KĘTRZYN: Niezwykłe spotkanie autorskie z Anną Dziewit-Meller

0

fot. UM Kętrzyn

Miejska Biblioteka Publiczna w Kętrzynie gościła wczoraj [15.05.2023] niezwykłą autorkę i podróżniczkę, Annę Dziewit-Meller, która zaprezentowała swoje najnowsze książki „Od jednego Lucypera” oraz „Darcie pierza”. Spotkanie to było prawdziwą podróżą przez historię i kulturę Górnego Śląska, a także niezwykłe refleksje autorki na temat jej własnej drogi pisarskiej.

Anna Dziewit-Meller, pochodząca z Chorzowa, zaprosiła czytelników w magiczną podróż do swoich korzeni. Opowieść rozpoczyna się w latach czterdziestych ubiegłego wieku, kiedy to autorka przedstawia nam swoją babcię, która po wojnie studiowała w Łodzi. To właśnie tam rozpoczyna się historia, która później prowadzi nas przez różne miejsca i czasy, głównie na terenie śląskiej aglomeracji, ze szczególnym uwzględnieniem Katowic.

Książki Anny Dziewit-Meller są pełne wspomnień, anegdot i refleksji na temat języka śląskiego, który odgrywał ważną rolę w jej życiu. Autorka opisuje również dramaty pracy w kopalni oraz zmiany polityczne, społeczne i rodzinne, które miały miejsce na tym obszarze. Czytelników czeka nie tylko humor i żarty, ale również wstrząsające tragedie, które stanowiły część codzienności tamtych czasów.

Podczas spotkania Anna Dziewit-Meller zaprosiła również uczestników na wirtualny spacer po wydawnictwie W.A.B., które jest wydawcą jej książek. W towarzystwie redaktorki naczelnej opowiedziała o procesie twórczym oraz pracy nad kolejnymi tomami. Ta część spotkania pozwoliła czytelnikom poznać kulisy pisarskiego rzemiosła i spojrzeć zza kulis na proces powstawania książek.

Autorka nie ogranicza się jednak tylko do opisywania Górnego Śląska. W swojej twórczości podróżuje również na pogranicze Warmii i Mazur, na północno-wschodniej Polski. To tam, w otoczeniu przyrody i w towarzystwie swojego psa Zenki, Anna Dziewit-Meller szuka ukojenia i inspiracji do pracy nad kolejnymi projektami literackimi. To miejsce, gdzie odnajduje spokój i oddala się od zgiełku wielkiego świata.

Spotkanie z Anną Dziewit-Meller w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Kętrzynie było nie tylko okazją do zapoznania się z jej najnowszymi książkami, ale także do odkrycia bogactwa historii i kultury Górnego Śląska oraz Warmii i Mazur. Ta niezwykła podróż przez czasy i przestrzenie wypełniona jest pięknym językiem i głębokimi przemyśleniami autorki. Anna Dziewit-Meller, poprzez swoje książki, ukazuje nam, jak ważne jest zgłębianie przeszłości i szukanie własnych korzeni, a także odnalezienie spokoju w harmonii z naturą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *