KĘTRZYN: Upamiętniono Narodowy Dzień Żołnierzy Wyklętych – Magna Masuria

KĘTRZYN: Upamiętniono Narodowy Dzień Żołnierzy Wyklętych

1

fot. Miasto Kętrzyn

Żołnierze Wyklęci byli żołnierzami podziemia niepodległościowego, wywodzącymi się z Armii Krajowej i Narodowych Sił Zbrojnych, którzy od roku 1944 walczyli z wojskami sowieckimi i komunistycznym aparatem terroru o niepodległą Polskę, wierni złożonej przysiędze.

Mobilizacja i walka Żołnierzy Wyklętych była pierwszym odruchem samoobrony społeczeństwa polskiego przeciwko sowieckiej agresji i narzuconym siłą władzom komunistycznym, ale też przykładem najliczniejszej antykomunistycznej konspiracji zbrojnej w skali europejskiej, obejmującej teren całej Polski.

Chcąc uczcić pamięć i oddać hołd żołnierzom drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji niepodległościowych, za krew przelaną w obronie ojczyzny wiązanki kwiatów pod Pomnikiem, przy Placu Armii krajowej, złożyli przedstawiciele władz samorządowych, przedstawiciele jednostek mundurowych, kętrzyńskich stowarzyszeń, jednostek oświaty i spółek miejskich.

źródło: Miasto Kętrzyn

1 thought on “KĘTRZYN: Upamiętniono Narodowy Dzień Żołnierzy Wyklętych

  1. Chore święto , wprowadzone aby nadal dzielić społeczeństwo. Niektórzy tzw. wyklęci żołnierze są wyklęci przez lokalne środowiska . Jest nim np. Bury , mordował bezbronną ludność cywilną .

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *