KĘTRZYN: Wspomnienie o Stanisławie Łozińskiej – Magna Masuria

KĘTRZYN: Wspomnienie o Stanisławie Łozińskiej

0

autor zdjęcia: archiwum prywatne

Minął już rok o śmierci pani Stanisławy Łozińskiej, która była przede wszystkim miłośniczką Kętrzyna, ale też nauczycielką języka polskiego, kochała zwierzęta oraz działała społecznie, była również autorką wielu wierszy, felietonów, reportaży z podróży i recenzji.

Pani Stanisława Łozińska urodziła w 1938 roku w Harcie, województwo podkarpackie. Uczyła się w Harcie, Dynowie, Olsztynie i Gdańsku. Po ukończeniu studiów z filologii polskiej w 1960 roku rozpoczęła pracę pedagogiczną w Liceum Ogólnokształcącym w Kętrzynie, gdzie pracowała do roku 1996.

Ucząc języka polskiego, zawsze prowadziła różne koła zainteresowań, np. recytatorskie i publicystyczne, Młodzi Miłośnicy Melpomeny, Teatr Poezji i najbardziej ulubiony kabaret szkolny, który zdobywał liczne nagrody i wyróżnienia na przeglądach wojewódzkich. Pani Stanisława pełniła w nim rolę nie tylko opiekunki, ale też reżyserki, scenarzystki i autorki tekstów.

Swoje bogate i wielostronne doświadczenia pedagogiczne autorka przekazywała w takich publikacjach metodycznych jak „Edukacja i Dialog”, „Biblioteka w Szkole”, „Polonistyka”. Natomiast własne pasje literackie i dziennikarskie prezentowała w postaci wierszy, felietonów, reportaży z podróży, recenzji i artykułów w „Gazecie Kętrzyńskiej”.

Utwory wysłane kilka razy na konkursy literackie nie przeszyły bez echa. Zdobyła I nagrodę za utwór o Kętrzynie [1987r.], II nagrodę w Warszawie za scenariusz widowiska teatralnego dla młodzieży [1988r.], wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie na Aliterację [1989r.], wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Poezji Religijnej w Puławach [1993r.], I nagrodę w Ogólnopolskim Konkursie Satyrycznym organizowanym przez „Politykę” [1993r.]. W 2010 roku została laureatką konkursu Telewizji Polskiej „Opowiedz nam swoją historię” i wystąpiła w telewizyjnym programie.

Utwory śp. Stanisławy Łozińskiej drukowano w takich publikacjach, jak:

– Otwórzcie dobroć na dzień. Polihymnia. Lublin 1994
– Paciorki. Warmińska Inicjatywa Kulturalna. Olsztyn 2007
– Wszystko gra. Sukrus. Warszawa 2007
– Wojciech Kętrzyński. Studio Antykwa. Olsztyn-Kętrzyn 2008 [tłumaczenie wierszy Wojciecha Kętrzyńskiego]
– Ocalić od zapomnienia. Studio Antykwa. Olsztyn-Kętrzyn 2009

Pani Stanisława Łozińska zmarła 8 sierpnia 2022r. w wieku 84 lat.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *