KĘTRZYN: Zagadka tajemniczego odkrycia rozwiązana w „Starym Ogólniaku” – Magna Masuria

KĘTRZYN: Zagadka tajemniczego odkrycia rozwiązana w „Starym Ogólniaku”

1

Obecnie trwają prace remontowe w pokoju nauczycielskim. Nasi konserwatorzy znaleźli pod podłogą fragmenty starej, niemieckiej gazety. Prawdopodobnie zostały one celowo włożone pod deski podłogi, jako dowód zakończenia prac wykończeniowych przed oddaniem budynku szkoły do użytku.

Znalezisko trafiło do naszego eksperta – pana Dariusza Cudziły, nauczyciela języka niemieckiego w „starym ogólniaku”. Pan Dariusz ustalił, że gazeta pochodzi z początku 1907r i jest to prawdopodobnie jedno z lokalnych pism wychodzących w Rastenburgu (Rastemborku)

Mimo, że fragmenty gazety nie są w najlepszym stanie udało się odczytać niektóre informacje w nich zawarte. Gazeta donosiła między innymi o ówczesnych wydarzeniach w monarchii Austro-Węgierskiej, Niemczech, Anglii i Francji. Czytelnicy dowiedzieć się mogli o śmierci (7 stycznia 1907r) królowej Marii Hanowerskiej, wdowy po królu Jerzym V Hanowerskim, o otwarciu w Londynie Międzynarodowego Kongresu Gospodarczego czy też o sytuacji w francuskim Maroku. Czasopismo zawierało również kolejny fragment Getreu bis in den Tod (Wierni aż do śmierci), opowiadania Marthy Neumeister.


W tym miejscu należy przypomnieć, że budynek naszej szkoły powstał w latach 1904-1907, a został wybudowany przez przez firmę Wagner z Berlina, za łączną sumę 420 tys. marek. Oddany do użytku został 17 kwietnia 1907r. Po zakończeniu II wojny światowej, 23 września 1945r., nastąpiło otwarcie Państwowego Koedukacyjnego Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcącego w Rastemborku, które 14 stycznia 1956r. przekształcono na Liceum Ogólnokształcące im. Wojciecha Kętrzyńskiego w Kętrzynie istniejące do dzisiaj. Ponad stuletni budynek ma zatem bogatą historię i pewnie kryje jeszcze niejedną tajemnicę, czekającą na swoje odkrycie.


Poniżej przedstawiamy zawarte w gazecie informacje, które udało się przetłumaczyć:

Niemiecko-francuska komisja graniczna na krótko przed zakończeniem swoich prac natrafiła na trudności. Francuzi roszczą sobie prawa do wioski [nazwa niejasna] położonej nad jeziorem Czad, zaś Niemcy wzbraniają się przed opuszczeniem posterunku. Prawdopodobnie dojdzie najpierw do wymiany not pomiędzy rządami w Berlinie i Paryżu.

Austro-Węgry

Sejm krajowy Dolnej Austrii przyjął w trybie pilnym wniosek, w którym wzywa się rząd do niezwłocznego wypracowania projektu ustawy o wprowadzeniu powszechnego ubezpieczenia ludności.

Francja

Na posiedzeniu Rady Ministrów minister spraw zagranicznych Pichon przedstawił stan spraw marokańskich. Podkreślił, że negocjacje dotyczące ekstradycji Raisuliego są w toku. Minister Wojny Picquart zdał relację ze swojej podróży do Tunisu. Minister Kultury Briand oznajmił, że budynki, pozostające dotychczas w dyspozycji biskupów i seminariów, zostaną przeznaczone na cele zajęć lekcyjnych lub utworzenie burs.

Austro-Węgry

Oficerowie, przewidziani do policji marokańskiej, zostali już wybrani przez rząd. Większość z nich należy do oddziałów algierskich lub tunezyjskich. W skład grupy wchodzi siedmiu kapitanów i pięciu poruczników

Anglia

W Londynie otwarto Międzynarodowy Kongres Gospodarczy. Minister wojny Baldane wygłosił w przemówieniu otwierającym kongres między innymi, że ponad wszystkimi różnicami poglądów pomiędzy wszystkimi nacjami istnieje braterstwo nauki i wiedzy. W tej dziedzinie musi nieustannie rozwijać się międzynarodowa współpraca.
Londyński Urząd Handlowy ogłosił, że rząd niemiecki na prośbę rządu brytyjskiego zezwolił wprowadzenie na rynek szeregu katalogów angielskich firm z ofertami handlowymi.

Austro-Węgry

Królowa Maria Hanowerska, wdowa po królu Jerzym V Hanowerskim, zmarła 9 stycznia w 89 roku życia w Gmunden.

źródło: I Liceum Ogólnokształcące im. W. Kętrzyńskiego w Kętrzynie

1 thought on “KĘTRZYN: Zagadka tajemniczego odkrycia rozwiązana w „Starym Ogólniaku”

  1. Super odkrycie, miejmy nadzieję że po zakończeniu prac remontowych kopia tej gazety z wlasciwa informacja o tym i najnowszy numer gazety polskiej także trafi pod podłogę dla kolejnych odkryć? Tylko jesli zostaną zastosiwane panele odkrycie nastapi po około 10 katach wiec wystarczy wówczas gazetka lokalna.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *