KĘTRZYN: Znamy wyniki konkursu „Pejzaż Polski 2023” – Magna Masuria

fot. Mariusz Kuliś, Jacek Prokopowicz

11 listopada br., w Galerii Rastart uroczyście otwarta została wystawa pokonkursowa „Pejzażu Polski”. Frekwencja bardzo dopisała! Dziękujemy Państwu za tak liczne przybycie.

Celem konkursu organizowanego przez Kętrzyńskie Centrum Kultury jest z jednej strony zwrócenie uwagi na piękno polskiej przyrody, miast i wsi, z drugiej rejestracja zmian, które zachodzą w wyniku działania sił natury czy ingerencji człowieka. Temat konkursu podkreśla piękno ojczyzny, a zarazem nawiązuje do ważnych rocznic. W tym roku przypadają bowiem 105. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości oraz 666. rocznica nadania praw miejskich Kętrzynowi. Patronat Honorowy nad wydarzeniem objął marszałek województwa.

Jury jednomyślnie najwyżej oceniło całość prac, nadesłanych przez Marka Hasso-Agopsowicza z Olsztyna – „Zdjęcia te charakteryzują się ogromną dojrzałością i wyobraźnią autora, który potrafił sfotografować tak proste fragmenty rzeczywistości, że uzyskał cudowne kompozycje. Potrafi też sfotografować zwierzęta nadając im jakby ludzkie cechy. Oprócz tego wykazał się wspaniałą wrażliwością na geometrię. Potrafił przejść od totalnego realizmu po abstrakcję – podkreśla zgodnie jury.

Pierwszego miejsca nie przyznano. Drugie miejsce w konkursie przypadło Jakuba Jaroszewicza z Białegostoku za zdjęcie „Czułość w trunym czasie”. Jury było tą pracą bardzo zachwycone. – Zdjęcie utrzymane w klimacie czarno-białym z ciekawą i staranną obróbką nawiązuje do tych tradycyjnych zdjęć, jeszcze robionych pod powiększalnikiem. Fotograf wyczekał i nacisnął spust migawki w bardzo dobrym momencie – stwierdziła przewodniczący Jerzy Lech.

Praca zatytułowana „Serce” autorstwa Łukasza Horoszko z Suchowoli zamyka podium.

Na tym zdjęciu widać bardzo dużą tonalność. Dużą rolę odgrywają konary drzewa, które nadają ciekawe kształty. Przyglądając się lepiej i wyostrzając wyobraźnię można dostrzec kształt serca. To zdjęcie było wykonane na terenie Warmii, więc z pewnością jest to serce naszej Warmii ale w wydaniu krajobrazu – podkreśla Lucjan Mikulski.

W konkursie przyznano także wiele innych nagród i wyróżnień. Nagroda Specjalna Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego przypadła dla gdańszczanina Piotra Dras za zdjęcie „Gdzieś na Mazurach”. Nagrodą Specjalną Burmistrza Miasta Kętrzyn nagrodzono zdjęcie „Powrót z wypasu” – autorstwa Małgorzaty Pawelczyk z Białegostoku.

Wyróżnienia w tegorocznym konkursie otrzymali:
Maciej Ligas, Kraków – za zdjęcia „Szlaki tatrzańskie”, „Tatrzańskie spotkanie”
Paweł Lisowski, Koło – za zdjęcie „Na plaży”
Robert Konieczka, Kętrzyn – za zdjęcie „Wilk”
Szymon Derwich, Poznań – za zdjęcie „Polska zima”
Tomasz Okoniewski, Korczyna za zdjęcie „Liwocz–potęga świateł”

W tym roku fotografowie mogli się zmierzyć w dodatkowej kategorii „Pejzaż miejski”. Zwycięską pracę nadesłał Maciej Wiśniewski z Olsztyna. Drugie miejsce przypadło dla Piotra Grochali z Warszawy, a trzecie dla Marka Jóźków z Koszalina

Wyróżnienie w kategorii pejzaż miejski otrzymali:
Magdalena Chudzik, Rzeszów za zdjęcie „Symetria”
Tomasz Okoniewski, Korczyna za zdjęcie „Wyjdzie w praniu”

Wystawę można oglądać do końca listopada w Galerii RastArt, natomiast w przyszłym roku ekspozycja zagości w Galerii Marszałkowskiej w budynku Urzędu Marszałkowskiego w Olsztynie.

Nagrodzone zdjęcia laureatów zaprezentują się także w przestrzeni miejskiej w wiatach przystanków autobusowych w centrum naszego miasta. Oprócz tego, konkurs promuje katalog pokonkursowy. Można go otrzymać bezpłatnie w Kętrzyńskim Centrum Kultury. Ponadto jury zdecydowało o przygotowaniu wystawy w formie cyfrowej, gdzie zaprezentują się także zdjęcia autorów zakwalifikowanych do wystawy.

źródło: KCK

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *