Kilka słów o święcie Bożego Ciała
W każdy czwartek po oktawie Zesłania Ducha Świętego (Pięćdziesiątnica, potocznie Zielone Świątki), obchodzimy Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa. Święto te znane jest potocznie Bożym Ciałem. Co roku wierni przechodzą w procesji z Monstrancją pomiędzy czterema stacjami. Oddają się modlitwie, refleksji nad swoją wiarą oraz sumieniem.
Boże Ciało jest świętem Kościoła katolickiego. W skrócie jest to uroczystość liturgiczna dla uczczenia Jezusa Chrystusa w Najświętszym Sakramencie – dlatego też pod czas procesji jest niesiona Monstrancja z konsekrowaną hostią.
Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa w Polsce jest obchodzone od 1320 roku, za sprawą biskupa krakowskiego Nankiera. W 1420 roku na synodzie gnieźnieńskim uznano uroczystość Bożego Ciała za powszechną i od tego czasu obchodzona była we wszystkich kościołach w Polsce. Jednak samo święto zostało ustalone i rozpowszechnione przez papieża Urbana IV poprzez ogłoszenie bulli Transiturus de hoc mundo w 1264 roku.
Uroczystość odbywa się poprzez Mszę Świętą oraz procesję, która zatrzymuje się na czterech stacjach. Kapłani przenoszą Monstrancję z Najświętszym Sakramentem, a na sam koniec udzielają uroczystego błogosławieństwa.
To tyle z Wikipedii a coś od siebie? Jak to byli drzewiej na Prusach Wschodnich? Były tu i nadal s dwie kultury polska i pryska? A jak to było dziś w dobie pandemii? Jak wygada procesja w Kętrzynie czy każda parafia robi osobno czy wszytkie razem? Ktora parafia nie integruje się z pozostałymi i dlaczego?
jakoś nie widać na procesji Toruńskiego Mariana.
Panie Redaktorze pozostaje Panu podziękować, za pojdęcie kwestii tak bardzo ważnych dla Katolików w tym przecież trudnym czasie ,gdzie nie możemy tego jednego z Najważniejszych Świąt przeżywać jak co roku.
Pozdrawiam niech Pan nie reaguje na zaczepki