KULTURA W DŁONIU: Diuna Franka Herberta – Magna Masuria

KULTURA W DŁONIU: Diuna Franka Herberta

0

Diuna to jedna z najsłynniejszych serii science fiction w historii, napisana przez amerykańskiego pisarza Franka Herberta. Pierwsza powieść z serii została opublikowana w 1965 roku i od tego czasu Diuna zdobyła wielką popularność i uznanie zarówno wśród krytyków, jak i czytelników.

Diuna to epicka opowieść o polityce, religii, ekologii, a także o ludzkiej naturze i egzystencji. Akcja rozgrywa się w odległej przyszłości, w czasach, gdy ludzkość rozprzestrzeniła się po całej galaktyce i utworzyła ogromne Imperium, rządzone przez Padyszacha, potężnego władcę, który kontroluje wszystko za pomocą egzotycznego środka wzmacniającego – „Melanżu”. Ten kto miał kontrolę nad „melanżem” ten poszerzał wpływy i władzę.

Głównym bohaterem serii jest Paul Atryda, młody książę z rodu Atrydów, którego losy są powiązane z przepowiednią, według której będzie on miał wpływ na przyszłość ludzkości. Razem ze swoją rodziną przeprowadza się na planetę Arrakis, która jest jedynym źródłem Melanżu w całej galaktyce i w ten sposób staje się kluczową postacią w polityce Imperium.

Herbert w swojej serii nie tylko opowiada historię pełną intryg politycznych, walk o władzę i walki z niebezpieczeństwami związanymi z życiem na nieprzyjaznej planecie, ale również stworzył cały świat, który składa się z wielu ras, kultur i religii. W Diunie znaleźć można wiele odniesień do rzeczywistych zjawisk społecznych i politycznych, takich jak religijny fanatyzm, walka o wodę czy wykorzystywanie surowców naturalnych kosztem środowiska.

Seria Diuna składa się z sześciu powieści, z których każda ma swoją unikalną fabułę i wprowadza nowe postaci oraz zagadki. Diuna to nie tylko seria powieści, ale również adaptacje filmowe, gry video oraz liczne komiksy i powieści graficzne. W 2021 roku premierę ma kolejna adaptacja filmowa serii, w reżyserii Denisa Villeneuve’a, którego celem jest stworzenie filmowej wizji świata Diuny.

Podsumowując, Diuna to niesamowita opowieść, która wciąga czytelnika od pierwszych stron i trzyma w napięciu aż do ostatniego rozdziału. Frank Herbert stworzył nie tylko niezapomniane postaci, ale również skomplikowany i fascynujący świat, który wciąż zachwyca i inspiruje czytelników na całym świecie.

Jedną z ciekawych kwestii związanych z Diuną jest fakt, że książka była inspiracją dla wielu dzisiejszych technologii i pomysłów. Na przykład, termin „Internet” został po raz pierwszy użyty w Diunie, choć w innej formie – „Myśloprzekaźnik” („Mentat”) był urządzeniem pozwalającym na przesyłanie myśli za pomocą specjalnych implantów umieszczonych w mózgu.

Inną ciekawostką jest to, że Herbert był bardzo zaangażowany w badania naukowe, aby stworzyć wiarygodny świat Diuny. Przez wiele lat czytał artykuły naukowe z różnych dziedzin, konsultował się z ekspertami, a nawet podróżował do miejsc, które mogły pomóc mu w stworzeniu wiarygodnego świata Diuny. Na przykład, podróżując po Meksyku, zainspirował się historią Majów, która stała się jednym z motywów przewodnich w Diunie.

Poniżej przedstawiam oryginalny cykl „Kronik Diuny”, choć warto również sięgnąć po opowieści z rozszerzenia klasycznej historii, które wyszły spod pióra Briana Herberta i Kevina J. Andersona.

  1. Diuna (Dune, 1965)
  2. Mesjasz Diuny (Dune Messiah, 1969)
  3. Dzieci Diuny (Children of Dune, 1976)
  4. Bóg Imperator Diuny (w innym wydaniu Bóg Cesarz Diuny; God Emperor of Dune, 1981)
  5. Heretycy Diuny (Heretics of Dune, 1983)
  6. Diuna: Kapitularz (w innym wydaniu Kapituła Diuną, Chapterhouse: Dune, 1985)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *