LIDZBARK WARMIŃSKI: Starosta mógł na tym zarobić nawet 100 TYSIĘCY ZŁOTYCH?! – Magna Masuria

LIDZBARK WARMIŃSKI: Starosta mógł na tym zarobić nawet 100 TYSIĘCY ZŁOTYCH?!

6

Wróćmy jeszcze raz do roku 2022, tylko tym razem do marca. Obecny starosta Jan Harhaj zaskoczył wówczas wszystkich – od lokalnych działaczy po media regionalne – że odchodzi z polityki. Na sesji Rady Powiatu złożył rezygnację z funkcji starosty tłumacząc to „sprawami osobistymi”. Media krytyczne wobec starosty węszyły „ucieczkę” starosty przez konsekwencjami związanymi ze sprzedażą Term Warmińskich za połowę ceny czyli za ponad 48 milionów – budowa Term kosztowała prawie 100 milionów złotych.

Mieszkańcy powiatu jak i całego regionu Warmii i Mazur byli zaskoczeni jak w czwartek, 3 marca 2022r. Jan Harhaj został ponownie wybrany na starostę lidzbarskiego. Podczas posiedzenia sesji Rady Powiatu procedowano wybór nowego starosty – jedynym kandydatem był Harhaj. Za wyborem nowego-starego starosty głosowało 16 radnych, natomiast radny Jerzy Kielak nie wziął udziału w głosowaniu. Jak później tłumaczył: „nie wziął udziału w głosowaniu, bo uznał, że sytuacja jest niepoważna”.

Jak podaje Adam Socha z Debaty dzięki temu manewrowi mógł zarobić nawet około 100 TYSIĘCY złotych. Dwa tygodnie przed marcową sesją Rady Powiatu Jan Harhaj nagle zrezygnował ze stanowiska starosty lidzbarskiego. Powodem rezygnacji miały być „sprawy osobiste”, jednak 3 marca tłumaczył już radny Rady Powiatu, że te powody już minęły i można go wybrać ponownie na starostę. Adam Socha doszukuje się, że powodem „spraw osobistych” mogła być odprawa emerytalna. Jan Harhaj w dniu 12 stycznia 2022r. osiągnął wiek emerytalny. Rezygnując z pracy, nabył prawa emerytalne i mógł pobrać 6-miesieczną odprawę. Według oświadczenia majątkowego za rok 2021 Harhaj zarabiał około 15 tys. złotych, więc odprawa mgła wynosić około 100 TYSIĘCY ZŁOTYCH.

Adam Socha na łamach Debaty informuje, że dzwonił osobiście do starosty Harhaja, lecz ten nie odebrał. Wysłał więc na oba jego telefony wiadomość SMS, że jeśli nie zaprzeczy, iż sprawa emerytalnej odprawy była powodem jego nagłej rezygnacji 2 tygodnie temu, to dziennikarz Debaty poda ten powód do wiadomości publicznej. Jan Harhaj nie zaprzeczył.

Starosta za to odebrał telefon od dziennikarza Super Expressu – możliwe, że nie wiedział, kto dzwoni – To są moje prywatne sprawy, czy złożyłem wniosek o emeryturę, czy też nie. Ja nie łamię prawa. I tyle mam do powiedzenia w tej sprawie – usłyszał dziennikarz „Super Expressu”

– To jest robienie sobie farsy z samorządu. Samorząd ma za zadanie służyć mieszkańcom, a nie wprowadzać zamęt i granie na nosie – skomentował w Radiu Olsztyn radny Jerzy Kielak.

Radni Powiatu Lidzbarskiego wybrali też na wicestarostę Jarosława Koguta, który dotychczas pełnił tę funkcję. Członkami zarządu powiatu zostały także te same osoby co dotąd, czyli Janusz Mucha, Aleksander Olechnowicz i Ireneusz Gołębiewski.

6 thoughts on “LIDZBARK WARMIŃSKI: Starosta mógł na tym zarobić nawet 100 TYSIĘCY ZŁOTYCH?!

  1. A no nic p.Harhaj po przytuleniu odprawy emerytalnej głosami radnych platformy obywatelskiej wrócił do sprawowania funkcji Starosty to jest kpina z obywateli.

  2. A no Starosta przygarnął ok.100 tys. złotych i wrócił z powrotem pełnić funkcję.
    Co na to szef struktur platformy obywatelskiej na Warmii i Mazurach p.Jacek Protas!?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *