Mazurskie żubry w Puszczy Boreckiej – Magna Masuria

Mazurskie żubry w Puszczy Boreckiej

0

Puszcza Borecka znajduje się pomiędzy Krainą Wielkich Jezior, a Mazurami Garbatymi. Patrząc na mapę wypełnia ona przestrzeń pomiędzy Kruklankami, Wydminami, a Kowalami Oleckimi i Oleckiem. W Puszczy Boreckiej żubry żyją od lat 50 XX wieku i co roku na zimę zbierają się w jedne wielkie stado.

Jak podaje Twój Kurier Olsztyński „żubry z Puszczy Boreckiej na Mazurach powoli zbierają się na zimę w jedno stado. 80 zwierząt już się zgromadziło w jednym stadzie, ok.20-30 chodzi jeszcze po lesie samotnie lub w małych grupach. Wkrótce leśnicy zaczną te zwierzęta dokarmiać.

Już ok. 80 żubrów chodzi razem po puszczy, mniejsze grupki, w których jest pewnie 20-30 kolejnych żubrów, wkrótce będą się do tego dużego stada dołączać – poinformował rzecznik prasowy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku Jarosław Krawczyk.

Żubry z Puszczy Boreckiej na Mazurach chodzą wolno po lesie przez cały rok. Od wiosny do jesieni są w małych, kilkuosobowych grupach lub samotnie, na zimę zbierają się w jedno stado. Gdy żubry schodzą się we wspólne stado, to dla leśników czas, w którym mogą policzyć, ile w danym roku urodziło się młodych. „W tym roku już naliczono 12 młodych, zapewne w grupkach, które się jeszcze nie dołączyły do dużego stada są 2-3 kolejne żuberki. Tak więc przyrost będzie standardowy, sięgający 10 proc. populacji” – powiedział Krawczyk.

Leśnicy z Puszczy Boreckiej zimą dokarmiają żubry, w tym roku jeszcze nie rozpoczęli ich karmienia, ponieważ aura pozwala zwierzętom na samodzielne zdobywanie pokarmu.”

Żubr podlega w Polsce ścisłej ochronie gatunkowej. Według naukowców na terenie Polski żyje ponad 1800 sztuk żubrów. Znajdują się one w stadach wolnościowych i zagrodach pokazowych.

źródło: Twój Kurier Olsztyński
źródło zdjęcia: Fot. fotolia.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *