MIKOŁAJKI|MRĄGOWO: Rozpoczął się proces ws. tragicznego wypadku na jez. Tałty – Magna Masuria

MIKOŁAJKI|MRĄGOWO: Rozpoczął się proces ws. tragicznego wypadku na jez. Tałty

0

fot. nadesłane - ratownicy działający w miejscu zdarzenia 18.06.2022

W dniu 9 października 2023 r. przed Sądem Rejonowym w Mrągowie rozpoczął się proces Piotra O. oskarżonego o spowodowanie wypadku na jeziorze Tałty. W wyniku tego zdarzenia zginęło dziecko.

Prokuratura Okręgowa w Olsztynie pod koniec czerwca br. przesłała do Sądu Rejonowego w Mrągowie akt oskarżenia przeciwko Piotrowi O., któremu zarzucono między innymi umyślne naruszenie zasad bezpieczeństwa w ruchu wodnym i spowodowanie śmiertelnego wypadku na jeziorze Tałty.

Sprawa dotyczy zdarzenia, do którego doszło w dniu 18 czerwca 2022 r. w Starych Sadach, na jeziorze Tałty. Według ustaleń prokuratora, Piotr O. tego dnia udał się w rejs wypożyczoną wcześniej łodzią motorową i kierował tą łodzią, choć nie posiadł uprawnień motorowodnych wymaganych do jej prowadzenia ani wiedzy na temat bezpieczeństwa żeglugi na wodzie. Motorówką podróżowało w sumie 7 osób, w tym troje dzieci. W pewnym momencie oskarżony miał wykonać niewłaściwy manewr w reakcji na fale wytworzone przez inne statki oraz ustawić łódź bokiem do fali, co przyczyniło się to do utraty stateczności łodzi, a w konsekwencji do jej wywrócenia. Osoby podróżujące motorówką wpadły do wody, natomiast łódź całkowicie zatonęła. W wyniku tego wypadku śmierć poniosła małoletnia dziewczynka, której ciało zostało wydobyte z zatopionej łodzi przez służby ratunkowe. Jednocześnie śledczy zwrócili uwagę, że w chwili zdarzenia osoby znajdujące się na pokładzie nie miały założonych środków asekuracyjnych lub kamizelek ratunkowych.

Ponadto, Piotrowi O. przedstawiono zarzut kierowania łodzią motorową w dniu 18 czerwca 2022 r., pomimo orzeczonego wobec niego wcześniej przez sąd zakazu prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych od dnia 27 listopada 2020 r. na okres 2 lat.

Proces Piotra O. rozpoczął się w dniu 9 października 2023 r. przed sądem Rejonowym w Mrągowie. Oskarżony w pierwszym dniu procesu przyznał, że w dniu 18 czerwca 2022 r. nie zastosował się do orzeczonego wobec niego zakazu prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych i kierował motorówką, nie mając do tego wymaganych uprawnień motorowodnych. Jednakże oskarżony nie przyznał się do tego, że umyślnie naruszył wówczas zasady bezpieczeństwa w ruchu wodnym i spowodował wypadek. Piotr O. następnie złożył wyjaśnienia.

Sąd Rejonowy w Mrągowie na rozprawie w dniu 9 października 2023 r. rozpoczął postępowanie dowodowe i przesłuchał kilku świadków.

Proces w tej sprawie będzie kontynuowany w dniu 13 października 2023 r.  Na tym terminie Sąd planuje między innymi przesłuchania pozostałych świadków i biegłego.

Jednocześnie informuję, że na dzień 24 października 2023 r. przed sądem Rejonowym w Giżycku planowane jest rozpoczęcie procesu w sprawie przeciwko Grzegorzowi G. oskarżonemu o wypożyczenie niesprawnej łodzi motorowej, która wywróciła się na jeziorze Tałty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *