MRĄGOWO: Koncert „Powstańcom śpiewamy” – Magna Masuria

W poniedziałek, 1 sierpnia, w całym kraju odbędą się obchody 78. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. W Mrągowie o godzinie 17:00 zawyją syreny alarmowe upamiętniające to wydarzenie. Pół godziny wcześniej, o godzinie 16:30, odbędzie się koncert „Powstańcom śpiewajmy”, organizowany przez harcerzy Hufca ZHP w Mrągowie im. Janusza Korczaka.

Koncert odbędzie się przy wejściu głównym do budynku Mrągowskiego Centrum Kultury. Później, o godzinie 17:00, mrągowianie będą mogli uczcić pamięć powstańców, podczas patriotycznego spotkania na Placu Piłsudskiego. O godzinie 17:00 zawyją także syreny alarmowe.

— W ramach treningu Wojewódzkiego Systemu Wykrywania Skażeń i Alarmowania, celem jednoczesnego upamiętnienia 78. rocznicy Powstania Warszawskiego w dniu 1 sierpnia 2022 r. o godz. 17 nadany zostanie akustyczny sygnał alarmowy (syrena) trwający 1 min — przekazał Krzysztof Guzek, rzecznik prasowy wojewody.

1 sierpnia 1944 roku około 50 tysięcy żołnierzy Armii Krajowej rozpoczęło walkę o wyzwolenie Warszawy spod okupacji niemieckiej, przed wkroczeniem do stolicy wojsk radzieckich. Powstanie upadło 3 października, po 63 dniach walki. W jego wyniku zginęło 16-18 tys. żołnierzy AK i od 150-180 tys. cywilów. Po kapitulacji Warszawa została doszczętnie zniszczona przez Niemców.

Organizatorem mrągowskich wydarzeń są: Hufiec ZHP w Mrągowie im. Janusza Korczaka, mrągowski klub Gazety Polskiej i stowarzyszenie Patriotyczne Mrągowo.

1 thought on “MRĄGOWO: Koncert „Powstańcom śpiewamy”

  1. W wyniku tej desperackiej walki Warszawa zostala zrownana z ziemią a pozniej w tej zlej komunistycznej Polsce robotnicy i junacy odbudowali Stolice z cegiel pozyskiwanych z calej Polski w tym przede wszystkim z calych majatkow poniemieckich Ziem Odzyskanych lub budynkow zniszczonych przez sowiecką holote (wyzwolicieli gwalcicieli). Czy Warszawiacy podziekuja kiedykolwiek za ten dar odbudowy material i sila robocza pochodzaca z calej Polski?
    Od lat 1.08 g. 17.00 Pamietamy a Warszawa pamieta kto ją odbudowal?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *