MRĄGOWO: Sternik odpowie za tragiczną śmierć 8-latki na jeziorze Tałty

0

fot. nadesłane - ratownicy działający w miejscu zdarzenia 18.06.2022

Ponad rok temu na łamach naszego portalu pisaliśmy o tragicznym wypadku, którzy wstrząsnął nie tylko lokalną społecznością, ale całą Polską. 18 czerwca ubiegłego roku na jeziorze Tałty wywróciła się łódź motorowa z siedmioma osobami na pokładzie. W wyniku tego zdarzenia zginęła 8-letnia dziewczynka, a wobec sternika Piotra O. skierowany został do Sądu Rejonowego w Mrągowie akt oskarżenia.

Według informacji podanych przez Prokurature Okręgową w Olsztynie, Piotr O. jest oskarżony o umyślne naruszenie zasad bezpieczeństwa w ruchu wodnym jako kierownik – kapitan statku. Pomimo braku uprawnień motorowodnych oraz wiedzy z zakresu bezpieczeństwa żeglugi na wodzie, kierował łodzią motorową Viva 606. W wyniku niewłaściwego manewru, łódź straciła stateczność i wywróciła się, a pasażerowie, którzy nie mieli kamizelek ratunkowych, zostali wyrzuceni do wody. W tragicznych okolicznościach 8-letnia dziewczynka znalazła się uwięziona w kabinie łodzi, która zaczęła tonąć.

Ponadto, podejrzany będzie odpowiadał za drugi czyn, polegający na niezastosowaniu się do zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych, wydanego przez sąd w Kutnie w 2020 roku. Oskarżonemu grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności za te czyny.

Akcja poszukiwawcza była niezwykle trudna, ze względu na duże głębokości akwenu. Po wielu godzinach nurkowania, ratownicy dotarli do zatopionej łodzi. Niestety, gdy w końcu udało się wydostać dziewczynkę spod wraku, okazało się, że straciła ona życie. Jezioro Tałty miejscami sięga głębokości 45 metrów, co utrudniło działania ratunkowe.

Ta tragiczna historia stanowi przypomnienie o konieczności przestrzegania zasad bezpieczeństwa w ruchu wodnym. Pamiętajmy o konieczności noszenia kamizelek ratunkowych oraz zdobycia odpowiednich uprawnień i wiedzy przed prowadzeniem łodzi motorowej. Bezpieczeństwo na wodzie powinno być priorytetem dla wszystkich, zwłaszcza gdy w grę wchodzi życie i zdrowie naszych najmłodszych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *