MRĄGOWO: Zmiana organizacji ruchu w Mrągowie na Wszystkich Świętych! – Magna Masuria

MRĄGOWO: Zmiana organizacji ruchu w Mrągowie na Wszystkich Świętych!

0

Jak co roku policjanci z początkiem listopada są przygotowani do wzmożonej pracy związanej z uroczystościami Wszystkich Świętych. Funkcjonariusze zadbają o porządek i bezpieczeństwo m.in. w ruchu drogowym, ze szczególnym uwzględnieniem dróg w okolicach cmentarzy. Nie zapominajmy jednak, że każdy z nas – kierowca, pieszy, rowerzysta – jest współodpowiedzialny za poziom bezpieczeństwa na drogach. Pamiętajmy też, że to na nas samych ciąży obowiązek prawidłowego zabezpieczenia swojego mienia.

W tym roku wzmożone działania zaplanowane zostały w okresie już od 28 października do 2 listopada, a więc od piątku do środy włącznie. W piątek (28.10.2022) policjanci drogówki w całym kraju rozpoczną działania prewencyjno – kontrolne związane z przypadającym na początku listopada świętem. W związku z tym, że wolny od pracy świąteczny dzień przypada we wtorek, część osób wykorzysta to, by zrobić sobie „długi weekend”, który zechcą wykorzystać na to, by odwiedzić swoich bliskich w odległych miejscach.

Żeby wzmożony ruch nie spowodował utrudnień na drogach oraz większej liczby zdarzeń drogowych w wyniku masowego przemieszczania się osób, policjanci umundurowani i nieumundurowanie, wspierani przez przedstawicieli innych służb, będą dbać o spokojny przebieg długiego weekendu i służyć pomocą tam, gdzie będzie ona potrzebna.

Apelujemy do kierujących pojazdami o zachowanie wszelkich środków ostrożności, w szczególności podczas przejeżdżania przez oznakowane przejścia dla pieszych i przejazdy dla rowerzystów, ponieważ każde zdarzenie z udziałem pieszego bądź kierującego jednośladem niesie za sobą bardzo poważne skutki w postaci osób rannych oraz zabitych.

Zmieniająca się aura czy występujące opady mogą spowodować, że droga stanie się śliska, co zobowiązuje kierujących do zdjęcia nogi z gazu, obserwowania otoczenia i nie wykonywania gwałtownych manewrów, ponieważ niezastosowanie się do tych zaleceń może zakończyć się tragicznie.

Kilka podstawowych rad dla kierujących:

 1. Pamiętajmy przede wszystkim, aby dostosować prędkość i sposób jazdy do warunków panujących na drodze. Okres Wszystkich Świętych to czas pogarszających się warunków atmosferycznych-szybko zapadający zmrok, często deszcz i przymrozki to czynniki wymagające od kierujących skupienia i rozwagi, zachowajmy więc ostrożność!
 2. Nie zapominajmy o obowiązku jazdy z włączonymi światłami mijania.
 3. Wyjazdy na groby bliskich to również okazja do spotkań rodzinnych-pamiętajmy, aby nigdy nie wsiadać za kierownicę po alkoholu. Pijani kierowcy będą z całą stanowczością pociągani do odpowiedzialności i eliminowani z ruchu drogowego.
 4. Pamiętajmy o obowiązku używania pasów bezpieczeństwa i urządzeń do przewozu dzieci (foteliki i podwyższenia). Pasy bezpieczeństwa są najtańszym urządzeniem minimalizującym skutki wypadków drogowych, często ratującym życie, warto więc z nich korzystać.
 5. Nie irytujmy się podczas „korków” – nie tylko nam się spieszy, a kultura i zdrowy rozsądek pomogą bezpiecznie dojechać do celu podróży.
 6. Zwracajmy uwagę na bezpieczeństwo pieszych, którzy szczególnie po zmroku są niewidoczni na poboczach dróg.

Kilka dobrych rad dla pieszych:

 1. nie wchodźmy i nie wbiegajmy na jezdnię znienacka bo na śliskiej nawierzchni droga hamowania samochodu wynosi czasem kilkadziesiąt metrów, więc trudno w tych warunkach uniknąć potrącenia,
 2. przez jezdnię przechodźmy zawsze w miejscach wyznaczonych
 3. unikajmy „szaro-burych” ubrań, ponieważ jesteśmy w nich zupełnie niewidoczni dla kierowców,
 4. używajmy elementów odblaskowych w postaci znaczków, naklejek lub wszywek do ubrań, toreb i plecaków.

Ponadto większa liczba funkcjonariuszy będzie czuwać nad zachowaniem porządku oraz płynności ruchu w okolicach cmentarzy i kościołów. W tych szczególnych dniach, by ułatwić komunikację, wprowadzane są zmiany organizacji ruchu. Warto zapoznać się z nimi jeszcze przed wyjazdem. Na miejscu będą również pełniący tam służbę funkcjonariusze. Mundurowi w godzinach szczytu będą kierować ruchem przy cmentarzach. Stosowanie się do czasowych wytycznych oraz wskazówek policjantów z pewnością ułatwi nam poruszanie się w zatłoczonych miejscach. Pamiętajmy, że sami możemy się również do tego przyczynić. Nie pozostawiajmy samochodów w miejscach niedozwolonych i nie blokujmy przejazdu innym.

W terminie od 26.10.2021 r. do 02.11.2021 r., nastąpi zmiana organizacji ruchu na ulicach miasta Mrągowa:

 • W dniu 01.11.2021 r. – ul. Brzozowa będzie wyłączona z ruchu na odcinku od skrzyżowania z ul. Mrongowiusza do skrzyżowania z ul. Rynkową.
 • Od 26.10.2021 r. do 02.11.2021 r. obowiązywać będzie zakaz zatrzymywania się na ul. Rynkowej i ul. Brzozowej – przed dojazdem do skrzyżowania tych ulic.
 • Od 26.10.2021 r. do 02.11.2021 r. na odcinku ul. Młodkowskiego w okolicach cmentarza obowiązywać będzie obustronny zakaz zatrzymywania oraz ograniczenie prędkości do 30km/h.
 • W dniach 30.10.2021 r. – 02.11.2021 r. zostanie wyłączony z użytkowania parking przy dolnej płycie cmentarza w Polskiej Wsi, dopuszczony będzie jedynie ruch pojazdów komunikacji miejskiej oraz pojazdów uprawnionych.

Zatrzymywanie się pojazdów w okolicach cmentarzy, będzie możliwe tylko na oznakowanych parkingach oraz przygotowanych terenach.

Urząd Miejski w Mrągowie zachęca jednocześnie do podróży bezpłatną komunikacją miejską.

31 października i 1 listopada 2022 roku będzie funkcjonować specjalna oferta dowozowa na Cmentarz Komunalny w Polskiej Wsi, liniami C1- C4, skomunikowanymi ze wszystkimi kierunkami miasta.

31 października 2022 r. (poniedziałek) zostaną uruchomione dodatkowe linie: C1, C2, C3 na trasie:

 • C1: MARCINKOWO – Curie-Skłodowskiej– centrum – Młodkowskiego – CMENTARZ KOMUNALNY – POLSKA WIEŚ (tam: 9:59, 10:59, 11:59, powrót: 10:25, 11:25, 12:25)
 • C2: OS. MAZURSKIE – Piaskowa– centrum – Giżycka – Wileńska – Młodkowskiego – CMENTARZ KOMUNALNY (tam: 10:24, 12:29, 14:29, powrót: 9:42, 11:57, 13:57)
 • C3: OS. NIKUTOWO – centrum – Wileńska – Młodkowskiego – CMENTARZ KOMUNALNY (tam: 9:10, 11:25, 13:25, powrót: 10:57, 12:57, 14:57)

1 listopada 2022 r. (wtorek) zostaną uruchomione specjalne linie: C1, C2, C3, C4 na trasach:

 • C1: MARCINKOWO – Curie-Skłodowskiej – centrum – Młodkowskiego – CMENTARZ KOMUNALNY – Polska Wieś (tam: od 9:41 do 15:59, kursy co 60 min., powrót: od. 10:13 do 16:30 kursy co 60 min).
 • C2: OS. MAZURSKIE – Piaskowa – centrum – Wileńska – Młodkowskiego – CMENTARZ KOMUNALNY (tam: od 9:04  do 15:29 kursy co 30 min., powrót: od 9:37 do 16:02, kursy co 30 min.)
 • C3: OS. NIKUTOWO – Grunwaldzka, centrum, Giżycka – Wileńska – Młodkowskiego – CMENTARZ KOMUNALNY (tam od 9:15 do 15:40, kursy co 30 min., powrót: od 9:52 do 16:17 kursy co 30 min.)
 • C4: LEŚNA DROGA – Łabędzia – Kormoranów – CMENTARZ KOMUNALNY (tam: od 9:32 do 15:32, kursy co 60 min., powrót: od 9:52 do 15:52 kursy co 60 min.)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *