Kętrzyn: Bezpieczne Ferie z policjantami

W ramach działań „Bezpieczne Ferie” dzielnicowi wraz z policjantką zajmującą się profilaktyką społeczną spotkali się z dziećmi z terenu gminy Kętrzyn. W rozmowie z dziećmi funkcjonariusze poruszyli wiele zagadnień dotyczących bezpiecznych zachowań podczas ferii. Z uwagi na panującą pandemię koronawirusa, przestrzegano obowiązujących obostrzeń i reżimu sanitarnego.

Dzieci miały  okazję wysłuchać wielu wskazówek kętrzyńskich policjantów, jak bezpiecznie spędzać wolny czas podczas ferii zimowych. Podkreślono, aby do zabaw na świeżym powietrzu wybierać miejsca bezpieczne, z dala od ruchliwych ulic, skrzyżowań i ciągów komunikacyjnych. Przypomniano dzieciom, aby pod żadnym pozorem nie wchodzić na lód zamarzniętych zbiorników wodnych, jezior, kanałów, czy stawów.

Funkcjonariusze omówili zasady prawidłowego przechodzenia przez jezdnię, uświadomili jak ważne jest noszenie odblasków. Mogą to być elementy doczepiane do ubrania, opaski, kamizelki oraz smycze. Podkreślali aby umieszczać je w miejscu widocznym dla innych uczestników ruchu, szczególnie kierowców. Zwrócili uwagę na podstawowe zasady poruszania się pieszych po drogach w warunkach złej widoczności oraz gdy są one śliskie i zaśnieżone. Każdy pieszy, który porusza się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, musi mieć odblask umieszczony w sposób widoczny dla kierujących. Dzięki wsparciu Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych przy Urzędzie Gminy w Kętrzynie dzieciom przekazano elementy odblaskowe.

Mając na uwadze fakt, że w obecnym okresie dzieci i młodzież bardzo dużo czasu spędzają przed ekranami komputerów czy telefonów, poruszono temat bezpieczeństwa w sieci. Mówiono o zagrożeniach, które mogą być związane z niewłaściwym korzystaniem z Internetu. Podkreślono jak istotna jest zasada ograniczonego zaufania, ochrona swoich danych i swojej prywatności.

Uczestników spotkania zachęcono do wzięcia udziału w konkursie plastyczno-filmowym na zilustrowanie Dekalogu Reguł Międzynarodowej Federacji Narciarskiej FIS pod nazwą „Śnieżny Dekalog”. Dodatkowo w ramach akcji „Kręci mnie bezpieczeństwo na stoku” dzieci otrzymały „jabłuszka”.

??

Kętrzyn: Policjanci interweniowali wobec osoby narażonej na wychłodzenie. Wspólnie zadbajmy o los najbardziej potrzebujących.

Kiedy na zewnątrz panują niskie temperatury wiele osób narażonych jest na utratę życia lub zdrowia na skutek wychłodzenia organizmu. Problem ten dotyka przede wszystkim osoby bezdomne, samotne, w podeszłym wieku. Zagrożenie takie dotyczy także osób będących pod wpływem alkoholu. Nie bądźmy obojętni i alarmujmy Policję za każdym razem, kiedy ktoś jest narażony na wychłodzenie organizmu. Wystarczy jeden telefon lub zgłoszenie na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa, aby uratować komuś życie.

Jak co roku, w chwili gdy temperatury na zewnątrz spadają poniżej zera, policjanci zwracają się do wszystkich z apelem o to, aby nie byli obojętni na czyjąś krzywdę. Na wychłodzenie organizmu są szczególnie narażeni bezdomni, osoby starsze i osoby nietrzeźwe przebywające na dworze. Jeśli widzimy takiego człowieka, nie wahajmy się zadzwonić na numer alarmowy aby powiadomić o tym funkcjonariuszy możemy również zgłosić ten fakt na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa. Każde takie zgłoszenie jest natychmiast sprawdzane.

Okres zimowy to czas, kiedy policjanci podczas patroli zwracają szczególną uwagę na miejsca, gdzie mogą szukać schronienia i nocować bezdomni. Są to zazwyczaj pustostany, ogródki działkowe, altanki. Każdego roku monitorujemy sytuację tych osób, sami oferujemy pomoc każdemu, kto jej potrzebuje – odnajdując takie osoby zawsze proponujemy przewiezienie ich do ośrodków, w których jest ciepło, gdzie mogą zjeść ciepły posiłek i przespać się w normalnych warunkach.

Jednym z najczęstszych, a zarazem najbardziej mylnych mitów jest ten, że na rozgrzewkę najlepszy jest alkohol. To nieprawda. Faktycznie przez chwilę osoba pijąca czuje ciepło, to jednak za chwilę jej organizm jest jeszcze bardziej narażony na wyziębienie. Dlatego też nie należy przechodzić obojętnie obok osób po alkoholu podczas silnych mrozów. Pamiętajmy, ze wymagają one od nas szczególnej pomocy – człowiek nietrzeźwy zdecydowanie szybciej traci ciepło.

Coraz częściej zdarza się, że społeczeństwo również reaguje na los drugiego człowieka. I tak było w tej sytuacji. Tuż przed godz. 23:00 zaniepokojona losem mężczyzny, kobieta powiadomiła policjantów, że w jednym z budynków mieszczących się na terenie miasta leży zziębnięty i najprawdopodobniej pijany mężczyzna. We wskazane miejsce pojechali policjanci, którzy ustalili, że jest to osoba bezdomna. Funkcjonariusze wezwali na miejsce ratowników medycznych, a gdy ci przekazali, że mężczyzna nie potrzebuje hospitalizacji policjanci przewieźli 26-latka do ogrzewalni. Tam mężczyzna mógł się ogrzać i spędzić noc.Pamiętaj! Widzisz potrzebującego pomocy – zareaguj. Czasami jeden telefon na 112 może uratować komuś życie. Swoją pomoc możesz również okazać, wskazując zagrożenie na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa. Nasze zainteresowanie, być może przyczyni się do tego, że uratujemy komuś życie. Sami również starajmy się okazać życzliwe serce i wyciągnąć pomocną dłoń w kierunku tych, którzy tej pomocy potrzebują. Nie przechodźmy obok takich osób obojętnie.

Kętrzyn: Jeden zniszczył mienie, drugi nie miał maseczki. Obaj trafili do aresztu

Poszukiwany 22-latek został zatrzymany przez dzielnicowego w jednym z mieszkań na terenie gminy Srokowo. 30-latek natomiast nie stosował się do obowiązku zakrywania ust i nosa. Okazało się, że jest poszukiwany. Mężczyźni zostali zatrzymani i trafili do policyjnego aresztu.

We wtorek (19.01.2021r.) kilka minut po godz. 11:00 dzielnicowy poprzez dobre rozpoznanie rejonu służbowego i regularny kontakt z lokalną społecznością ustalił miejsce przebywania osoby ukrywającej się przed organami ścigania. Funkcjonariusz ustalił, że w jednym z mieszkań na terenie gminy Srokowo ma przebywać poszukiwany 22-latek. Dzielnicowy pojechał we wskazane miejsce i zastał tam mężczyznę będącego w zainteresowaniu organów ścigania.  Mieszkaniec gminy Srokowo  poszukiwany był na podstawie nakazu zatrzymania i doprowadzenia wydanego przez Sąd Rejonowy w Kętrzynie. Mężczyzna ma do odbycia karę 7 miesięcy pozbawienia wolności za zniszczenie cudzego mienia. Dzielnicowy zatrzymał mężczyznę i przewiózł do policyjnej celi. Wkrótce 22-latek trafi do Zakładu Karnego, gdzie odbędzie zasądzoną karę pozbawienia wolności.

Do kolejnego zatrzymania doszło również wczoraj, a mianowicie w związku z tym, że w naszym kraju mamy obowiązek zakrywania ust i nosa policjanci patrolujący ulice zwracają szczególną uwagę na to, czy mieszkańcy naszego powiatu przestrzegają obostrzeń wydanych przez Radę Ministrów. Policjanci o godz. 18:30 na ulicy Jagiełły podjęli czynności w stosunku do mężczyzny, który nie stosował się do obowiązku zakrywania ust i nosa w miejscu ogólnodostępnym. W trakcie legitymowania mężczyzny okazało się, że 30-latek jest poszukiwany przez miejscowy sąd. Mieszkaniec gminy Kętrzyn ma do odbycia karę pół miesiąca pozbawienia wolności za używanie słów nieprzyzwoitych w miejscu publicznym. Mężczyzna został zatrzymany i przewieziony do policyjnego aresztu, wkrótce trafi do jednostki penitencjarnej.  Natomiast za popełnione wykroczenie niestosowania się do zakrywania nosa i ust mężczyzna został ukarany mandatem karnym.

Kętrzyn: Wymyślił „zdarzenie” tylko po to by partnerka opuściła mieszkanie

Mówi się, że numer alarmowy „ratuje życie”. Warto wziąć sobie do serca to sformułowanie. Osoby, które wywołują niepotrzebne czynności służb ratunkowych narażają się nie tylko na konsekwencje, ale także blokują telefon alarmowy i odciągają służby od pilnych i poważnych zdarzeń. Mandatem został ukarany mieszkaniec gminy Kętrzyn, który wymyślił nieprawdziwą historię i wezwał służby ratunkowe.

We wtorek (19.01.2021r.) kilka minut przed godz. 11:00 oficer dyżurny został powiadomiony o pilnej interwencji w jednej z miejscowości w gminie Kętrzyn. Z przekazanych przez mężczyznę informacji wynikało, że 47-letnia kobieta będąca pod działaniem alkoholu chce popełnić samobójstwo. Pod wskazany adres natychmiast został wysłany patrol policji. Będący na miejscu funkcjonariusze zastali w mieszkaniu kobietę i mężczyznę, którzy spożywali wspólnie alkohol. Kobieta poinformowała, że nie ma zamiaru odbierać sobie życia i nie miała żadnych myśli samobójczych. W dalszej rozmowie z mężczyzną policjanci ustalili, że 53-latek chciał, aby kobieta opuściła mieszkanie i wymyślił sobie całą historię. Za bezpodstawne wezwanie policji, mężczyzna został ukarany mandatem karnym. Po przeprowadzonej interwencji partnerzy doszli do porozumienia i dalej razem spożywali alkohol.

To przykład bezpodstawnego wezwania Policji. Takie zgłoszenia są wyjątkowo uciążliwe i wywołują wiele niepotrzebnych działań. Każdy tego typu telefon blokuje linię alarmową i odwleka w czasie możliwość natychmiastowej reakcji na zgłoszenia, które faktycznie wymagają działania. Niedopuszczalne jest, żeby angażować służby ratunkowe bez rzeczywistej potrzeby, ze złośliwych pobudek lub w celu załatwienia sobie jakichś przysług. Służby ratunkowe są po to, by nieść pomoc i reagować w sytuacjach realnych zagrożeń. Każdy, kto blokuje numer alarmowy, sam może kiedyś potrzebować pilnej pomocy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *