WYDARZENIA: Nowa eparchia grekokatolicka w Polsce i jej nowy biskup – Magna Masuria

Papież Franciszek pod koniec zeszłego roku ustanowił nową eparchię Kościoła grekokatolickiego w Polsce. Eparchia jest to greckie określenie znanej dla chrześcijan zachodnich diecezji. Nowa eparchia będzie trzecia w Polsce i obejmować będzie tereny od Pomorza przez Warmię i Mazury oraz Podlasie, również w jej skład wchodzić będzie północna część Mazowsza oraz Kujaw. Główną siedzibą będzie Katedra Pokrowa Matki Bożej w Olsztynie oraz Konkatedra św. Bartłomieja i Opieki Najświętszej Bogurodzicy w Gdańsku. W chwili obecnej na terenie nowej eparchii funkcjonują trzy dekanaty: elbląski, olsztyński oraz węgorzewski. Parafia grekokatolicka w Kętrzynie przynależy do dekanatu węgorzewskiego.

Do soboty administratorem apostolskim jest arcybiskup Eugeniusz Popowicz. W najbliższą sobotę odbędą się świecenia biskupie księdza Arkadiusza Trochanowskiego, który jest nominatem. Dzień wcześniej, 22 stycznia o godzinie 17:00 w olsztyńskiej katedrze odbędą się Wielkie Nieszpory. Nabożeństwo poprzedzone będzie Obrzędem Imienia Hierarchy, w którym ksiądz Trochanowski w obecności Jego Błogosławionego Ojca Światosława i Głowy Kościoła katolickiego obrządku bizantyjsko-ukraińskiego, biskupi, duchowieństwo oraz wierni wyznają swoją wiarę. W sobotę, 23 stycznia, o godzinie 10:00 odbędzie się liturgia biskupia w formie święceń biskupich.

W rozmowie z ks. Janem Hałuszka, proboszczem parafii w Olsztynie, dowiedzieliśmy się, że biskup nominat planuje odwiedzić każdą parafię grekokatolicką w eparchii olsztyńsko-gdańskiej. Niewykluczone, że w pierwszej kolejności będą to parafie w najbliższej okolicy Olsztyna.

Link do transmisji święceń biskupich podamy na godzinę przed rozpoczęciem oficjalnej transmisji. Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych i życzymy dużo łask dla biskupa nominata.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *