NA SYGNALE: WIADOMOŚCI POLICYJNE (15-22.07.2020) – Magna Masuria

Kętrzyn: Dzielnicowi zatrzymali poszukiwanego mężczyznę,  który nie płacił alimentów (15.07.2020)

Dzielnicowi z Kętrzyna zatrzymali 45-latka. Mężczyzna poszukiwany był za uchylenie się od płacenia alimentów. Mieszkaniec gminy Kętrzyn ma do odbycia karę 5 miesięcy pozbawienia wolności.

Kętrzyńscy dzielnicowi poprzez dobre rozpoznanie rejonów służbowych i regularny kontakt z lokalną społecznością ustalili miejsce przebywania osoby ukrywającej się przed organami ścigania. Funkcjonariusze ustalili, że w jednym z mieszkań na terenie miasta ma przebywać poszukiwany od kilku miesięcy 45-latek. Dzielnicowi pojechali we wskazane miejsce i zastali tam zaskoczonego widokiem funkcjonariuszy mężczyznę. Mieszkaniec gminy Kętrzyn poszukiwany był na podstawie zarządzenia wraz z nakazem doprowadzenia wydanego przez Sąd Rejonowy w Kętrzynie. Mężczyzna ma do odbycia karę 5 miesięcy pozbawienia wolności za uchylanie się od płacenia alimentów. Dzielnicowi zatrzymali mężczyznę i przewieźli do policyjnej celi. Wkrótce 45-latek trafi do Zakładu Karnego, gdzie odbędzie zasądzoną karę pozbawienia wolności.

Kętrzyn: Policjanci wyeliminowali z ruchu kolejnych pijanych kierujących (17.07.2020)

Policjanci z Kętrzyna i Korsz zatrzymali kolejnych kierujących, którzy zdecydowali się wsiąść za kierownicę swoich pojazdów mimo wcześniej wypitego alkoholu. Teraz za swoje nieodpowiedzialne zachowanie będą musieli odpowiedzieć przed sądem.

W piątek (17.07.2020) kwadrans po godzinie 12:00 w miejscowości Nakomiady w gminie Kętrzyn funkcjonariusze ruchu drogowego zatrzymali do kontroli kierującego pojazdem marki JCB. Za sterami koparko-ładowarki siedział mężczyzna. Silna woń alkoholu w kabinie pojazdu nasuwała przypuszczenia, że kierowca może być pijany. Badanie stanu trzeźwości potwierdziło przypuszczenia, wykazując blisko 1,5 promila alkoholu w organizmie 52-latka. Policjanci zatrzymali mężczyźnie prawo jazdy natomiast pojazd przekazali osobie wskazanej. Mieszkaniec gminy Kętrzyn ze swojego nieodpowiedzialnego zachowania będzie tłumaczył się przed sądem.

Do kolejnego zatrzymania doszło również w piątek 17.07.2020 roku o godz. 17:30. Policjanci z kętrzyńskiej drogówki na ul. Zjazdowej zatrzymali do kontroli drogowej kierującego fordem mężczyznę. Jak się okazało za kierownicą auta siedział 29-latek. Mieszkaniec powiatu giżyckiego w ogóle nie powinien się znaleźć za kierownicą auta. Podczas sprawdzania stanu trzeźwości okazało się, że mężczyzna jest pijany. Badanie wykazało blisko 1,5 promila alkoholu w jego organizmie. Policjanci zabezpieczyli pojazd na parkingu strzeżonym natomiast jego uprawnienia do kierowania zostały zatrzymane.

O godz. 23:30 policjanci z Korsz na ul. Kościuszki zauważyli jak rowerem całą szerokością drogi jedzie mężczyzna. Funkcjonariusze natychmiast zatrzymali do kontroli jadącego jednośladem mężczyznę. Jak się okazało 28-letni mieszkaniec Korsz był nietrzeźwy. Badanie wykazało u niego blisko 2 promile alkoholu w organizmie. Wkrótce mężczyzna stanie przed sądem gdzie wytłumaczy co było przyczyną tak nieodpowiedzialnego zachowania.
W sobotę (18.07.2020) o godz. 10:00 policjanci zatrzymali do kontroli drogowej jadący skuter. Kierujący jednośladem podczas rozmowy z policjantami unikał kontaktu wzrokowego i odwracał głowę jakby miał coś do ukrycia. Szybko wyjaśnił się powód jego zachowania. Mieszkaniec miasta wsiadł na jednoślad będąc po użyciu alkoholu. Badanie stanu trzeźwości wykazało ponad 0,3 promila alkoholu w jego organizmie. Pojazd przekazano osobie wskazanej, a po wykonaniu czynności mężczyzna został zwolniony. 

Kolejne zatrzymanie miało miejsce dzięki obywatelskiemu zgłoszeniu. O godz. 21:00 oficer dyżurny kętrzyńskich policjantów został powiadomiony, że pijany motocyklista wyjechał z miejscowości Pomnik w gminie Korsze i kieruje się w stronę sklepu. Na wskazaną trasę natychmiast pojechali policjanci którzy pomiędzy miejscowościami  Pomnik-Parys zatrzymali wskazany pojazd. Jak się okazało 64-letni mieszkaniec gminy Korsze kierował motorowerem będąc pijany. Badanie stanu trzeźwości wykazało, że był po użyciu alkoholu. Teraz mężczyzna odpowie przed sądem

Wkrótce mężczyźni usłyszą zarzuty kierowania pojazdami pod wpływem alkoholu. Za kierowanie w stanie nietrzeźwości grozi zakaz prowadzenia pojazdów od 3 do 15 lat, ograniczenie wolności lub pozbawienie wolności do 2 lat oraz wysoka kara pieniężna. Tym natomiast, którzy zdecydowali się wsiąść za kierownicę pojazdów będąc w stanie po użyciu alkoholu może grozić kara aresztu, grzywna do 5 tys. złotych oraz utrata prawo jazdy na okres 3 lat.  

Kętrzyn: Policyjny dozór, nakaz opuszczenia mieszkania i zakaz kontaktowania się z pokrzywdzoną – takie środki zastosował prokurator wobec 46-latka (20.07.2020)

Policjanci zatrzymali 46-letniego mieszkańca gm. Barciany, który znęcał się nad swoją żoną. Mężczyzna będąc pod wpływem alkoholu wszczynał awantury domowe, podczas których bił kobietę, wyzywał słowami wulgarnymi , a także groził pozbawieniem życia. Pokrzywdzona miała dość takiego zachowania i w kętrzyńskiej komendzie złożyła zawiadomienie o znęcaniu się psychicznym i fizycznym. Wobec agresywnego 46-latka prokurator zastosował policyjny dozór, zakaz kontaktowania z pokrzywdzoną oraz nakaz opuszczenia mieszkania.

Znęcanie się nad osobą najbliższą jest przestępstwem ściganym z urzędu. W takich sytuacjach Policja ma obowiązek zawsze interweniować, a w przypadku stwierdzenia przemocy domowej założyć „Niebieską Kartę”. Tak też było i w tym przypadku, gdy policjanci z komendy w Kętrzynie zostali wezwani na interwencję. Tą zakończyli zatrzymaniem mieszkańca gminy Barciany w policyjnej celi. Pokrzywdzona miała dość takiego zachowania i traktowania przez męża i w kętrzyńskiej komendzie złożyła zawiadomienie o znęcaniu się psychicznym i fizycznym. Mężczyzna usłyszał już zarzut znęcania się nad żoną oraz uszkodzenia jej ciała. Na wniosek policjantów, prokurator zastosował wobec niego policyjny dozór. Teraz 46-latek będzie się meldował raz w tygodniu w jednostce Policji. Ponadto ma zakaz kontaktowania się i zbliżania do pokrzywdzonej oraz nakaz opuszczenia wspólnie zajmowanego mieszkania.

W najbliższym czasie ze swojego zachowania będzie tłumaczyć się przed sądem.

Przypominamy!

Zgodnie z art. 207 § 1 kodeksu karnego, każdy kto znęca się fizycznie lub psychicznie nad osobą najbliższą lub nad inną osobą pozostającą w stałym lub przemijającym stosunku zależności od sprawcy, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *