NA SYGNALE: Wiadomości policyjne (30 wrzesień – 7 październik) – Magna Masuria

NA SYGNALE: Wiadomości policyjne (30 wrzesień – 7 październik)

0

Kętrzyn: Pijany, bez uprawnień, bez kasku  kierował quadem niedopuszczonym do ruchu

Dzielnicowi wyeliminowali z ruchu kolejnego nieodpowiedzialnego kierowcę. 46-latek pijany, bez uprawnień, bez kasku wsiadł na quada niedopuszczonego do ruchu i jeździł po drodze publicznej. Wkrótce mężczyzna stanie przed sądem.

We wtorek (29.09.2020r.) około godz. 14:30 dzielnicowi z terenu gminy Kętrzyn w miejscowości Koczarki zatrzymali do kontroli kierującego quadem.  Mężczyzna poruszał się quadem po drodze publicznej bez kasku i tablic rejestracyjnych. Dodatkowo podczas kontroli okazało się, że 46-letni mężczyzna jest pijany. Przeprowadzone badanie stanu trzeźwości wykazało, że mężczyzna jest w stanie po użyciu alkoholu – blisko 0,5 promila. Jak przekazał funkcjonariuszom wypił tylko dwa piwa. Podczas dalszych czynności okazało się także, że quad jest nieubezpieczony i niedopuszczony do ruchu, a mężczyzna nie posiada uprawnień do kierowania pojazdami. Funkcjonariusze uniemożliwili 46-latkowi dalszą jazdę. O jego losie zdecyduje sąd.

Przypominamy!

Quady nie są zabawkami, a poruszające się po drogach publicznych powinny być sprawne technicznie, zarejestrowane oraz posiadać aktualne ubezpieczenie OC. Do ich prowadzenia wymagane jest prawo jazdy minimum kategorii B1, które można uzyskać mając ukończone 16 lat, a w przypadku czterokołowców lekkich mogą nimi kierować osoby, które ukończyły 14 lat i posiadają prawo jazdy kategorii AM. Dodatkowo jeśli nie są fabrycznie wyposażone w nadwozie zamknięte i pasy bezpieczeństwa to zarówno osoba kierująca takim pojazdem jak i osoba nim przewożona są obowiązane używać w czasie jazdy kasków ochronnych. Oczywiście pojazd powinien być sprawny technicznie, zarejestrowany oraz posiadać aktualne ubezpieczenie OC.

Kętrzyn: Kolejny dzień – kolejne trzy osoby zatrzymane. Byli poszukiwani

Policjanci każdego dnia zatrzymują osoby, które próbują uniknąć konsekwencji za popełnione przestępstwa czy wykroczenia. W tym celu poszukiwani podejmują różnego rodzaju działania mając nadzieję, że może ktoś zapomni, nie zapuka skoro świt do drzwi z nakazem, nie namierzy, nie zatrzyma. Tak się jednak nie dzieje. Policjanci są skuteczni w ustalaniu miejsc pobytu poszukiwanych, a zmiany miejsc zamieszkania nie są dla nich przeszkodą.

Dzisiaj (30.09.2020) policjanci z Komisariatu Policji w Korszach w jednym z mieszkań na terenie gminy zatrzymali 41-latka. Mężczyzna poszukiwany był na podstawie trzech nakazów wydanych przez Sąd Rejonowy w Kętrzynie. 41-latek na swoim koncie ma przestępstwo krótkotrwałego użycia pojazdu, kradzieży z włamaniem oraz wykroczenie zakłócenia porządku będąc pod działaniem alkoholu.  Zgodnie z wydanymi podstawami przez sąd mężczyzna ma do odbycia łączną karę 1 roku pozbawienia wolności.

Do kolejnego zatrzymania doszło na terenie gminy Kętrzyn. Tu z kolei dzielnicowi dzięki dobremu rozpoznaniu terenu ustalili gdzie może przebywać poszukiwany 49-latek, który od dłuższego czasu ukrywa się przed wymiarem sprawiedliwości. Mężczyzna poszukiwany był przez miejscowy sąd za niealimentację. Zgodnie z wydanym zarządzeniem 49-latek trafił do Zakładu Karnego gdzie spędzi najbliższy miesiąc.  

Kolejny poszukiwany został zatrzymany również przez dzielnicowych którzy poprzez dobre rozpoznanie rejonów służbowych i regularny kontakt z lokalną społecznością ustalili miejsce przebywania osoby ukrywającej się przed organami ścigania. Funkcjonariusze ustalili, że w jednym z mieszkań na terenie gminy Srokowo przebywa poszukiwany przez Sąd Rejonowy w Kętrzynie 70-latek. Dzielnicowi pojechali we wskazane miejsce i zastali tam zaskoczonego widokiem policjantów mężczyznę.  70-latek ma do odbycia karę 0,5 miesięcy pozbawienia wolności za kradzieże. Dzielnicowi zatrzymali mężczyznę i przewieźli do policyjnej celi.

Wszyscy poszukiwani zostali przewiezieni do aresztów śledczych, gdzie odbędą zasądzone kary pozbawienia wolności.

Kętrzyn: Reaguj, kiedy widzisz niepokojące sytuacje

Widzisz w swoim miejscu zamieszkania coś niepokojącego, a może chciałbyś nas poinformować? Przypominamy, że będąc świadkiem niepokojących sytuacji możesz skorzystać z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. To interaktywne narzędzie dające każdemu obywatelowi możliwość wpłynięcia na bezpieczeństwo w swoim rejonie.

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa od ponad 3 lat działa w całej Polsce. Narzędzie sprawdza się jako dobry komunikator między społeczeństwem, a Policją. Mieszkańcy chętnie z niej korzystają i nanoszą na mapę zagrożenia, które później są weryfikowane przez mundurowych. Zgłoszenie są przede wszystkim sprawdzane przez dzielnicowych. To policjanci pierwszego kontaktu, którzy najlepiej znają swoje rejony i reagują na nieakceptowane społecznie zachowania. Zgłaszane zagrożenia na drogach są natomiast sprawdzane przez mundurowych z ruchu drogowego.

Jeśli widzisz, że w twojej okolicy dzieje się coś niepokojącego, zareaguj i zgłoś to na mapie. Pamiętajmy jednak, że w przypadkach pilnych, kiedy jest potrzebna natychmiastowa interwencja Policji, nadal korzystamy z numeru alarmowego 112.

Kętrzyn: Dwa zdarzenia ze zwierzyną. Uwaga na zwierzęta leśne!

Tylko wczoraj na drogach powiatu kętrzyńskiego doszło do zdarzeń drogowych z udziałem dzikich zwierząt. To bardzo ważne aby nie lekceważyć znaków drogowych ostrzegających o takim zagrożeniu.

Znak A18b, bo o nim mowa jest często spotykany na odcinkach dróg przebiegających przez tereny leśne. O tej porze roku przy złej widoczności szczególnie wieczorową porą kierowca jest narażony na zderzenie z dzikimi zwierzętami. Często się zdarza iż użytkownicy dróg lekceważą ostrzeżenia. Należy pamiętać że zwierzęta nie trzymają się utartych szlaków, omijających ciągi komunikacyjne, lecz często przebiegają przez drogę. Ubarwienie sierści bardzo utrudnia zobaczenie ich z bezpiecznej odległości. Nie wspominając o wykonaniu gwałtowanego manewru pojazdem, co przy śliskiej nawierzchni jest bardzo niebezpieczne. Zdarza się również że zwierzę oświetlone reflektorami samochodowymi zatrzymuje się na jezdni.

Do pierwszego zdarzenia doszło wczoraj o godz. 18:50. Oficer dyżurny kętrzyńskich policjantów otrzymał zgłoszenie, że na trasie Muławki – Wilkowo w gminie Kętrzyn doszło do zderzenia ze zwierzyną leśną. Na wskazaną trasę pojechali policjanci z ruchu drogowego, którzy ustalili, że na jezdnię z pobliskiego pola wbiegła sarna wprost pod nadjeżdżający pojazd dacia. Kierującemu oraz dwójce pasażerów na szczęście nic się nie stało.

Do kolejnego zdarzenia z udziałem dzikiej zwierzyny doszło godziną później w rejonie skrzyżowania na wysokości miejscowości Wandajny w gminie Korsze. Tam również zostali wysłani policjanci z ruchu drogowego, którzy ustalili, że na jezdnię pod osobowego opla, którym kierował 40-latek wybiegł dzik. Na szczęście kierujący oraz pasażerowie nie doznali obrażeń.

Policjanci apelują:

  •         nie lekceważ znaku ostrzegawczego „zwierzyna leśna”,
  •         przestrzegaj ograniczenia prędkości,
  •         zwolnij jeśli warunki panujące na drodze nie pozwalają bezpiecznie jechać z dozwoloną prędkością

Kętrzyn: Pijany kierowca wkrótce stanie przed sądem

Mimo surowych kar, a także działań i akcji edukacyjnych, nadal zdarzają się nietrzeźwi kierowcy, którzy bez namysłu wsiadają „za kółko” pod wpływem alkoholu. Kierowca opla za swój czyn odpowie przed sądem. Grozi mu kara do 2 lat pozbawienia wolności.

Wczoraj (30.09.2020r.) o godz. 21:00 policjanci z Komisariatu Policji w Reszlu na ul. Mazurskiej zatrzymali do kontroli drogowej pojazd marki Opel Vectra. W trakcie kontroli funkcjonariusze sprawdzili stan trzeźwości kierującego. Jak się okazało 37- letni mieszkaniec gm. Węgorzewo jest pijany. Badanie stanu trzeźwości wykazało blisko 2 promile w jego organizmie. Policjanci zatrzymali mężczyźnie prawo jazdy.

Mężczyzna za swój czyn odpowie przed sądem, za co grozi mu nawet do 2 lat pozbawienia wolności, orzeczenie zakazu prowadzenia pojazdów nawet na kilka lat oraz wysoka grzywna w drodze postępowania sądowego.

Po raz kolejny apelujemy do wszystkich uczestników ruchu drogowego o powstrzymywanie się od spożywania alkoholu i ryzykowania jazdy pod jego wpływem, a także o zachowanie trzeźwości i zdrowego umysłu.

Nietrzeźwi kierujący pojazdami stwarzają realne zagrożenie dla siebie oraz innych użytkowników dróg. Alkohol znacznie obniża koncentrację oraz zaburza zdolność oceny sytuacji.

Apelujemy jednak nie tylko do kierowców, ale również do świadków takiego zachowania. W sytuacji, gdy widzimy osobę nietrzeźwą wsiadającą za kierownicę pojazdu, powinniśmy podjąć działania zmierzające do nie dopuszczenia takiej osoby do kierowania! Gdy uniemożliwienie kierującemu dalszej jazdy jest niewykonalne, powinniśmy niezwłocznie zawiadomić Policję.

Pamiętajmy, że ten jeden telefon może uratować czyjeś życie! Zadbajmy o to, aby nie dopuścić do tragedii.

Kętrzyn: Dzieci z Kętrzyna świecą przykładem!!!

W ramach obchodów Ogólnopolskiego Policyjnego Dnia Odblasków, kętrzyńscy policjanci spotkali się z dziećmi  aby m.in. porozmawiać o tym, jak bardzo element odblaskowy poprawia bezpieczeństwo pieszych. Okazuje się, że mali uczniowie swoją wiedzą mogą śmiało dzielić się z dorosłymi, a niekiedy nawet ich zawstydzić.

Wszystkie spotkania miały jeden wspólny mianownik – uwrażliwić najmłodszych na zagrożenia na jakie mogą być narażone podczas przemieszczania się po drogach. Dzieci bardzo chętnie dzieliły się z policjantami swoimi doświadczeniami w tym zakresie. Wszyscy wspólnie doszli do jednego wniosku, że odblaski mogą uratować życie oraz, że warto zakładać takie świecące elementy, nawet podczas poruszania się po mieście.

Wszyscy mamy wpływ na bezpieczeństwo dlatego zachęcamy do korzystania z elementów odblaskowych nie tylko po zmierzchu poza obszarem zabudowanym, ale bez względu na porę dnia wszędzie tam, gdzie teren jest nieoświetlony, a widoczność ograniczona. Zadbajmy o własne bezpieczeństwo i bądźmy wzorem do naśladowania dla tych którzy jeszcze z nich nie korzystają. „Świećmy przykładem – bądźmy widoczni” – niech odblask na drodze będzie czymś oczywistym!

Każde spotkanie zakończyło się wspólnym pamiątkowym zdjęciem.

Kętrzyn: Weekend na drogach powiatu kętrzyńskiego
Miniony weekend był pracowity dla policjantów pilnujących bezpieczeństwa na drogach powiatu. Funkcjonariusze wyeliminowali z ruchu kolejnych nietrzeźwych uczestników. Nie zabrakło również obsługi zdarzeń drogowych.

W piątek (02.10.2020r.) o godz. 08:40 oficer dyżurny otrzymał zgłoszenie, że w miejscowości Mołtajny w gminie Barciany doszło do zdarzenia drogowego. Z przekazanych informacji wynikało, że auto wjechało do rowu i jedna osoba jest ranna.  Na wskazaną trasę natychmiast pojechali policjanci. Będący na miejscu funkcjonariusze ustalili, że na prostym odcinku drogi kierujący ciężarowym nissanem, 43-letni mężczyzna zjechał pojazdem na lewą część jezdni czym spowodował, że kierująca z naprzeciwka seatem chcąc uniknąć czołowego zderzenia zjechała na prawe pobocze, a następnie  do przydrożnego rowu.  W pojeździe oprócz kobiety podróżowało również 6-letnie dziecko, któremu na szczęście nic się nie stało. 30-letnia kobieta z obrażeniami ciała została przewieziona do szpitala w Mrągowie. Ruch na tym odcinku drogi odbywał się wahadłowo.

Policjanci wyjaśniają okoliczności zaistniałego zdarzenia drogowego.W sobotę (03.10.2020) około godz. 9:40 oficer dyżurny został powiadomiony, że na trasie Kętrzyn-Bartoszyce na wysokości miejscowości Banaszki doszło do zderzenia dwóch pojazdów osobowych. Z przekazanych informacji wynikało, że w pojazdach podróżowały 3 osoby i wszyscy znajdują się poza pojazdami. We wskazane miejsce natychmiast zostały wysłane służby ratunkowe. Będący na miejscu policjanci ustalili, że kierujący mazdą 23-letni mężczyzna nie dostosował prędkości do warunków ruchu i na łuku drogi zjechał na przeciwległy pas jezdni gdzie zderzył się czołowo z prawidłowo jadącym audi. Na szczęście pomimo dużych uszkodzeń w autach podróżujący nie odnieśli obrażeń. 23-latek został ukarany  mandatem w wysokości 500 zł.

Również w sobotę o godz. 11:00 policjanci z Komisariatu Policji w Reszlu na ul. Wyspiańskiego zatrzymali do kontroli drogowej pojazd marki VW Passat. Jak się okazało siedzący za kierownicą 33-letni mieszkaniec gminy Bisztynek kierował autem będąc pijany. Przeprowadzone badanie stanu trzeźwości wykazało 0,6 promila alkoholu w jego organizmie. Mężczyzna stracił już prawo jazdy. Wkrótce za swoje nieodpowiedzialne zachowanie stanie przed sądem. Grożą mu dwa lata pozbawienia wolności.

Wczoraj (04.10.2020) o godz. 18:00 policjanci zostali powiadomieni, że w miejscowości Kraskowo gm. Korsze rowerzysta spowodował kolizję drogową. We wskazane miejsce pojechali funkcjonariusze, którzy ustalili, że 25-letni rowerzysta wyjeżdżając z drogi podporządkowanej nie ustąpił pierwszeństwa przejazdu prawidłowo jadącemu pojazdowi marki VOLVO i uderzył w auto. Jak się okazało kierujący jednośladem był pijany. Przeprowadzone badanie stanu trzeźwości wykazało blisko 2 promile alkoholu w organizmie. Wkrótce 25-latek stanie przed sądem. Odpowie za spowodowanie zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym oraz kierowanie rowerem w stanie nietrzeźwości.

Kętrzyn: Uciekał przed policjantami. Powód? Posiadał narkotyki

Kętrzyńscy policjanci w bezpośrednim pościgu zatrzymali 18-latka. Mężczyzna posiadał przy sobie narkotyki. Mieszkaniec miasta trafił do policyjnego aresztu. Za posiadanie środków odurzających grozi mu kara do 3 lat więzienia.  

Dzisiejszej nocy (05.10.2020) około godz. 1:00 kętrzyńscy policjanci podczas patrolowania ul. Górnej w Kętrzynie zauważyli dwóch młodych mężczyzn z których jeden na widok radiowozu zaczął uciekać. Policjanci postanowili sprawdzić dziwne zachowanie mężczyzny i udali się za nim w pościg. 18-latek został zatrzymany w jednej z klatek schodowych gdzie próbował ukryć się przed policjantami. Szybko wyjaśnił się powód jego zachowania. Mężczyzna posiadał przy sobie marihuanę i amfetaminę. 18-latek został zatrzymany w policyjnym areszcie. Wkrótce odpowie przed sadem za posiadanie narkotyków. Grozi mu kara do 3 lat pozbawienia wolności.  

Kętrzyn: Pamiętajmy o właściwym zabezpieczeniu swojego mienia pozostawianego na ogrodach działkowych

Sezon porządkowania ogródków działkowych już się rozpoczął. W tym czasie na terenie ogródków mogą pojawić się nieproszeni goście gotowi połasić się na nasze mienie. Dlatego kętrzyńscy policjanci apelują o zachowanie szczególnej czujności i odpowiednie zabezpieczenie działek.

Kętrzyńscy policjanci przypominają kilka podstawowych zasad, które pozwolą uchronić się przed kradzieżą, czy kradzieżą z włamaniem do altan. Podstawą jest odpowiednie zabezpieczenie lub niepozostawianie przedmiotów wartościowych na terenie ogrodów działkowych. Pamiętajmy też, że nie każda osoba, która spaceruje po ogrodach działkowych i oferuje swoją pomoc, ma dobre oraz uczciwe zamiary. Stosujmy zasadę ograniczonego zaufania i nie wpuszczajmy osób nieznajomych na teren swojej posesji oraz do altan. Niektórzy, bowiem, mogą być zainteresowani bardziej tym, co posiadamy, niż udzieleniem nam pomocy…

Funkcjonariusze apelują aby, po opuszczeniu ogródka, altankę lub domek zawsze zamykać, a narzędzia dobrze zabezpieczać. Tych, z których nie będziemy korzystać przez dłuższy czas, nie pozostawiajmy bez nadzoru. Pamiętajmy o tym, że okazja czyni złodzieja. Warto zastanowić się nad tym, czy drogich narzędzi, takich jak wiertarki, piły, czy kosiarki, nie byłoby lepiej zabrać do domu.

Należy również pamiętać, aby nie zostawiać torebek i portfeli w miejscach widocznych, bez żadnej opieki, szczególnie podczas wykonywania rożnego rodzaju prac. Oddalając się nawet na chwilę z działki, dokumenty, pieniądze, czy klucze powinniśmy mieć zawsze przy sobie. Złodziejowi wystarczy chwila, aby zabrać naszą własność.

Warto również nawiązywać dobre sąsiedzkie znajomości, aby wzajemnie chronić swoje mienie i wiedzieć kto jest działkowiczem, a kto osobą obcą.

Bezwzględnie nie powinno się też kupować od osób, których nie znamy, towarów po okazyjnej cenie. Często mogą pochodzić z kradzieży i zostać chwilę wcześniej skradzione innemu działkowiczowi.

Policjanci apelują też, aby natychmiast informować o znajdujących się na terenie ogrodów działkowych osobach, które podejrzanie się zachowują, tak aby można było podjąć szybkie i skuteczne działania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *