NA SYGNALE: Wiadomości policyjne (4 – 11 listopad)

3

Kętrzyn: Policjanci wyjaśniają okoliczności potrącenia pieszego

Na terenie Kętrzyna doszło do potrącenia osoby pieszej. Zdarzenie miało miejsce na oznakowanym przejściu dla pieszych przy ul. Daszyńskiego. Poszkodowany, z obrażeniami ciała został przewieziony do szpitala. Na miejscu pracowali policjanci, którzy wyjaśniają przyczyny i okoliczności zdarzenia. Funkcjonariusze apelują o wzmożoną ostrożność na drodze.

Piesi stanowią najbardziej zagrożoną wypadkami grupę wśród tzw. niechronionych uczestników ruchu drogowego. Do większości zdarzeń z ich udziałem dochodzi na przejściach dla pieszych. I tak wczoraj (03.11.2020r.) kilkanaście minut przed godziną 10:00 doszło do poważnego zdarzenia z udziałem osoby pieszej. Ze wstępnych ustaleń pracujących na miejscu policjantów wynika, że 34-letni kierowca osobowego opla jadąc ul. Daszyńskiego nie ustąpił pierwszeństwa osobie pieszej znajdującej się na oznakowanym przejściu. Poszkodowany 83-latek z obrażeniami ciała został przewieziony do Szpitala Powiatowego w Bartoszycach. Kierujący oplem mężczyzna był trzeźwy. Kętrzyńscy policjanci wyjaśniają wszystkie okoliczności tego zdarzenia.

Wypadki z udziałem pieszych są z reguły najbardziej tragiczne w skutkach, a pieszy nie bez powodu nazywany jest niechronionym uczestnikiem ruchu – nie chronią go pasy, poduszki, strefa zgniotu. Chroni go tylko własny rozsądek.

Apelujemy do wszystkich uczestników ruchu drogowego o zachowanie szczególnej ostrożności i stosowanie się do obowiązujących przepisów, bo kiedy zaczyna brakować nam wyobraźni i zdrowego rozsądku dochodzi do przykrych, a niejednokrotnie tragicznych w skutkach zdarzeń, w których poszkodowani tracą nie tylko zdrowie, ale też i życie.

Każdy kierujący pojazdem powinien pamiętać, że zbliżając się do „pasów” powinien zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu. Ponadto kierowcom zabrania się w szczególności wyprzedzania pojazdu na przejściu dla pieszych i bezpośrednio przed nim (z wyjątkiem przejścia, na którym ruch jest kierowany)  oraz omijania pojazdu, który jechał w tym samym kierunku, lecz zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu.

Pieszym przypominamy o tym, by każdorazowo gdy zbliżają się do przejścia dla pieszych, upewniali się, że bezpiecznie mogą na nie wejść, a wejście nie spowoduje nagłego hamowania nadjeżdżającego pojazdu. Dodatkowo prosimy, aby spacerując drogą, nawet podczas sprzyjającej pogody, starali się być widoczni dla kierujących. Jeśli na spacer udają się o zmroku i będą się poruszać w warunkach złej widoczności koniecznie powinni stosować elementy odblaskowe.

Kętrzyn: Stosuj odblaski! Będziesz widoczny i bardziej bezpieczny

Jesienna aura nie ułatwia poruszania się po drogach. Pogarszające się warunki atmosferyczne, szybko zapadający zmrok i coraz niższe temperatury potęgują zagrożenia, z jakimi muszą mierzyć się użytkownicy dróg. W sposób szczególny dotyczy to niechronionych uczestników ruchu drogowego, którzy są grupą bardzo narażoną na uczestniczenie w wypadkach komunikacyjnych, w wyniku których często odnoszą poważne obrażenia. Dlatego tak ważne jest, aby piesi i rowerzyści mieli świadomość, jak wielki wpływ na ich własne bezpieczeństwo mają oni sami. Wystarczy przecież założyć na siebie elementy odblaskowe, aby być bardziej widocznym i w ten sposób o wiele bardziej bezpiecznym na drodze.

Jesień rozgościła się za naszymi oknami na dobre. Jest coraz zimniej, dzień jest coraz krótszy i często mamy do czynienia z intensywnymi opadami deszczu. Warunki atmosferyczne nie pomagają uczestnikom ruchu drogowego, ograniczając widoczność i zmuszając ich do zachowania jeszcze większej czujności na drodze. W tym trudnym okresie kętrzyńscy policjanci zwracają szczególną uwagę na bezpieczeństwo niechronionych uczestników ruchu drogowego. Niestety funkcjonariusze często spotykają się z sytuacjami, kiedy pieszy czy rowerzysta nie posiada żadnych elementów odblaskowych. Osoby te są wówczas słabo widoczne dla kierowców, którzy dostrzegając ich w ostatniej chwili, nie są w stanie właściwie i odpowiednio wcześnie zareagować. W takich przypadkach często dochodzi do tragedii.

Dlatego tak ważne jest, aby BYĆ WIDOCZNYM. Osoba ubrana w odzież o stonowanych ciemnych kolorach bez elementów odblaskowych jest widoczna z odległości zaledwie około 40 metrów. Natomiast pieszego mającego „odblaski” można dostrzec nawet z odległości ponad 150 metrów. W sytuacji, gdy pędzący kierowca ma sekundy na reakcję w momencie pojawienia się na jego drodze przeszkody, te metry mają kolosalne znaczenie. Pamiętać należy, że pieszy czy rowerzysta w konfrontacji z pojazdem nie ma praktycznie żadnych szans. Niestety wiele osób nie stosuje się do przepisów w tym zakresie, narażając tym samym swoje życie i zdrowie. Musimy pamiętać, że bycie widocznym równa się temu, że jesteśmy bardziej bezpieczni na drodze.

Oczywiście stosowanie elementów odblaskowych nie wyczerpuje zachowań, dzięki którym niechronieni uczestnicy ruchu drogowego mogą zadbać o własne bezpieczeństwo. Policjanci przypominają pieszym, że przez jezdnię należy przechodzić wyłącznie w miejscu do tego przeznaczonym, stosować się do sygnalizacji świetlnej, a jeżeli jej nie ma, to uważnie rozejrzeć się, czy możemy bezpiecznie wejść na drogę. Rozwaga może uratować nam życie, natomiast pośpiech doprowadzić do tragedii.

Rowerzyści muszą pamiętać nie tylko o prawidłowym oświetleniu jednośladu, ale też o poruszaniu się po ścieżkach do tego wyznaczonych. Jeżeli takowych nie ma, to należy zachować rozsądek podczas przemieszczania się po jezdni. „Mieć oczy dookoła głowy” to w tym przypadku trafne stwierdzenie.

Apelujemy zarówno do pieszych, jak również miłośników przemieszczania się na dwóch kołach o zakładanie elementów odblaskowych. Ważne jest, aby stosować je nie tylko tam, gdzie nakazują to przepisy, ale zawsze, gdy widoczność jest ograniczona i kierowcy mogą mieć problem z dostrzeżeniem nas odpowiednio wcześnie. Każdy powinien wiedzieć, że korzystanie z „odblasków” to gwarancja bycia widocznym i bezpiecznym na drodze.

Kętrzyn: Weekend na drogach powiatu kętrzyńskiego

Miniony weekend był pracowity dla policjantów pilnujących bezpieczeństwa na drogach powiatu. Funkcjonariusze wyeliminowali z ruchu kolejnych nietrzeźwych uczestników. Nie zabrakło również obsługi zdarzeń drogowych.

W piątek (06.10.2020r.) o godz. 18:00 policjanci z kętrzyńskiego ruchu drogowego na ul. Cukrowniczej w Kętrzynie zatrzymali do kontroli drogowej pojazd marki VW Passat. Jak się okazało siedzący za kierownicą 34-letni mieszkaniec miasta kierował autem będąc pod wpływem alkoholu. Przeprowadzone badanie stanu trzeźwości wykazało 0,5 promila alkoholu w jego organizmie. Jak się okazało mężczyzna kierował autem nie mając do tego uprawnień. Wkrótce za swoje nieodpowiedzialne zachowanie stanie przed sądem. Do kolejnego zatrzymania doszło niespełna 15 minut później na tej samej ulicy. Tu z kolei siedzący za kierownicą osobowego renault 40-letni mieszkaniec Kętrzyna kierował pojazdem pomimo wydanej decyzji o cofnięciu uprawnień do kierowania pojazdami.

Z kolei w sobotę (07.11.2020) kilka minut po godz. 20:00 oficer dyżurny otrzymał zgłoszenie, że na trasie Robawy – Leginy w gm. Reszel motorowerzysta wjechał do przydrożnego rowu.  Na wskazaną trasę natychmiast pojechali policjanci. Szybko wyjaśnił się powód spowodowania zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Po sprawdzeniu przez funkcjonariuszy stanu trzeźwości 33-letniego mieszkańca gminy Reszel okazało się, że jest pijany. Badanie wykazało, że kierował Rometem mając 2 promile alkoholu w organizmie. Wkrótce 33-latek stanie przed sądem. Odpowie za spowodowanie zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym oraz kierowanie motorowerem w stanie nietrzeźwości.

3 thoughts on “NA SYGNALE: Wiadomości policyjne (4 – 11 listopad)

  1. Co wy wypisujecie na pieszych, non stop na Sikorskiego, Daszyńskiego, Mazurskiej to samo się dzieje wypadki na pasach, co robią gwiazdorzy drogowcy mają tyle pojazdów a siedzą w zaułkach, ze niby pracują ja ich obserwuję i wiem gdzie się chowają może władza ich sprawdzi? oni tylko są tam szybciutko , żeby robić aferę a nie tam gdzie trzeba w jednym z osrodku niby pracowali służbowo a siedzieli calymi dniami jedli pizzę i nieraz domniemywam ze zdradzali tajemnice służbowe

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *