NA SYGNALE: WIADOMOŚCI POLICYJNE (5 – 12 sierpień)
Kętrzyn: Policjanci zatrzymali poszukiwanych mężczyzn
W wyniku działań mających na celu ujawnianie osób poszukiwanych, policjanci z Kętrzyna zatrzymali kolejne osoby ukrywające się przed wymiarem sprawiedliwości. Jeden z mężczyzn ukrył się w pokrzywach bo myślał, że policjanci tam go nie znajdą, kolejny chcąc uniknąć kontaktu z policjantami ukrywał się w jednym z zakładów pracy, jeszcze inny w środku nocy leżał pijany przy jednym z budynków na terenie miasta.
Codziennie policjanci zatrzymują osoby będące w zainteresowaniu wymiaru sprawiedliwości. Są jednak i tacy poszukiwani, którzy chcieliby uniknąć spotkania z sędzią albo wymigać się od więzienia. Osoby poszukiwane rzadko czekają na funkcjonariuszy w swoich domach. Często celowo ukrywają się, zmieniają miejsca pobytu, aby utrudnić lub wydłużyć wykonanie czynności karnych lub administracyjnych ze swoim udziałem.
Kętrzyńscy policjanci w ciągu minionej doby dokonali zatrzymań czterech takich osób. Do pierwszego zatrzymania doszło (03.08.2020) w samo południe. Dzielnicowy z terenu gminy Barciany ustalił, że poszukiwany mężczyzna może przebywać na terenie Kętrzyna w jednym z zakładów pracy. Informacja ta potwierdziła się. Dzielnicowy zatrzymał 49-latka, który od marca br. ukrywał się przed organami ścigania. Mężczyzna poszukiwany był przez Prokuraturę Rejonową Olsztyn-Północ do ustalenia miejsca pobytu oraz w celu realizacji czynności procesowych z jego udziałem. 49-latek został zatrzymany i trafił do policyjnej celi.
Do kolejnego zatrzymania doszło (04.08.2020) o godz. 2:00. Wówczas to oficer dyżurny kętrzyńskich policjantów został powiadomiony, że za jednym z budynków przy ul. Mielczarskiego leży nietrzeźwy mężczyzna. Z przekazanych informacji wynikało, że jest przytomny. We wskazany rejon pojechali policjanci, którzy potwierdzili zgłoszenie. Podczas legitymowania mężczyzny okazało się, że 44-latek jest poszukiwany przez Sąd Rejonowy w Mrągowie do odbycia 2 miesięcy pozbawienia wolności za nieopłaconą grzywnę w wysokości 1000 złotych za popełnione wykroczenia. Mężczyzna trafił do policyjnego aresztu.
Kolejny poszukiwany został zatrzymany 5 godzin później w jednej z miejscowości w gm. Reszel. Mężczyzna poszukiwany był na podstawie zarządzenia wydanego przez Sąd Rejonowy w Bartoszycach. 40-letni mieszkaniec gm. Reszel nie wywiązywał się z odpracowania godzin na cele społeczne i sąd zamienił mu karę na 40 dni pozbawienia wolności.
Z kolei (04.08.2020) o godz. 14:30 funkcjonariusze z Zespołu Patrolowo-Interwencyjnego z Kętrzyna otrzymali informację, że w rejonie ul. Rynkowej ma znajdować się osoba której poszukują policjanci. Kiedy funkcjonariusze pojechali we wskazany rejon mężczyzna na widok umundurowanych funkcjonariuszy zaczął uciekać i ukrył się w pokrzywach. Jego ucieczka nie trwała długo gdyż chwilę później był już w rękach policjantów. Jak się okazało 45-latek poszukiwany był przez Sąd Rejonowy w Kętrzynie do odbycia 15 dni pozbawienia wolności za popełnione wykroczenie. Mężczyzna został zatrzymany i trafił do policyjnej celi.
Kętrzyn: Ukradli perfumy wartości ponad 8000 złotych. Zostali zatrzymani przez kętrzyńskich policjantów
Kętrzyńscy policjanci zatrzymali dwóch 27-latków. Mężczyźni w okresie od 1 do 4 sierpnia br. w jednym ze sklepów na terenie miasta kradli flakony perfum. Wartość skradzionego towaru została oszacowana na kwotę ponad 8000 złotych. Mężczyznom grozi do 5 lat pozbawienia wolności.
W środę (05.08.2020) kilka minut przed godz. 14:00 oficer dyżurny kętrzyńskich policjantów został powiadomiony, że na terenie jednego z okolicznych sklepów ujęto dwóch mężczyzn, którzy dzień wcześniej ukradli towary z półek. Z przekazanych informacji wynikało, że są to Ci sami mężczyźni, których zarejestrował monitoring sklepowy. Na miejsce wysłano funkcjonariuszy. Jeszcze przed dotarciem patrolu do wskazanego sklepu oficer dyżurny otrzymał informację, że mężczyźni stali się agresywni i opuścili lokal uciekając jedną z ulic miasta. Ich ucieczka nie trwała długo. Policjanci zatrzymali dwóch 27-latków na ul. Bałtyckiej. Jak się okazało jeden z mężczyzn – mieszkaniec gm. Kętrzyn, był doskonale znany kętrzyńskim policjantom z wcześniejszych interwencji, drugi natomiast mężczyzna to mieszkaniec Skierniewic obecnie przebywający w jednej z miejscowości mieszczącej się na terenie gminy.
Policjanci ustalili, że koledzy nie po raz pierwszy byli z wizytą w tym samym sklepie. Za sprawą mężczyzn pierwsze flakony perfum zniknęły z półek już 01.08.2020 r. Ten proceder trwał przez 4 dni. Straty oszacowano na kwotę ponad 8000 złotych. Mężczyźni zostali zatrzymani i trafili do policyjnego aresztu. Jeszcze dziś usłyszą zarzuty.
Za kradzież grozi im kara do 5 lat pozbawienia wolności.
Kętrzyn: Pijany, bez uprawnień, z aktywnym sądowym zakazem – nieodpowiedzialni kierowcy wyeliminowani z dalszej jazdy
Nietrzeźwi użytkownicy dróg to niestety wciąż duże zagrożenie na naszych drogach. Dlatego policjanci nie ustają w działaniach, które mają minimalizować to ryzyko. Wiele energii i pracy poświęcają na działania prewencyjne i profilaktyczne. Jeszcze więcej, na bezpośrednie eliminowanie nietrzeźwych, a co za tym idzie nieodpowiedzialnych i bezmyślnych użytkowników dróg, zarówno kierujących jak i pieszych.
W piątek (07.08.2020) o godz. 13:00 policjanci z Komisariatu Policji w Reszlu kontrolując teren gminy w miejscowości Dębnik zatrzymali do kontroli drogowej pojazd marki VW Polo. W trakcie kontroli okazało się, że siedzący za kierownicą 61-latek nie stosuje się do prawomocnego wyroku sądu. Jak ustalili policjanci mieszkaniec Reszla ma od lutego br. aktywny zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych. Pojazd został przekazany osobie wskazanej, natomiast 61-latek po wykonaniu czynności z jego udziałem został zwolniony. Teraz za kierowanie pojazdem wbrew sądowemu zakazowi mężczyźnie grozi kara do 3 lat pozbawienia wolności.
Do kolejnego zatrzymania doszło również na terenie gminy Reszel. Tu z kolei (07.08.2020) o godz. 20.00 oficer dyżurny kętrzyńskich policjantów otrzymał anonimowe zgłoszenie, że w miejscowości Plenowo gm. Reszel nietrzeźwy mężczyzna ma jeździć samochodem. Według zgłoszenia osoba ma poruszać się ciemną skodą. We wskazany rejon natychmiast pojechali policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego kętrzyńskiej komendy, którzy chwilę później zatrzymali opisany pojazd. Faktycznie informacja potwierdziła się. W skodzie za kierownicą siedział kompletnie pijany mężczyzna. Przeprowadzone badanie stanu trzeźwości wykazało, że 36-latek ma 2,8 promila alkoholu w organizmie. Dodatkowo mężczyzna kierował pojazdem nie mając do tego uprawnień. Wkrótce mężczyzna odpowie przed sądem.
Kodeks karny za przestępstwo kierowania pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości przewiduje karę do 2 lat pozbawienia wolności, zakaz kierowania pojazdami mechanicznym na okres co najmniej 3 lat i świadczenie pieniężne w kwocie nie mniejszej niż 5 tys. zł., na rzecz Funduszu Wsparcia Pokrzywdzonych i Pomocy Postpenitencjarnej.
Kętrzyn: Porzucił pojazd na nasypie kolejowym czym naraził inne osoby na niebezpieczeństwo
Skrajnie nieodpowiedzialnym zachowaniem wykazał się kierowca pojazdu marki Ssangjong, który porzucił auto na nasypie kolejowym. Pojazd wstrzymał ruch kolejowy na blisko 2 godziny. Trwają czynności zmierzające do ustalenia danych osoby, która zostawiła auto narażając inne osoby na niebezpieczeństwo.
Wczoraj (09.08.2020) około godz. 20.00 oficer dyżurny kętrzyńskich policjantów został powiadomiony przez dyspozytora PKP, że na torowisku (trasa kolejowa Sątopy-Łankiejmy) na wysokości miejscowości Pleśno w gm. Bisztynek stoi porzucony pojazd, a w jego rejonie nie ma żadnych osób. We wskazany rejon został wysłany patrol policji. Będący na miejscu funkcjonariusze ustalili, że pojazd marki Ssangjong zawiesił się na nasypie kolejowym gdzie został porzucony. Z relacji dyspozytora wynikało, że maszynista szynobusa relacji Olsztyn-Korsze, który akurat będzie się poruszał tą trasą, został powiadomiony o znajdującej się przeszkodzie na torowisku. W pociągu podróżowało 10 osób oraz dwie osoby z obsługi. Policjanci ustalili, że porzucony pojazd od 9 lat nie posiada badań technicznych jakby tego było mało nie ma również aktualnego ubezpieczenia OC. Na miejsce wezwano holownika, który zabezpieczył pojazd na parkingu strzeżonym. Po usunięciu przeszkody ruch wznowiono przed godz. 21:45. Policjanci ustalają dane osoby, która kierowała autem i w tak nieodpowiedzialny sposób się zachowała narażając na niebezpieczeństwo inne osoby.
Zgodnie z art. 160§1 kodeksu karnego „ Kto naraża człowieka na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu podlega karze pozbawienia wolności do lat 3”
Jak zgłaszać zdarzenie mające miejsce na obszarze kolejowym?
Zgłaszając na numer alarmowy 112 wypadek lub zagrożenie na obszarze kolejowym, należy podać operatorowi numerów alarmowych ciąg 9 cyfr umieszczonych na naklejce. (Gdzie znaleźć naklejki? na przejazdach kolejowo – drogowych z rogatkami naklejki umiejscowione są po wewnętrznej stronie rogatek, na ściance obudowy napędu, na przejazdach kolejowo – drogowych bez rogatek na tylnej powierzchni znaku tzw. krzyża św. Andrzeja.) Operator wpisując je do systemu teleinformatycznego szybko i precyzyjnie określi lokalizację danego przejazdu i będzie mógł powiadomić wszystkie niezbędne dla danego zdarzenia służby ratunkowe (Policję, Państwowe Ratownictwo Medyczne czy Państwową Straż Pożarną), a także właściwą terytorialnie Ekspozyturę Kolejową (odpowiadającą m. in. za wstrzymanie ruchu na danej linii kolejowej).
Podczas zgłaszania zdarzenia zachowaj spokój i wykonuj polecenia operatora numerów alarmowych. Nie rozłączaj się, dopóki operator wyraźnie Cię o tym nie poinformuje.
Po zakończonej rozmowie nigdzie nie dzwoń. Takie zachowanie utrudni służbom kontakt z Tobą, w przypadku konieczności uzyskania dodatkowych informacji.
Co zgłaszać na numer alarmowy 112?
- wypadek,
- unieruchomiony pojazd na torach kolejowych,
- przeszkodę na torach,
- wszystkie zgłoszenia skutkujące wstrzymaniem ruchu kolejowego,
- pozostawiony bagaż,
- zagrożenie terrorystyczne,
- pożar na terenie kolejowym,
- uszkodzenie sieci trakcyjnej.
Co zgłaszać na numer awaryjny (do dyspozytury kolejowej)?
- uszkodzenie, wyłamanie rogatek,
- uszkodzenie oznakowania przejazdu,
- ograniczoną widoczność na przejeździe kolejowym,
- akty przemocy na terenach kolejowych i w pociągach,
- nieoświetlony peron lub przejazd,
- akty wandalizmu na terenie kolejowym.