NA SYGNALE: Wiadomości policyjne (7 – 14 kwietnia) – Magna Masuria

KĘTRZYN: DOSTAŁEŚ SMS-A O NIEZAPŁACONYM MANDACIE? UWAŻAJ TO OSZUSTWO!

Otrzymałeś SMS-a z informacją o niezapłaconym mandacie? Kwota nie jest wysoka, więc dla świętego spokoju klikasz w przesłany link? Uważaj! Możesz stracić pieniądze, które masz na koncie! To próba wyłudzenia danych do logowania w bankowości internetowej!

Pojawił się nowy scenariusz cyberataku. Oszuści wykorzystują metodę „na mandat karny”. W treści rozsyłanych SMS-ów informują o niezapłaconym mandacie. Wskazują również datę, kiedy sprawa zostanie skierowana do sądu.

Oczywiście „kwota mandatowa” jest niska. Przestępcy liczą zapewne na to, że osoby mające dylemat, czy rzeczywiście zapomniały uregulować jakiekolwiek należności, dla świętego spokoju będą chciały wpłacić pieniądze. A będzie to możliwe poprzez zawarty w wiadomości link. Otwierając go, ofiara ataku phishingowego trafi na stronę oszusta, na której zostanie poproszona o podanie danych, takich jak: login, hasło oraz kod z SMS-a, potrzebnych do zalogowania na rachunek bankowy.

Strona ta przypomina bramkę do realizacji szybkich płatności internetowych, dlatego wiele osób nie orientuje się, że wpisując dane, przekazuje je oszustowi, który bez problemu zaloguje się na dane konto i ukradnie zgromadzone na nim środki.

Policja apeluje o rozsądek i ostrożność!

  • spójrz na język wiadomości. Oszuści często nie używają polskich znaków, a także robią błędy ortograficzne i stylistyczne;
  • zanim otworzysz przesłany link, przeczytaj dokładnie, jaki adres strony jest w nim zawarty;
  •  nie zapisuj załączników pochodzących z nieznanych źródeł;
  • nie loguj się do bankowości elektronicznej z poziomu stron, do których nie masz zaufania

Bądźmy ostrożni i nie dajmy się nabrać sprawdzając dokładnie wszystkie dane przed wykonaniem jakichkolwiek płatności w Internecie!!!

Kętrzyn: Policyjny dozór za groźby karalne

O zastosowaniu środka zapobiegawczego w postaci dozoru policji zdecydował prokurator wobec dwóch pijanych i agresywnych mieszkańców Kętrzyna. Mężczyźni grozili pozbawieniem życia innym przypadkowo napotkanym mieszkańcom miasta.

Do zdarzenia doszło w poniedziałek (05.04.2021r.) kilka minut przed godz. 11:00 oficer dyżurny został poinformowany, że przy ul. Reymonta w Kętrzynie nietrzeźwi mężczyźni są agresywni i grożą pozbawieniem życia innym mężczyznom. Osoby te obawiając się o własne życie i zdrowie zdecydowały się powiadomić o wszystkim policjantów.  Z informacji wynikało, że agresorzy grozili pozbawieniem życia, uszkodzeniem ciała oraz zniszczeniem mienia, a następnie mieli oddalić się w kierunku ul. Limanowskiego. Kilka minut wystarczyło policjantom by ustalić i zatrzymać podejrzanych o groźby karalne. Byli to 27 i 28-latek, mieszkańcy miasta. Obaj byli pijani. Badanie stanu trzeźwości starszego z mężczyzn wykazało ponad 2 promile alkoholu w organizmie, natomiast u 27-latka badanie wykazało 1,5 promila. Mężczyźni zostali zatrzymani i trafili do policyjnego aresztu. W środę (07.04.2021r.) na wniosek policji, prokurator zadecydował o zastosowaniu wobec nich dozoru policji. Trzy razy w tygodniu będą musieli stawiać się w kętrzyńskiej komendzie, a ponadto zastosował wobec nich zakaz kontaktowania się z pokrzywdzonymi i zbliżania się do nich na odległość mniejszą niż 100 m.

Kętrzyn, Reszel: Niespodziewane konsekwencje braku maseczki

Policjanci interweniowali wobec mężczyzn, którzy nie stosowali się do obowiązku zakrywania ust i nosa. Pierwszy z mężczyzn siedział na przystanku autobusowym i był poszukiwany przez gdańską prokuraturę. Drugi natomiast kradł w sklepie i był poszukiwany przez kętrzyński sąd.

Policjanci na terenie powiatu kętrzyńskiego każdego dnia interweniują wobec osób, które lekceważą wprowadzone obostrzenia sanitarne. Są niestety tacy, którzy wręcz z premedytacją łamią wprowadzone zasady, za nic mając nie tylko prawo i zasady życia społecznego, ale również zdrowie i życie innych osób. Niekiedy bywa też tak, że brak maseczki to najmniejszy problem osoby, wobec której interweniują policjanci. W trakcie takich interwencji już wielokrotnie okazywało się, że dana osoba ma znacznie więcej na sumieniu.

We wtorek (06.04.2021) o godz. 11:30 policjanci z Komisariatu Policji w Reszlu kontrolując teren miasta zauważyli, że przy ul. Kolejowej na jednym z przystanków autobusowych siedzi mężczyzna, który nie ma zasłoniętych ust i nosa. Funkcjonariusze wylegitymowali mężczyznę. Po sprawdzeniu w policyjnych systemach okazało się, że 29-letni mieszkaniec gminy Korsze poszukiwany jest przez Prokuraturę Rejonową w Gdańsku do celów procesowych. Policjanci pobrali od mężczyzny oświadczenie o miejscu jego przebywania. Został również rozliczony za wykroczenie niestosowania się do zasłaniania ust i nosa.

Do kolejnej podobnej sytuacji doszło również tego samego dnia kilka minut po godz. 17:00. Funkcjonariusze z kętrzyńskiej komendy Policji zostali powiadomieni, że w jednym z supermarketów mieszczących się na terenie miasta mężczyzna bez maseczki ukradł kosmetyki. Pod wskazany adres pojechali policjanci, którzy ustalili, że 50-letni mieszkaniec Kętrzyna w supermarkecie wziął dwa dezodoranty  za które nie zapłacił i z łupem chciał opuścić sklep. Podczas legitymowania mężczyzny okazało się, że ma on już trochę na sumieniu. 50-latek poszukiwany był przez Sąd Rejonowy w Kętrzynie za wcześniejsze kradzieże. Mężczyzna został zatrzymany i trafił do policyjnej celi. Jeszcze dziś trafi do aresztu śledczego gdzie spędzi najbliższe 20 dni.

Kętrzyn: Pojazd bez badań technicznych, a kierowca pijany

Całkowity brak wyobraźni kieruje tymi, którzy po wypiciu alkoholu siadają za kierownicę pojazdów. Czyniąc tak, nie zdają sobie sprawy z konsekwencji, jakie wynikają z takiego zachowania.  I właśnie takim brakiem wyobraźni wykazał się 47-letni mieszkaniec gminy Kętrzyn, który pijany jechał motorowerem.

W niedzielę (11.04.2021) kwadrans po godz. 16:00 w miejscowości Kwiedzina w gm. Kętrzyn policjanci z kętrzyńskiej „drogówki” zatrzymali do kontroli drogowej kierowcę motoroweru.  Podczas rozmowy z kierującym funkcjonariusze wyczuli woń alkoholu. Jak się okazało 47-latek kierował pojazdem marki Rauter w stanie nietrzeźwości. Przeprowadzone badanie stanu trzeźwości wykazało u mężczyzny 1 promil alkoholu w organizmie. Dodatkowo podczas kontroli okazało się , że pojazd nie ma aktualnych badań technicznych. Policjanci zatrzymali dowód rejestracyjny jednośladu. Motorower został zabezpieczony, a następnie przekazany osobie wskazanej. Mężczyzna natomiast po wykonaniu czynności został zwolniony.

Wkrótce 47-latek odpowie przed sądem. Za kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *