NA SYGNALE: Wiadomości policyjne (9 – 16 grudzień) – Magna Masuria

Kętrzyn, Korsze: Poszukiwany zatrzymany przez dzielnicowego

Dobre rozpoznanie rejonu służbowego przez dzielnicowych i regularny kontakt z lokalną społecznością – to ważne i bardzo przydatne elementy, które w policyjnej pracy pomagają zatrzymać osoby ukrywające się przed wymiarem sprawiedliwości. Tym razem w ręce dzielnicowego wpadł poszukiwany 26-latek.

Wśród wielu różnych czynności policyjnych jest również zatrzymywanie osób poszukiwanych. Osoby poszukiwane rzadko czekają na funkcjonariuszy w swoich domach. Często celowo ukrywają się, zmieniają miejsca pobytu, aby utrudnić lub wydłużyć wykonanie czynności karnych lub administracyjnych ze swoim udziałem. Tak też było i w tym przypadku. Mężczyzna od blisko miesiąca ukrywał się przed wymiarem sprawiedliwości. Wczoraj dzielnicowy z Komisariatu Policji w Korszach poprzez dobre rozpoznanie rejonu służbowego i regularny kontakt z lokalną społecznością ustalił miejsce przebywania osoby ukrywającej się przed organami ścigania. Funkcjonariusz ustalili, że w jednym z mieszkań na terenie gminy Korsze przebywa poszukiwany przez Sąd Rejonowy w Bartoszycach 26-latek. Dzielnicowy pojechał we wskazane miejsce i zastał tam zaskoczonego widokiem policjanta mężczyznę.  26-latek tłumaczył, że chciał jeszcze Święta i Sylwestra spędzić na wolności, a później sam by się stawił do zakładu.  Mężczyzna ma do odbycia karę 26 dni pozbawienia wolności za nieopłacone mandaty karne. Dzielnicowy zatrzymał mężczyznę i przewiózł do policyjnej celi, a następnie do aresztu śledczego, gdzie odbędzie zasądzoną karę pozbawienia wolności.

Kętrzyn, Reszel: Nieodpowiedzialny kierowca zatrzymany przez policjantów

Policjanci nieustannie apelują o ostrożność za kierownicą oraz przestrzeganie zasady, że pod wpływem alkoholu nie wsiadamy za kierownicę. Niestety, mimo licznych wypadków, nakładanych mandatów, zabieranych uprawnień, na naszych ulicach wciąż spotykamy pijanych kierowców. Funkcjonariusze niemalże każdego dnia zatrzymują nietrzeźwych, którzy narażają i siebie i innych na niebezpieczeństwo.

Wczoraj (10.12.2020) przed godziną 16:00 policjanci z Komisariatu Policji w Reszlu na jednej z ulic miasta zauważyli pojazd marki Mercedes, którego kierujący wykonywał dziwne manewry min. jechał całą szerokością jezdni. Policjanci mając podejrzenia, że kierowca może być pijany od razu ruszyli za pojazdem. Mercedes został zatrzymany na ul. Chrobrego w Reszlu. Gdy tylko otworzyły się drzwi pojazdu od strony kierującego funkcjonariusze wyczuli woń alkoholu. Policjanci zbadali stan trzeźwości 50-latka. Jak się okazało mężczyzna w ogóle nie powinien znaleźć się za kierownicą auta. Badanie wykazało u niego 0,8 promila alkoholu w organizmie. Policjanci zatrzymali mężczyźnie prawo jazdy.

Wkrótce mężczyzna odpowie przed sądem. Za to przestępstwo grozi mu zakaz prowadzenia pojazdów od 3 do 15 lat, ograniczenie wolności lub pozbawienie wolności do 2 lat. Nie unikną także wysokiej  kary pieniężnej.

Kętrzyn: Pierwszy śnieg na drogach. Apelujemy o bezpieczną jazdę

Policja apeluje o ostrożną jazdę. Spadł pierwszy śnieg. Na drogach jest ślisko i niebezpiecznie. Zdejmijmy nogę z gazu i pamiętajmy aby dostosować prędkość do warunków panujących na drodze.

Spadł pierwszy śnieg z czego najbardziej cieszą się dzieci. Kierowcy już niekoniecznie. Opady śniegu spowodowały, że na drogach panują trudne warunki. Jezdnie są mokre i śliskie. Policjanci apelują do kierowców o ostrożną jazdę i dostosowanie prędkości do warunków na drodze. Pamiętajmy, że śliska nawierzchnia sprawia, że wydłuża się znacznie droga hamowania. Gwałtowne manewry wykonywane na błocie pośniegowym mogą przyczynić się do utraty panowania nad pojazdem, a w konsekwencji do kolizji i wypadków. Apelujemy zatem do kierowców o zdjęcie nogi z gazu. Pośpiech w takich sytuacjach może doprowadzić do tragedii.

Do groźnie wykładającej kolizji drogowej doszło dzisiaj przed godziną 7.00 na trasie Kętrzyn-Giżycko tuż za miejscowością Martiany w gm. Kętrzyn. Z przekazanych informacji wynikało, że pojazd dachował i znajduje się w przydrożnym rowie. Kierująca autem kobieta wydostała się z pojazdu i nie potrzebowała pomocy medycznej. Z ustaleń policjantów ruchu drogowego wynika, że kierująca oplem nie dostosowała prędkości do warunków panujących na drodze i na łuku drogi straciła panowanie nad pojazdem. W wyniku utraty kontroli na pojazdem zjechała na pobocze i podróż zakończyła na dachu w przydrożnym rowie. W tym groźnie wyglądającym zdarzeniu na szczęście nikt nie został ranny. Kierująca była trzeźwa.

Do kolejnej kolizji doszło przed godz. 8:00 na trasie Pilec-Święta Lipka w gm. Reszel. Tu z kolei doszło do zderzenia czołowego forda z kią. Policjanci ustalili, że przyczyną zaistniałego zdarzenia była również niedostosowana prędkość do warunków drogowych.

Kętrzyńscy policjanci apelują o rozsądek, wyobraźnię, dostosowanie prędkości do warunków na drodze oraz przestrzeganie przepisów i zasad bezpiecznej jazdy. Zimowe warunki wymagają od nas nie tylko większej wyobraźni i refleksu na drodze, ale także specjalnego przygotowania naszego pojazdu do tego okresu. Jednym ze standardowych zabiegów, przygotowujących nasz samochód do niższych temperatur, jest zmiana opon z letnich na zimowe. W momencie, gdy średnia dobowa temperatura spada poniżej 7 stopni , wszyscy powinni poważnie zastanowić się nad ich zmianą.

Przygotowanie samochodu do zimy to także wymiana płynu w spryskiwaczach na taki, który będzie odporny na ujemne temperatury oraz sprawdzenie czy pióra wycieraczek dostatecznie dobrze wycierają szybę. Przy opadach i ochlapywaniu przez inne pojazdy szyby naszego samochodu ważne jest, by szyba była dobrze oczyszczana.

Inną bardzo ważną kwestią jest odśnieżenie samochodu przed wyjazdem. Zgodnie z art. 66 Ustawy prawo o ruchu drogowym pojazd, który uczestniczy w ruchu musi być tak wyposażony i utrzymany, aby korzystanie z niego nie zagrażało bezpieczeństwu osób nim jadących lub innym uczestnikom ruchu oraz nie narażało kogokolwiek na szkodę. Kierowca powinien mieć zapewnione odpowiednie pole widzenia.

Odśnieżone, oczyszczone z lodu i innych zabrudzeń muszą być przednie szyby (w tym szyba czołowa i szyby boczne), a także lusterka. Zabrudzone i oblepione śniegiem nie może być także oświetlenie zewnętrzne pojazdu oraz tablice rejestracyjne. Śnieg zalegający również na dachu samochodu, pokrywie silnika, czy pokrywie bagażnika stwarza realne zagrożenie dla innych kierowców. Może on spaść na inne auto jadące za nami lub osunąć się na naszą szybę podczas hamowania.

Pamiętajmy. Im bardziej zadbamy o nasz pojazd przed wyjazdem w drogę, tym bardziej poprawi się bezpieczeństwo nasze i innych osób podróżujących.

Kilka rad w związku z zimą:

  • pamiętać, że jezdnie mogą być przymrożone, śliskie, a tym samym łatwiej jest o utratę przyczepności i problemy z hamowaniem. Wszelkie manewry w takich warunkach mogą być niebezpieczne, dlatego po jezdni należy poruszać się z włączonymi światłami i stosować się do ograniczeń prędkości.
  • uważać na zagłębieniach terenu, wzniesieniach, w pobliżach lasów i zbiorników wodnych. W takich miejsca nawierzchnia może być wyjątkowa śliska.
  • zachować ostrożność w pobliżu przejść dla pieszych oraz przy dojeżdżaniu do nich.
  • przechodząc przez pasy upewnić się, czy kierowca nadjeżdżającego pojazdu  jest w bezpiecznej odległości od nas i czy zdąży wyhamować.
  • zadbać o to, aby być widocznym na słabo oświetlonej drodze – rowerzysta bądź pieszy powinien posiadać kamizelkę odblaskową, breloczek, opaskę, bądź latarkę, które pozwolą im być widocznymi dla innych uczestników ruchu drogowego.
  • pamiętać, że dopuszczalna prędkość w takich warunkach nie musi oznaczać bezpiecznej prędkości.
  • pamiętać, że również zły nastrój może wpływać na szybkość reakcji i koncentrację.

Apelujemy o bezpieczną i ostrożną jazdę!

Kętrzyn: Pijany bez uprawnień wjechał do rowu. Okazało się, że jest poszukiwany.

Pijany 26-letni kierowca mitsubishi, bez uprawnień wjechał do przydrożnego rowu. Dodatkowo okazało się, że od sierpnia 2019 roku poszukiwany był przez Sąd Rejonowy w Mrągowie. Mężczyzna został zatrzymany i osadzony w policyjnej celi. Wkrótce trafi do zakładu karnego.

W sobotę (12.12.2020) kilka minut przed godziną 19:00 oficer dyżurny kętrzyńskich policjantów został poinformowany, że na trasie Mołtajny-Markuzy w gminie Barciany pojazd wjechał do przydrożnego rowu. Z przekazanych informacji wynikało, że na miejscu są funkcjonariusze Straży Granicznej, którzy zabezpieczają miejsce zdarzenia oraz ujawnili, że kierowca jest nietrzeźwy. Na wskazaną trasę zostali wysłani policjanci z ruchu drogowego kętrzyńskiej komendy Policji. Na miejscu ustalili, że kierujący mitsubishi 26-latek stracił panowanie nad pojazdem i wjechał do przydrożnego rowu. Jak się okazało mężczyzna nie miał w ogóle prawa jazdy, dodatkowo był nietrzeźwy. Przeprowadzone badanie stanu trzeźwości wykazało, że miał 0,7 promila alkoholu w organizmie. Po wytrzeźwieniu 26-latek odpowie za kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości. Nie uniknie również odpowiedzialności za spowodowanie kolizji drogowej oraz kierowanie pojazdem nie mając do tego uprawnień.

Jakby tego było mało podczas sprawdzania osoby w policyjnych systemach okazało się, że 26-latek od sierpnia 2019 roku jest poszukiwany przez Sąd Rejonowy w Mrągowie. Mężczyzna na swoim koncie miał kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości oraz kradzież z włamaniem.

Mężczyzna został zatrzymany w policyjnym areszcie. Jeszcze dzisiaj zgodnie z decyzją sądu na 66 dni trafi do Zakładu Karnego.

Kętrzyn: Policyjny dozór wobec 17-latka podejrzanego o kradzieże z włamaniem

Kryminalni zatrzymali 17-latka podejrzewanego o kradzieże z włamaniem do lokalu, piwnicy oraz kontenera z butlami gazowymi. Sprawca kradł z wnętrza tych pomieszczeń pozostawione tam różne przedmioty. Kętrzyńscy śledczy udowodnili mu trzy takie przestępstwa. Za popełnione czyny może mu grozić nawet do 10 lat pozbawienia wolności.

Na przełomie listopada i grudnia 2020r. do Komendy Powiatowej Policji w Kętrzynie napłynęły zgłoszenia dotyczące kradzieży z włamaniem do których doszło na terenie miejscowości Srokowo. O pierwszym przestępstwie policjanci zostali powiadomieni 1 listopada 2020r. Wówczas nieznany sprawca włamał się do jednego z lokali mieszczących się na terenie Srokowa, gdzie dokonał uszkodzenia wyposażenia lokalu, a z jego wnętrza ukradł trzy butle gazowe oraz kilka skrzynek z butelkami. Wartość strat przez pokrzywdzonego została wyceniona na 2 tys. zł. Do kolejnego włamania również doszło w Srokowie. Tu z kolei sprawca w okresie od 22-25.11.202r. włamał się do piwnicy skąd ukradł min. artykuły wędkarskie. Tu wartość skradzionego mienia została wyceniona na 650 zł. 1 grudnia 2020r. policjanci zostali powiadomieni o włamaniu do kontenera z butlami gazowymi. Sprawca ukradł wówczas 4 butle z gazem o wartości 1000 zł.  Pracujący nad tą sprawą policjanci wytypowali podejrzewanego o te czyny 17- latka.

Mężczyzna usłyszał zarzuty, złożył wyjaśnienia i przyznał się do zarzucanych mu czynów. Prokurator na podstawie zebranego przez policjantów  materiału dowodowego zastosował wobec niego dozór policyjny oraz zakaz opuszczania kraju. Za kradzież z włamaniem sprawcy grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności. O ostatecznym wymiarze kary zadecyduje sąd.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *