Nadchodzi zaćmienie Słońca | 25.10.2022 – Magna Masuria

fot. obrazek poglądowy

W najbliższy wtorek – 25.10.2022 – będziemy mogli zobaczyć niezwykłe zjawisko nad Polską, a będzie to częściowe zaćmienie Słońca o fazie 0,52. Będzie to najgłębsze zaćmienie widoczne z naszego kraju od 7 lat. W poniższym artykule znajdą państwo najważniejsze informacje o tym zjawisku.

Do zaćmienia Słońca dochodzi, gdy Ziemia, Księżyc i Słońce ustawią się w linii prostej. Księżyc wtedy przez kilka godzin rzuca cień na Ziemię i każdy kto znajdzie się w jego zasięgu może zobaczyć na niebie zaćmienie Słońca.

Wtorkowe zaćmienie będzie tylko częściowe i jest to najpopularniejszy rodzaj tego zjawiska – stanowi 35,2% wszystkich zaćmień. Występuje wtedy, gdy na skutek nachylenia orbity Księżyca, jego główny stożek cienia nieznacznie mija naszą planetę, a my znajdujemy się w zasięgu wyłącznie tzw. półcienia. W tym wariancie nigdzie na Ziemi nie występuje zaćmienie całkowite, ale mieszkańcy większych szerokości geograficznych mogą obserwować zaćmienie częściowe.

Zjawisko będą mogli obejrzeć obejrzeć mieszkańcy prawie całej Europy (poza Portugalią), Bliskiego Wschodu i zachodniej Azji. Największą fazą zaćmienia (0.85) będą cieszyć się obserwatorzy na Syberii.

W Polsce najlepsze warunki do obserwacji wystąpią w północno-wschodniej części kraju (Suwałki: faza 0,56 – 45,9% zakrycia), a najsłabsze południowo-zachodniej (Jelenia Góra: faza 0,44 – 32,9% zakrycia). W Warszawie czeka nas zaćmienie o fazie 0,52 z 41,4% zasłonięcia tarczy słonecznej.

Jaka jest różnica między fazą, a stopniem zaćmienia?

Faza określa nam jaka część średnicy słońca zostanie zasłonięta. Jednak z uwagi na kolisty kształt cienia Księżyca, nie przekłada się to wprost na taki sam stopień zaćmienia. Przy fazie 0,5 zostaje zasłonięta połowa średnicy Słońca, ale powierzchniowo będzie to ok. 39% tarczy słonecznej.

W Warszawie zaćmienie rozpocznie się o godzinie 11:13 i potrwa do 13:32. Maksymalna faza zaćmienia wystąpi o 12:23 – praktycznie w samo południe lokalne, gdy Słońce będzie najwyżej nad horyzontem (25°). Trudno więc wyobrazić sobie lepsze warunki do obserwacji tego dnia.

na podstawie: Z głową w gwiazdach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *