Nie żyje arcybiskup Wojciech Ziemba – Magna Masuria

Wojciech Ziemba, który był metropolitą warmińskim seniorem, zmarł w wieku 80 lat. Był związany z Kętrzynem, ponieważ swoją posługę jako wikariusz rozpoczął właśnie tutaj, w parafii Św. Katarzyny.

Z chrześcijańską nadzieją na życie wieczne w niebie informujemy, że dnia 21 kwietnia 2021 roku, w godzinach wieczornych, odszedł do Domu Ojca Ksiądz Arcybiskup senior Wojciech Ziemba” – poinformowali przedstawiciele Archidiecezji Warmińskiej.

Urodził się 15 października 1941 roku w Wampierzowie, gdzie uczęszczał do szkoły podstawowej. Później rozpoczął naukę w Liceum Ogólnokształcącym w Bystrzycy Kłodzkiej, które ukończył w 1958 roku. Dwa lata potem, w 1960 roku wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego Hosianum w Olsztynie. Święcenia kapłańskie przyjął 7 lat później, 18 czerwca 1967 roku. W międzyczasie odbył dwuletnią służbę wojskową w latach 1963-1965.

W latach 1970-1974 studiował na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, po których uzyskał tytuł doktora teologii biblijnej. Kilka lat później, w 1981 roku ukończył Papieski Instytut Biblijny w Rzymie, a zaledwie rok później został mianowanym biskupem pomocniczym diecezji warmińskiej. 10 lat później, po reorganizacji diecezji w Polsce, został biskupem ełckim. 16 listopada 2000 roku papież Jan Paweł II mianował go arcybiskupem metropolitą białostockim.

Po 6 latach służby w archidiecezji białostockiej, papież Benedykt XVI mianował go arcybiskupem metropolitą warmińskim, gdzie służył przez kolejnych 10 lat, aż do 2016 roku.

15 października 2016 roku papież Franciszek przyjął rezygnację Wojciecha Ziemby z posługi arcybiskupa metropolity warmińskiego z powodu ukończenia 75 roku życia i rozpoczęcia czasu kanonicznej emerytury.

1 thought on “Nie żyje arcybiskup Wojciech Ziemba

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *