Odpust w Świętej Lipce 2019 – relacja – Magna Masuria

15 sierpnia br., w Świętej Lipce odbył się Odpust z okazji Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. O godzinie 11:00 przed bramami Bazyliki w Świętej Lipce odbyła się uroczysta Msza Święta pod przewodnictwem księdza biskupa Antoniego Pacyfika Dydycza, biskupa seniora Diecezji Drohiczyńskiej.

W uroczystej Mszy Świętej udział wzięli również przedstawiciele duchowieństwa parafii z Kętrzyna, Srokowa oraz Reszla. Poza księżmi gośćmi byli: Poseł na Sejm Jerzy Gosiewski, kandydat na Posła Wojciech Maksymowicz, Przewodniczący Rady Miasta Kętrzyn Rafał Rypina oraz inni przedstawiciele lokalnego samorządu. Dzięki wspaniałej, pogodzie na błoniach przed Bazyliką zebrał się liczny tłum pielgrzymów, nie tylko z naszego regionu, ale też całego kraju.

Na Mszy Świętej wniesiono w procesji z darami relikwie cząstkowe czterech Ewangelistów, które od teraz będą zdobić ołtarz Bazyliki w Świętej Lipce. Po Mszy odbyła się procesja wokół placu, gdzie oprócz niesionej monstrancji zaprezentowano relikwie. Wśród przybyłych wiernych również szedł Poseł na Sejm Jerzy Gosiewski, który skomentował dzisiejszą uroczystość następującymi słowami:

W odpustach w Świętej Lipce uczestniczę od ponad 30 lat i każdorazowo, co roku przybywają tutaj wierni nie tylko z Warmii i Mazur, ale też z całego kraju, aby czcić Matkę Boską.

W tym roku uroczystości odpustowe w Świętej Lipce zbiegają się z Świętem Wojska Polskiego i z 99 rocznicą Cudu nad Wisłą, które w wielu miastach są obchodzone bardziej uroczyście niż dotychczas. Dzisiaj w Mrągowie z samego rana uczestniczyłem w obchodach rocznicy Cudu nad Wisłą i opowiadałem historię wielu bohaterów z tamtego okresu. Jednym z tych Bohaterów jest członek Parlamentu Polskiego, Aleksander Napiórkowski, który był Posłem na Sejm Ustawodawczy. On właśnie 13 lipca wcielił się do Wojska Polskiego i na prośbę Wodza Naczelnego Józefa Piłsudskiego uczestniczył w walkach w Radzyminie w trakcie wojny polsko-bolszewickiej. Najcięższe walki były właśnie w Radzyminie i pod Ossowem i dzięki wytrwałości Polaków, uporczywości oraz odwadze pokonaliśmy bolszewików. To jest piękny przykład gdzie elita i wieś chłopska potrafiły się zjednoczyć i dziś tego też potrzebujemy. Ponownego zjednoczenia, bo zawsze kiedy się jednoczyliśmy, to byliśmy niepokonani dla każdego agresora. Dzięki wytrwałości i walce tamtych bohaterów możemy żyć w wolnej Polsce i to jest piękne.

Cieszmy się, że dziś tego ducha jedności mogliśmy oddać w Świętej Lipce na odpuście. Dopisała nam wspaniała pogoda, a uroczystość była przepiękna.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *