PILNE: Od 1 lipca będzie obowiązywał „podatek od zbiórek” – Magna Masuria

PILNE: Od 1 lipca będzie obowiązywał „podatek od zbiórek”

1

Od 1 lipca 2023 roku każdy, kto zbiera pieniądze na cel charytatywny, będzie musiał zapłacić tzw. „podatek od zrzutek”. Prezydent Andrzej Duda właśnie podpisał ustawę deregulacyjną, która wprowadza wiele zmian do kilkunastu aktów prawnych, w tym niepopularny „podatek od zrzutek”. Zgodnie z nowymi przepisami wprowadzonymi przez rząd PiS, państwo zabierze nawet 20 procent zebranej kwoty, jeśli przekroczy ona limity dla darowizn od pojedynczego darczyńcy lub wpłat od wielu osób trzecich.

Wpłaty na cele charytatywne są zbierane przez osoby, które borykają się z trudnymi sytuacjami życiowymi, w tym chorobami. Dlatego wiele organizacji charytatywnych podejmuje akcje zbiórek pieniędzy na kosztowne leczenie, którego nie pokrywa Narodowy Fundusz Zdrowia. Przedstawiciele fundacji, organizacji pozarządowych, a także zwykli obywatele uważają, że wprowadzenie tylnymi drzwiami „podatku od zbiórek” jest nieetyczne i bezsensowne, co może w przyszłości ograniczyć ilość pieniędzy przekazywanych na cele charytatywne.

Choć w Sejmie pojawiło się wielu krytyków podatku od zrzutek, w tym ze strony rządzącej partii Prawo i Sprawiedliwość, ostatecznie ustawę podpisano. Władza zapowiada, że podatek ma być zniesiony inną ustawą, jednak czasu na to jest coraz mniej. Tymczasem osoby zbierające pieniądze na cele charytatywne będą musiały liczyć się z tym, że część zebranej kwoty zostanie zabrana przez państwo.

1 thought on “PILNE: Od 1 lipca będzie obowiązywał „podatek od zbiórek”

  1. PiS podkłada również sobie kłody. Ponieważ zbiórki , wysokich wplaf oligarchów PiSu na kampanię np wyborczq też będzie opodatkowane. Generalnie pomysł porąbany.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *