POLSKA: Kamiński, Wąsik i afera gruntowa – Magna Masuria

Lato 2007 roku było jednym z bardziej burzliwych w polskim parlamentaryzmie. Był to koniec pierwszych rządów Prawa i Sprawiedliwości, a stało się tak po odwołaniu przez Jarosława Kaczyńskiego wszystkich ministrów i wiceministrów z koalicji rządzącej: z Samoobrony Andrzeja Leppera oraz Ligi Polskich Rodzin Romana Giertycha. Rządy te zapamiętane zostały szczególnie przez dwie największe afery – aferę taśmową i gruntową. Młodzież natomiast zapamięta ten okres z przymusowych mundurków w szkołach.

Geneza afery gruntowniej

Powołane za rządów pierwszego PiS-u Centralne Biuro Antykorupcyjne wpadło na trop przestępstwa. Jak podawały media z tamtego okresu dwóch biznesmenów miało rozgłaszać, że są w stanie odrolnić każdą działkę w Polsce. Szefowie CBA – Mariusz Kamiński oraz jego zastępca Maciej Wąsik – postanowili złapać ich na gorącym uczynku, dlatego też postanowiono przeprowadzić prowokacje [tzn. stworzyć warunki do przeprowadzenia przestępstwa]. Podstawieni agenci CBA mieli podać się za szwajcarskich przedsiębiorców w zamian za pomoc w odrolnieniu działki w Muntowie [gm. Mrągowo] mieli wręczyć łapówkę dwóm biznesmenom.

W trakcie przygotowywania prowokacji funkcjonariusze CBA odkryli, że część łapówki miała trafić do trzech osób w tym do polityków Samoobrony: Andrzeja Leppera i Janusza Maksymiuka. Pomimo wpadki z „przeciekiem” agenci CBA „próbowali przekazać” tzw. kontrolowaną łapówkę za odrolnienie gruntu w Muntowie.

W dalszej części materiału przeczytają państwo co się działo podczas wybuchu afery gruntowej, kto i jakie konsekwencje prawne poniósł w związku z tą aferą, ilu osobom udzielono akt łaski w sprawie tej afery i co się wydarzyło z Wąsikiem i Kamińskim. Więcej w najbliższym wydaniu bezpłatnej gazety info-Kętrzyn24.pl

1 thought on “POLSKA: Kamiński, Wąsik i afera gruntowa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *