Ranking Polskich Aglomeracji Przyszłości – jak będą wyglądały miasta za 30 lat? – Magna Masuria

Ranking Polskich Aglomeracji Przyszłości – jak będą wyglądały miasta za 30 lat?

0

Termin inteligentnych miast przyszłości coraz częściej przenika do świadomości publicznej. Duży odsetek urbanizacji i centralizacja życia w ośrodkach miejskich sprawiają, że dostosowanie aglomeracji do potrzeb rozwoju cywilizacyjnego stanowi konieczność. Starzenie społeczeństwa, zanieczyszczenie powietrza, skutki pandemii koronawirusa – to tylko niektóre problemy, z jakimi będą mierzyć się miasta w perspektywie kolejnych lat.

Grupa Saint-Gobain we współpracy z ekspertami Polskiego Towarzystwa Studiów nad Przyszłością, opublikowała raport obrazujący oczekiwane i planowane praktyki w dziedzinach inżynierii budowlanej i transportowej w polskich aglomeracjach. Które metropolie mogą pochwalić się mianem miast przyszłości? Sprawdź razem z portalami RynekPierwotny.pl i GetHome.

Jak będziemy mieszkać za 30 lat?

Według dr Krzysztofa Głuca, eksperta kierunku zarządzanie i przywództwo na Uniwersytecie SWPS, do 2050 roku w aglomeracjach zamieszka przeszło 80% ludności europejskiej, granice między metropoliami stopniowo zaczną zanikać a miasta będą kształtowane przez rewolucję technologiczną. W związku z powyższym sporym wyzwaniem dla polskich miast będzie znalezienie równowagi między zagwarantowaniem bezpieczeństwa i komfortu mieszkańcom a ochroną środowiska i dostosowaniem do zmian klimatycznych.

Budowa budynków wielofunkcyjnych i zeroemisyjnych, inwestycje w infrastrukturę wodno-ściekową, rozwój transportu, większy dostęp do terenów zielonych i miejsc przeznaczonych do rekreacji – to tylko niektóre działania, jakie powinny zostać podjęte przez władze miast. Które aglomeracje są najbliżej realizacji idei miast przyszłości?

Ranking Polskich Aglomeracji Przyszłości

Niekwestionowanym zwycięzcą zestawienia jest Warszawa. To właśnie w stolicy znajduje się największy odsetek przedsięwzięć deweloperskich z przyznaną certyfikacją wielokryterialną.  Również  pod względem transportu Warszawa wysuwa się na prowadzenie, co uwidacznia się w udziale pojazdów zeroemisyjnych.

Srebrnym medalistą rankingu jest Wrocław – stolica województwa dolnośląskiego może pochwalić się zrównoważonym rozwojem i budową inwestycji z certyfikacją wielokryterialną. Ostatnie miejsce na podium zamykają Katowice z dobrze zagospodarowaną przestrzenią biurową, mieszkalną i rekreacyjną, umożliwiającą aktywne spędzanie wolnego czasu.

Chcesz poznać więcej Polskich Miast Przyszłości? Sprawdź naszą infografikę. 

Materiał opracowany przez redakcję portali RynekPierwotny.pl i GetHome

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *