REGION: Czy Radosław Król zostanie wojewodą? – Magna Masuria

Wójt gminy Wydminy, Radosław Król, wyłania się jako najpoważniejszy kandydat na stanowisko wojewody warmińsko-mazurskiego, donoszą niezależne źródła w Polskim Stronnictwie Ludowym (PSL). Decyzja o nominacji nowego wojewody w tym regionie ma zostać ogłoszona w najbliższych dniach, prawdopodobnie już w piątek lub poniedziałek.

Radosław Król, będący aktualnie wójtem gminy Wydminy, potwierdził informacje o swojej rekomendacji na stanowisko wojewody przez PSL. W rozmowie z Polską Agencją Prasową (PAP) przyznał, że obecnie jest „pod telefonem” i ostateczne decyzje w tej sprawie zostaną podjęte w piątek lub poniedziałek.

Województwo warmińsko-mazurskie, obok małopolskiego, ma być obszarem, na którym PSL będzie miało swojego przedstawiciela na stanowisku wojewody. To wynik porozumienia z Platformą Obywatelską (PO), która objęła urząd marszałka regionu. PSL, zgodnie z umową, ma teraz prawo wskazać kandydata na wojewodę, a obecnie największe szanse przypisuje się Radosławowi Królowi.

Po ostatnich wyborach parlamentarnych, gdzie marszałek warmińsko-mazurskiego Gustaw Marek Brzezin zdobył mandat senatorski, funkcję marszałka objął Marcin Kuchciński z PO, który wcześniej pełnił funkcję wicemarszałka.

Lokalne media wymieniają również inne nazwiska kandydatów na wojewodę, takie jak prezydent Elbląga, Witolda Wróblewskiego, czy dyrektor Muzeum Warmii i Mazur, Piotra Żuchowskiego. Jednak, według rozmówców PAP z kierownictwa PSL, obie te kandydatury „nie mają szans”, a konieczne jest wprowadzenie nowych twarzy i nowego spojrzenia na stanowisko wojewody.

Radosław Król, 48-letni z wykształcenia ichtiolog, wieloletni działacz PSL, pełni funkcję wójta gminy Wydminy od 13 lat. Uzyskał poparcie w ostatnich wyborach lokalnych, zdobywając zaufanie 55.23% mieszkańców swojej gminy. Jego doświadczenie czyni go silnym kandydatem na nowego wojewodę województwa warmińsko-mazurskiego.

Obecny wojewoda warmińsko-mazurski, Artur Chojecki, uzyskał mandat sejmowy z ramienia Prawa i Sprawiedliwości (PiS) w ostatnich wyborach parlamentarnych. Obecnie urzędem tymczasowo kieruje wicewojewoda Piotr Opaczewski.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *