REGION: Nowy Komendant Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej – Magna Masuria

REGION: Nowy Komendant Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej

14

W dniu 10-02-2023  w kętrzyńskim zamku odbyło  się uroczyste przekazanie-przyjęcie obowiązków na stanowisku Komendanta Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej.

Dotychczasowy Komendant Warmińsko–Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej gen. bryg. SG Robert Inglot pożegnał się ze sztandarem Oddziału. Nowym szefem W-MOSG został płk SG Tomasz Zybiński, którego przedstawił Zastępca Komendanta Głównego Straży Granicznej gen. bryg. SG Jacek Bajger.

W przedsięwzięciu uczestniczył Pan Błażej Poboży – Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji. Uroczystość swoją obecnością uświetnił m.in.: Pan Artur Chojecki Wojewoda Warmińsko-Mazurski. Przekazanie – przyjęcie obowiązków na stanowisku Komendanta W-MOSG odbyło się również w obecności władz samorządowych Warmii i Mazur, przedstawicieli miasta Kętrzyna oraz szefów instytucji, organów i służb współdziałających Warmii i Mazur, a także dowódców i komendantów jednostek wojskowych. W przedsięwzięciu uczestniczyła kadra kierownicza W-MOSG oraz przedstawiciele pracowników cywilnych.  

Dotychczasowy Komendant gen. bryg. SG Robert Inglot podziękował wszystkim pracownikom i funkcjonariuszom Warmińsko–Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej. Słowa podziękowania skierował również do zaproszonych gości, a także dla całej społeczności lokalnej.

Podczas uroczystości Zastępca Komendanta Głównego Straży Granicznej gen. bryg. SG Jacek Bajger wręczył odchodzącemu na emeryturę szablę oficerską, jako dowód uznania za długoletnią i wzorową służbę Ojczyźnie.

Gen. bryg. SG Robert Inglot od 25 lipca 2017 roku realizował obowiązki służbowe na stanowisku Komendanta Warmińsko–Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej. 15 maja 2020 roku otrzymał nominacje na stopień generała brygady Straży Granicznej. Po 32 latach służby pożegnał się z mundurem funkcjonariusza Straży Granicznej.

Nowy Komendant płk SG Tomasz Zybiński przywitał się z funkcjonariuszami i pracownikami Warmińsko–Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej oraz z zaproszonymi gośćmi. W trakcie uroczystości odchodzący komendant wręczył emblemat pamiątkowy Warmińsko–Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej nowemu szefowi W-MOSG.

Pan Mariusz Kamiński Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji od dnia 11 lutego 2023 roku powołał na stanowisko Komendanta Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej płk. SG Tomasza Zybińskiego.

Płk SG Tomasz Zybiński ze Strażą Graniczną związany jest od 1995 roku, kiedy to swoją służbę zaczynał w Bieszczadzkim Oddziale SG. Doświadczenie zawodowe rozpoczął służbą w GPK SG w Korczowej oraz GPK SG w Medyce. Zdobywszy niezbędne umiejętności kolejnym etapem Jego kariery była służba w Wydziale Operacyjno-Śledczym, gdzie za swoje poświęcenie i zaangażowanie został awansowany na stanowisko Zastępcy Naczelnika Wydziału. Od grudnia 2014 roku realizował obowiązki służbowe w Nadbużańskim Oddziale Straży Granicznej na stanowisku zastępcy Komendanta Oddziału. Wielokrotnie wyróżniany i odznaczany za wzorową służbę, m. in. Brązowym Krzyżem Zasługi, Srebrnym Medalem za Długoletnią Służbę, Srebrnym i Złotym Medalem za Zasługi dla Straży Granicznej, Brązowym Medalem za Zasługi dla Obronności Kraju i Odznaką Straży Granicznej oraz Medalem Trzydziestolecia Powołania Straży Granicznej.

Płk SG Zybiński jest zawsze zaangażowany i oddany służbie. W życiu prywatnym pomaga innym i stawia czoła wyzwaniom, co przełożyło się na podjęcie decyzji o zarejestrowaniu się jako dawca szpiku i komórek macierzystych. Kiedy usłyszał, że może uratować drugiego człowieka, bez wahania oddał choremu pacjentowi szpik i podarował mu szansę na nowe życie.

14 thoughts on “REGION: Nowy Komendant Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej

 1. Odchodzący komendant podziękował lokalnej społeczności? A kto go znał? Nie bywał na uroczystościach lokaknych bo w jego imieniu wyznaczano inne osoby. Chyba że podziękował za wypożyczenie sali rycerskiej do tej uroczystości?

  1. Masz rację Rast. Mieszkacom nazwisko Inglot nic nie mówi. Nikt go nie znał i nawet go nie widział. Czasy kiedy wopiści integrowali się z mieszkańcami minął w 1991 r. kiedy utworzono Straż Graniczną.

   1. To był typowy spadochroniarz, skoro nie integrował się z lokalsami. Ważna była tylko kariera?

 2. Kętrzyn kuźnią kadry oficerskiej ale żaden kętrzyniak nie dosłuży się stopnia generała i nie jest powiązany rodzinnie z miastem Kętrzyn. Proszę zwróci uwagę ile kadry wyszkolonej opuściło mury kętrzyńskich koszar.

  1. Szkoda, że nie wymieniono konkretnych dokonań poprzednika od 25 lipca 2017r. Skoro była tu nominacja generalska to wyjątkowe osiągnięcia musiały jakieś być? Stwierdzenie wzorowa służba niczego nie mówi, to i sierżantowi można przypisać.

 3. Już od kilku lat (siedmiu? ośmiu?) nikt lokalny nie zrobił kariery. Cały czas podkarpaccy spadochroniarze rządzą.

 4. Mówiąc o Kętrzynie /kuźni kadr pograniczników / oraz kształtowaniu więzi mieszkańców z dwoma resortowymi jednostkami /byłą ich kadrą/ nasuwa się jeden wniosek. Kuźnia i kowale słabo integrują się mieszkańcami lub materiał do ich kształtowania był marnej jakości.

 5. A kiedy będzie komendant z naszego województwa? A czy obecna z-ca k-dt nie może być powołana na stanowisko? Jest przecież naszego województwa?

  1. Janie chyba nie jest tajemnicą, że aby awansować na taki fotel w PiSlandzie trzeba być z klucza popierającego dobre zmiany i na codzień okazywać entuzjazm do autorów zmian co jest niezmiernie trudne dla ludzi stąd. Od dekady wschodnia flanka objęta jest równaniem szans. Nowy komendant tym razem ma właściwe doświadczenie graniczne przy niechcianych turystach a także humanitarnej pomocy przy migracji wojennej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *