REGION: Poważne kryzysy wymagają siły solidarności

1

– Kryzysy ostatnich lat, jak pandemia i wojna, przyniosły świadomość, że najważniejsza w ich zwalczaniu jest szeroka współpraca – podkreślił marszałek Gustaw Marek Brzezin podczas głównej sesji plenarnej „Nowa rzeczywistość nowej epoki”, która odbyła się podczas VIII Europejskiego Kongresu Samorządów w Mikołajkach.

W dniach 6-7 marca kongres przyciągnął do żeglarskiej stolicy Polski najważniejsze postacie krajowych i zagranicznych samorządów, władz centralnych, biznesu, nauki czy organizacji pozarządowych – łączna liczba zarejestrowanych uczestników przekroczyła 2 tys.

Tematem przewodnim i hasłem VIII Europejskiego Kongresu Samorządów była „Nowa solidarność dla nowej epoki”. Wagę solidarności podkreślano nie tylko w kontekście reakcji na niespodziewane wydarzenia, takie jak pandemia czy kryzys uchodźczy wywołany wojną w Ukrainie. To również konieczność budowania porozumienia lokalnego, regionalnego, państwowego oraz międzynarodowego. Należy podkreślić, że to właśnie samorządy niejednokrotnie inicjują projekty, które przeradzają się następnie w rozwiniętą współpracę pomiędzy państwami.

Program tegorocznego kongresu składał się z 12 ścieżek tematycznych, obejmujących ponad 120 wydarzeń: sesji plenarnych, bloków programowych, paneli dyskusyjnych, warsztatów, wykładów czy prezentacji raportów.

Pierwszego dnia kongresu odbyła się m.in. sesja plenarna „Nowa rzeczywistość nowej epoki”. Moderowana przez redaktora naczelnego dziennika Rzeczpospolita zgromadziła międzynarodowe grono dyskutantów. Wziął w niej udział gospodarz, marszałek województwa Gustaw Marek Brzezin, sekretarz stanu Paweł Szefernaker, członek zarządu Play Michał Ziółkowski oraz przedstawiciele krajów skandynawskich – Bert Haggblom – przewodniczący parlamentu Wysp Alandzkich (Finlandia) i Kari Anne Bøkestad Andreassen, burmistrz norweskiego regionu Nordland.

– Żyjemy w nowych czasach, które stawiają przed nami zupełnie nowe wyzwania. Czego się nauczyliśmy w związku z pandemią i wojna za wschodnią granicą? Jakie mamy doświadczenia i jak wydarzenia ostatnich dwóch lat wpłynęły na kontakty pomiędzy rządem centralnym a samorządami? – pytał moderator.

Marszałek Brzezin odpowiedział, ze ostatnie wydarzenia wyraźnie pokazały, że najważniejsza w zwalczaniu kryzysów jest współpraca. – System trzeba ulepszać i wzmacniać przez rozwój społeczeństwa obywatelskiego. To się sprawdza – podkreślił. – Sama pandemia była, oczywiście, zaskoczeniem, JST oczekiwały zdecydowanych działań rządowych. Niestety, nie wszystkie decyzje były przemyślane a niektóre podejmowano pochopnie, jednak współpraca na linii rząd-samorząd miała miejsce – przyznał marszałek Brzezin.

Podczas VIII Europejskiego Kongresu Samorządów nie zabrakło ponadto rozmów związanych z polityką senioralną w samorządach czy debaty na temat młodych ludzi w przestrzeni politycznej. Na pytanie, czy samorządy są gotowe do nowego rozdania unijnych funduszy i czy udźwigną szansę związaną z napływem szerokiego strumienia środków z UE, odpowiadali uczestnicy debaty „44 proc. alokacji do samorządów. Szansa czy ryzyko?”. Podczas uroczystej gali odbyło się wręczenie Nagród Polsko-Ukraińska „Wspólna Sprawa”, w kategoriach: Człowiek, Samorząd, Firma i Organizacja Pozarządowa.

Kongres jest płaszczyzną międzynarodowych spotkań, które często przeobrażają się w formy realnych kooperacji. Podczas tegorocznej edycji doszło m.in. do sformalizowania kontaktów między Warmią i Mazurami a rumuńskim regionem.

– Z przewodniczącym rady okręgu Dolj w Rumunii Cosminem Vasilem podpisaliśmy Deklarację Partnerstwa, która otwiera oficjalny etap działań rozpoczętych trzy lata temu spotkaniem organizowanym przez Europejski Kongres Samorządów – mówi Gustaw Marek Brzezin.

Marszałek Brzezin 6 marca 2023 roku w Mikołajkach został również uhonorowany odznaczeniem „Za Wsparcie Wojska” nadanym przez naczelnego dowódcę Sił Zbrojnych Ukrainy gen. Walerija Załużnego. Medal przekazał gubernator ukraińskiego obwodu Równe, który stał na czele delegacji tego regionu partnerskiego województwa warmińsko-mazurskiego.

– Wasza walka to nasza wspólna sprawa. Razem idziemy do zwycięstwa, więc pomagamy, jak możemy – dziękował Brzezin.

Europejski Kongres Samorządów (EKS) jest tworzony przez Instytut Studiów Wschodnich, a głównym partnerem VIII Europejskiego Kongresu Samorządów jest Samorząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego.

1 thought on “REGION: Poważne kryzysy wymagają siły solidarności

  1. I znowu młocka o drenowaniu naszych portfeli w interesie korporacji w duchu kapitalizmu inkluzywnego. „Nowa solidarność dla nowej epoki”. Wagę solidarności podkreślano nie tylko w kontekście reakcji na niespodziewane wydarzenia, takie jak pandemia czy kryzys uchodźczy wywołany wojną w Ukrainie. ” Czyżby niespodziewane? Bo mnie się wydaje że to kamienie milowe tej „nowej normalności”
    ustalonej w Davos czy na innym złocie „miłośników planety” – ideologię, którą teraz wszystkie partie sejmowe tak ochoczo nam stręczą. Co dalej po chińskich autobusach elektrycznych panie Brzezin na które niemalże klaskał pan uszami? Żarcie z robaków? Miasta getta z elektroniczną smyczą na dystans 15 minut? I że Pan Redaktorze do popularyzacji tej dystopii rękę przykłada… (?)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *