Rok Mikołaja Kopernika – konkurs na logotyp – Magna Masuria

Rok Mikołaja Kopernika – konkurs na logotyp

2

GUSTAW MAREK BRZEZIN (MARSZAŁEK WOJEWÓDZTWA) ORAZ ABP JÓZEF GÓRZYŃSKI (METROPOLITA WARMIŃSKI) OGŁOSILI HASŁO ROKU MIKOŁAJA KOPERNIKA ORAZ KONKURS NA ZNAK GRAFICZNY TYCH OBCHODÓW W WOJEWÓDZTWIE WARMIŃSKO-MAZURSKIM.

W roku 2023 przypada 550. rocznica urodzin i 480. rocznica śmierci Mikołaja Kopernika.

Ideą konkursu jest wyłonienie najlepszego znaku graficznego, charakteryzującego się prostotą, ponadczasowością i łatwością zapamiętania – nawiązującego do wyłonionego hasła „Kopernika cztery dziewięciolecia” (łac. „Coppernici novennia quattuor”). Zwrot „cztery dziewięciolecia” silnie łączy astronoma i jego dzieło z Warmią. Poza tym jest to własne sformułowanie kanonika.

– Logo będzie wykorzystywane nie tylko do promocji Roku Mikołaja Kopernika, ale również do budowania marki Warmii i Mazur – mówi Gustaw Marek Brzezin, marszałek województwa. – Od lat dostrzegamy niezwykłą szansę promocji i rozpoznawalności regionu poprzez postać wielkiego astronoma. Tym bardziej, że to właśnie u nas Mikołaj Kopernik zbierał naukowe dane, dzięki którym dokonał przewrotu w światowej astronomii. Dlatego chcemy upamiętnić i godnie uczcić jubileusz kanonika warmińskiego.

Mikołaj Kopernik (1473-1543) na Warmii spędził ponad 40 lat swojego życia – głównie we Fromborku. Tam prowadził swoje obserwacje astronomiczne. W Olsztynie, na zamku, jako administrator dóbr kapituły mieszkał i pracował w latach 1516-1521. Z kolei na zamku w Lidzbarku Warmińskim mieszkał w latach 1495-1496 oraz 1503-1510.

Na Warmii dokończył swoje słynne dzieło „De revolutionibus orbium coelestium” – O obrotach sfer niebieskich. Zmarł i został pochowany we fromborskiej katedrze, będącej częścią zabytkowego kompleksu budowli na Wzgórzu Katedralnym.

Mikołaj Kopernik odegrał znaczącą rolę nie tylko w historii Europy, ale całego świata. Jego teoria, obalająca teorię greckiego astronoma Ptolemeusza, nie tylko pozwoliła poznać teorię wszechświata w fizycznym wymiarze, ale także wprowadziła nowy, prawidłowy punkt odniesienia dla późniejszych badaczy astronomii i fizyki.

Nagroda w konkursie wynosi 10 tys. złotych.

Prace należy składać do 31 stycznia 2022 roku, natomiast ogłoszenie wyników i wręczenie nagród zaplanowano na 19 lutego 2022 roku (dzień urodzin Mikołaja Kopernika).

Organizatorami konkursu są samorząd województwa warmińsko-mazurskiego oraz archidiecezja warmińska.

DO POBRANIA:
– Regulamin konkursu

2 thoughts on “Rok Mikołaja Kopernika – konkurs na logotyp

 1. Arcybskup i Marszałek, ach Excelencje!
  rysunkami się zajmują, ach jakie to wzniosłe i doniosłe,
  infantylizm na tronie oto symbol naszych czasów,
  naszych współczesnych licznych excelencyj dzieło.
  Owszem, przyjemnie patrzeć w niebo i rozumieć co jak krąży.
  Ciekawiej by było odkryć co Kopernik napisał o nas współczesnych, tak, traktat dotyczy nas. Pisze On o pieniądzu jak się psuje kiedy krąży pośród nas, kto go psuje… Tu Excelencje miałyby zadanie godne swoich tronów. Oto źródło: Monetae cudendae ratio – Nicolaus Copernicus.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *