SAMORZĄD WOJEWÓDZTWA BĘDZIE W 2021 R. WSPÓŁFINANSOWAŁ IN VITRO – Magna Masuria

SAMORZĄD WOJEWÓDZTWA BĘDZIE W 2021 R. WSPÓŁFINANSOWAŁ IN VITRO

1

Samorząd woj. warmińsko-mazurskiego będzie współfinansować w tym roku w regionie program in vitro. W tegorocznym budżecie radni sejmiku zagwarantowali na ten cel 210 tys. zł – poinformował wicemarszałek województwa Marcin Kuchciński.

Wicemarszałek Kuchciński podkreślił, że program samorządu województwa dla par mających problem z płodnością jest odpowiedzią na brak programu rządowego.

„Tak jak inne samorządy gminne czy województwa w Polsce, postanowiliśmy wyjść na przeciw parom zmagającym się z tym problemem. Według analiz w województwie warmińsko-mazurskim 55,8 tys. par boryka się z problemem niepłodności, a leczenia wymaga 1116 par rocznie” – wskazał Kuchciński.

Wyjaśnił, że w uchwalonym już budżecie województwa warmińsko-mazurskiego na 2021 rok na wsparcie par w staraniu się o dziecko radni sejmiku zagwarantowali 210 tys. zł.

Program zakłada, że program obejmie 42 pary, które otrzymają dofinansowanie do procedury in vitro w wysokości 5 tys. zł albo do procedury adopcji zarodka do 2,5 tys. zł. Według prognoz dzięki programowi może się urodzić 11 dzieci.

Do programu zakwalifikowane zostaną kobiety w wieku od 20 do 42 lat, mieszkanki Warmii i Mazur. Prace nad projektem ruszyły rok temu. Był on konsultowany przez samorządy i przez Agencję Technologii Medycznych i Taryfikacji. Dzięki temu można było kontynuować prace nad programem, w tym zapisać pieniądze w budżecie.

źródło: Twój Kurier Olsztyński

1 thought on “SAMORZĄD WOJEWÓDZTWA BĘDZIE W 2021 R. WSPÓŁFINANSOWAŁ IN VITRO

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *