STRAŻ GRANICZNA: 15-lecie strzeżonego ośrodka dla cudzoziemców w Kętrzynie – Magna Masuria

STRAŻ GRANICZNA: 15-lecie strzeżonego ośrodka dla cudzoziemców w Kętrzynie

2

Strzeżony Ośrodek dla Cudzoziemców w Kętrzynie został powołany na podstawie Rozporządzenia MSWiA z dnia 27 września 2007 r. w sprawie utworzenia Strzeżonego Ośrodka dla Cudzoziemców w Kętrzynie.

Przez 15 lat zmieniło się wiele. Powstały nowe sale mieszkalne, nowoczesne siłownie – plenerowa i wewnętrzna, biblioteka,  plac zabaw dla dzieci, boisko do gry w piłkę siatkową. Zakupy, remonty, dostosowanie pomieszczeń do aktualnych potrzeb cudzoziemców realizowane były przede wszystkim ze środków unijnych. W ramach funduszy doposażono ośrodek: w wolnostojące i naścienne dystrybutory wody, klimatyzatory, maszyny szorująco-zbierające, medyczne szafy chłodnicze, pralki i suszarki przemysłowe, kabinę dla palących, sprzęt sportowy, zabawki. Ponadto Strzeżony Ośrodek dla Cudzoziemców w Kętrzynie posiada pomieszczenia dla osób niepełnosprawnych oraz samochód przystosowany do przewożenia cudzoziemców z niepełnosprawnością.

Do kętrzyńskiego ośrodka kierowane są wyłącznie rodziny, samotne kobiety. Jako jedyny ośrodek w Polsce przyjmuje małoletnich bez opieki.

Przez okres 15 lat kętrzyński ośrodek przyjął blisko 4 tys. cudzoziemców. W tym czasie były śluby, narodziny i nowe znajomości. W trakcie pobytu młodzi podopieczni uczestniczą w zajęciach szkolnych. Przebywający w ośrodku podczas dodatkowych zajęć chętnie opowiadają o swoich ojczyznach. Poznają religie, obyczaje i kulturę innych krajów.

W Strzeżonym Ośrodku dla Cudzoziemców w Kętrzynie organizowane są przedsięwzięcia, np. z okazji dnia dziecka, dnia babci i dziadka, dnia teatru, tańca, muzyki i sportu. Ponadto odbywają się eventy wiosenne, letnie, jesienne, czy zimowe, które współfinansowane są z funduszy unijnych. Oprócz zabaw, słodkich poczęstunków młodzi podopieczni w trakcie zajęć tworzą prawdziwe dzieła sztuki.

Obecnie w kętrzyńskim ośrodku przebywa 53 osoby. Umieszczeni pochodzą  m.in. z takich krajów jak: Afganistan, Algieria, Indie, Irak, Iran, Kongo, Maroko, Mołdawia, Syria, Tadżykistan i Turcja. Mają zapewnione bezpłatne zakwaterowanie, wyżywienie, opiekę socjalną, medyczną, stomatologiczną i psychologiczną.

2 thoughts on “STRAŻ GRANICZNA: 15-lecie strzeżonego ośrodka dla cudzoziemców w Kętrzynie

  1. No właśnie – opiekę medyczną mają „od ręki”, a ty szary człowieku musisz czekać, niekiedy miesiącami, na wizytę u lekarza.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *