ŚWIAT: W wieku 80 lat zmarł legendarny włoski piosenkarz Toto Cutugno – Magna Masuria

ŚWIAT: W wieku 80 lat zmarł legendarny włoski piosenkarz Toto Cutugno

0

Świat stracił niezwykłego artystę – legendarnego włoskiego piosenkarza Toto Cutugno, który zmarł we wtorek w wieku 80 lat. Jego odejście zostawiło ogromną pustkę w świecie muzyki, jako że był on uważany za symbol włoskiej piosenki na arenie międzynarodowej. Agencja informacyjna ANSA donosi, że artysta zmarł w szpitalu w Mediolanie po długiej chorobie, pozostawiając po sobie dziedzictwo niewiarygodnych melodii i piosenek.

Jednym z najsłynniejszych utworów Toto Cutugno było „L’Italiano”, z ikonicznymi słowami „Lasciatemi cantare”, które stały się znane na całym globie. Sprzedał ponad 100 milionów płyt na całym świecie, zyskując setki tysięcy oddanych fanów. Jego przebój wszech czasów „L’Italiano” po raz pierwszy zabrzmiał na festiwalu piosenki w San Remo w 1983 roku. Mimo że wtedy zajął piąte miejsce, to właśnie ta piosenka zdobyła serca słuchaczy na całym świecie, przyczyniając się do międzynarodowej sławy artysty.

Toto Cutugno był wielokrotnym uczestnikiem festiwalu w San Remo, biorąc udział aż 15 razy. W ciągu swojej kariery zdobył pierwsze miejsce tylko raz, w 1980 roku za piosenkę „Solo noi”. Czterokrotnie uplasował się na drugim miejscu, pokazując swoją nieustającą pasję do tworzenia i wykonawstwa muzyki.

Jego wspólny występ z legendarnym Rayem Charlesem stał się jednym z najważniejszych momentów w historii jego kariery. Toto Cutugno nagrał łącznie 28 płyt, w tym 18 albumów studyjnych. Był także obecny w telewizji, prowadząc programy, które zdobyły uznanie i uwielbienie widzów. Jego karizma i talent zdobyły serca nie tylko fanów muzyki, ale także widzów telewizji RAI.

Toto Cutugno, znany również jako Salvatore Cutugno, przyszedł na świat 7 lipca 1943 roku w prowincji Massa-Carrara w Toskanii. Jego artystyczna droga rozpoczęła się w latach 60., gdy grał w różnych zespołach muzycznych. Z czasem założył swoją własną grupę muzyczną, Toto e i Tati, jeszcze przed ukończeniem 20. roku życia. Jego kariera solowa rozpoczęła się w 1976 roku, gdy zadebiutował na festiwalu piosenki w San Remo. Jednak nie ograniczał się tylko do bycia wykonawcą – pisał także piosenki dla innych znanych artystów zarówno we Włoszech, jak i za granicą.

Rok 1990 był przełomowy dla Toto Cutugno, zdobył wtedy pierwsze miejsce w konkursie Eurowizji w Zagrzebiu za sprawą piosenki „Insieme: 1992”. Jego twórczość miała ogromny wpływ na kształtowanie krajobrazu muzycznego, a współpraca z innymi artystami i niezliczone osiągnięcia uczyniły go ikoną muzyki.

Ponadto, Toto Cutugno zdobył uznanie jako prowadzący programy telewizyjne, w tym te z udziałem słynnej włoskiej piosenkarki Raffaelli Carra. Jego wkład w kulturę muzyczną Włoch i poza granicami kraju jest trudny do przecenienia. Choć odszedł, pozostawił niezatarte piętno w świecie muzyki i pozostanie w naszych sercach na zawsze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *