Światowy dzień sprzeciwu wobec pracy dzieci – Magna Masuria

12 czerwca jak co roku obchodzimy Światowy Dzień Sprzeciwu wobec Pracy Dzieci. Jest to święto ustanowione w 2002 roku przez Międzynarodową Organizację Pracy. Dzień ten ma na celu ograniczenie wyzysku dzieci. Uświadomienie szerokiemu gronu ludzi, że problem ten wciąż istnieje i pomimo, że wydaje nam się, że problem ten dotyczy głównie Afryki i Azji to jest on też powszechny w krajach „kultury zachodu”.

Według Human Rights Watch w Stanach Zjednoczonych dochodzi do wykorzystywania nieletnich, nawet dwunastoletnich, głównie w sektorze rolniczym, w tym w większości na uprawach tytoniu. Co najgorsze nie jest to nielegalne działanie ponieważ amerykańskie prawo zezwala na prace dzieci na roli pod warunkiem, że nie koliduje to z obowiązkiem szkolnictwa. Prowadzi to do wielu patologii, takich jak 50-60 godzinny wymiar pracy w tygodniu, częstych zatruć nikotyną czy tez ogólnego pogorszenia stanu zdrowia zarówno fizycznego jak i psychicznego.

Jednak jak zapowiada Organizacja Narodów Zjednoczonych w 2021 roku ma zostać położony kres wykorzystywaniu dzieci do pracy. Organizacja na głównego koordynatora wyznaczyła Międzynarodową Organizacje Pracy do etapowego wdrażania nowych restrykcji i rozporządzeń. Czy Międzynarodowy rok eliminacji pracy dzieci w 2021 będzie przełomowy i świat będzie wolny od wykorzystywania dzieci do niebezpiecznych prac?

Tego dowiemy się dopiero gdy ONZ zdecyduje się wypuścić raport na temat postępów jakie udało się poczynić w tej materii. Tymczasem pozostaje nam tylko czynić co w naszej mocy, aby zapobiegać wykorzystywaniu młodych, często bardzo młodych ludzi w pracy. Pozwólmy im cieszyć się dzieciństwem, zanim wpadną w szpony często okrutnej dorosłości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *