TEMAT TYGODNIA: Mazurska Pętla Rowerowa ominie Kętrzyn! – Magna Masuria

81,5 miliona złotych przeznaczonych na budowę Mazurskiej Pętli Rowerowej ominie szerokim łukiem Kętrzyn. Jeszcze nie tak dawno Związek Gmin „Barcja” podpisywał porozumienie o stworzeniu projektu technicznego ścieżek rowerowych wewnątrz Powiatu Kętrzyńskiego, to i wiele więcej dowiecie się państwo w niniejszym artykule:

Kilka słów o Mazurskiej Pętli Rowerowej

8 grudnia Zarząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego wraz z marszałkiem Gustawem Markiem Brzezinem poinformował o dofinansowaniu projektu mazurskich samorządów, dzięki czemu powstanie rowerowa pętla wokół Wielkich Jezior Mazurskich. Długość tej trasy sięgać ma prawie 300 kilometrów, a szlak rowerowy ma obejmować ważne atrakcje turystyczne znajdujące się w pobliżu Wielkich Jezior Mazurskich. Mają powstać również wieże widokowe oraz stacje serwisowe dla rowerzystów. Ścieżka rowerowa powstanie w 4 powiatach: mrągowskim, piskim, giżyckim i węgorzewskim. Łączna kwota inwestycji to 81,5 miliona złotych, z czego 47,1 miliona złotych pozyskane zostało z funduszy Unii Europejskiej. Mazurska Pętla Rowerowa jest częścią składową inwestycji wokół Wielkich Jezior Mazurskich, których łączna wartość sięga 400 milionów złotych. Działania inwestycyjne są dotowane z Funduszu Unii Europejskiej.

Czy samorządowcy przespali okazję na promocję ziemi kętrzyńskiej?

Dlaczego samorządy z powiatu kętrzyńskiego nie włączyły się do walki o pieniądze? Z kuluarowych rozmów z urzędnikami Urzędu Marszałkowskiego oraz niektórych samorządów, które otrzymały środki jasno wynika, że nie było ani woli, ani chęci od samorządowców z powiatu kętrzyńskiego, a szkoda. Jesteśmy jednym z najciekawszych pod względem zabytków i historii powiatów na terenie województwa Warmińsko-Mazurskiego. Na terenie powiatu można spotkać ślady z wczesnego średniowiecza (Poganowo), odwiedzić Górę Herbową związaną z legendą miasta Kętrzyn, kwatera Hitlera oraz dworek Ewy Braun, związane z legendą o świętym Graalu zamek w Bezławkach, sanktuarium maryjne w Świętej Lipce, zabytkowy Reszel oraz rozsiane po terenie powiatu różne pałace z okresu XVIII i XIX wieku czy Kanał Mazurski wraz z śluzami. Powiat Kętrzyński aż się prosi o ścieżki rowerowe i pompowanie pieniędzy w turystykę, gdzie każda gmina mogłaby skorzystać na własnych walorach turystycznych. Niestety z ust urzędników i samorządowców, którzy otrzymają ogromne dofinansowanie można wyczytać, że cały Powiat Kętrzyński przespał okazję.

Ile ścieżek rowerowych jest w Powiecie Kętrzyńskim?

Drugą ważną kwestią, która mogłaby zawarzyć o dotacji jest fakt, że Powiat Kętrzyński posiada już dość dużą bazę ścieżek rowerowych. W samym Kętrzynie jest kilka kilometrów ścieżek, następnie z Kętrzyna do Nowej Różanki, a następnie od Solanki aż do Trygotu (pow. węgorzewski). Jedna z internautek wskazała fakt, że można podłączyć się do Mazurskiej Pętli Rowerowej budując 8 kilometrów ścieżki rowerowej z Nowej Różanki do Solanki.

W 2018 roku w Powiecie planowano stworzyć sieć ścieżek rowerowych, jak ma się to dziś?

Trzecia kwestia dość interesująca jest taka, że 10 października 2018 roku członkowie Związku Gmin „Barcja” podpisało porozumienie oraz list intencyjny z Powiatem Kętrzyńskim, który dotyczył wspólnej realizacji projektu polegającego na opracowaniu dokumentacji technicznej budowy ścieżek rowerowych na terenie powiatu kętrzyńskiego na trasie Korsze – Reszel – Św. Lipka – Kętrzyn. Czy od tamtego czasu coś się wydarzyło? Czy został stworzony projekt techniczny, żeby starać się o środki zewnętrzne? O to również będziemy pytać w przyszłości członków Związku Gmin „Barcja”.

Podpisanie porozumienia przez członków Związku Gmin „Barcja”, źródło: Telewizja Mazurska

Powiat Kętrzyński wraz z gminami miał szansę na realizację projektu, który mógł otworzyć nas na nowy rynek turystyczny. Ze statystyk wynika, że turysta przyjeżdżający na Mazury to nie turysta hotelowy, lecz taki, który chce w aktywny sposób wykorzystać wolny czas. Taki turysta otwiera przed samorządami i przedsiębiorcami nowe możliwości, a co za tym idzie możliwość pozyskania nowych funduszy.

Radny Sejmiku Zbigniew Homza: moim priorytetem jest modernizacja drogi Kętrzyn-Giżycko

Warto tutaj pochwalić za konsekwentne działanie radnego Sejmiku Województwa Warmińsko-Mazurskiego oraz wiceprzewodniczącego Rady Sejmiku, pana Zbigniewa Homze, który jako jedyny radny z Powiatu Kętrzyńskiego stara się o modernizację drogi wojewódzkiej nr 592 Kętrzyn-Giżycko. W rozmowie z nami mówi jasno: dla mnie, jako radnego Sejmiku jest priorytetem modernizacja drogi i poprawa bezpieczeństwa na drodze, ale też umożliwi to nam wszystkim rozwój regionu”. W dalszej części rozmowy pan Zbigniew Homza poinformował nas, że w planach modernizacji drogi Kętrzyn-Giżycko jest wydzielona droga do ruchu pieszo-rowerowego, a szacunkowy koszt przebudowy drogi wojewódzkiej nr 592 to około 200 milionów złotych.

5 thoughts on “TEMAT TYGODNIA: Mazurska Pętla Rowerowa ominie Kętrzyn!

  1. A czasami cyt.” członkowie Związku Gmin „Barcja” podpisało porozumienie oraz list intencyjny i dali kasę dla łysego Majchera zakup działki w Pastarzewie?

  2. W mojej ocenie lepiej lekarze niech leczą ludzi bo wiadomo jaka jest sytuacja. A drogowcy niech sie wezmą za drogi .
    Dla przypomnienia trzeba było przewietrzyć stołki dyrektorskie w Zarządzie Dróg Wojewódzkich i Powiatowych.
    Jak sięgne pamięcia układ się nie zmienił.

  3. Panie Homza podczas modernizacji drogi Kętrzyn -Giżycko proszę o zlikwidowanie niebezpiecznych zakrętów w miejscowości Kwida oraz wycinkę drzew przy drodze, ponieważ na tej trasie są wyrośnięte drzewa za rowem . Mam nadziej że pan drugi radny Prokop wesprze pana przy tej inicjatywie czy dalej będzie jeździł w podróże służbowe?

  4. A kiedy obudzi sie wójt gminy Ketrzyn i będzie budował ściezke rowerową z N.Różanki do Solanki?

  5. Ani jeden a ni drugi radny wojewódzki nie wie chyba po co tam jest. Mam nadzieje, że w kolejnych wyborach już ich nie wybiorą ludzie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *