[TEMAT TYGODNIA] Zagrożone 110 miejsc pracy w Kętrzynie? – Magna Masuria

[TEMAT TYGODNIA] Zagrożone 110 miejsc pracy w Kętrzynie?

14

Od dłuższego czasu do redakcji info-Kętrzyn24.pl docierają niepokojące informacje związane z firmą zajmującą się prefabrykatami betonowymi na ul. Przemysłowej w Kętrzynie. Firma powoli traci możliwość utrzymania miejsca ze względu na narzucony w ubiegłym roku zbyt wysoki koszt dzierżawy. Wiąże to się również z kolejnymi masowymi zwolnieniami i zniknięciem kolejnej dużej firmy z kętrzyńskiej mapy.

KWIECIEŃ 2021

W kwietniu zintensyfikowaliśmy działania związane z ewentualną likwidacją aż 110 miejscu pracy. Nasi informatorzy wskazali odpowiednie dokumenty oraz osoby związane z działaniami dotyczącymi ewentualnego przejęcia terenu na ul. Przemysłowej.

Postanowiliśmy się skontaktować bezpośrednio z prezesem związanym z kętrzyńską firmą zajmującą się prefabrykatami betonowymi na ul. Przemysłowej. Dziennikarze info-Kętrzyn24.pl chcieli zdementować bądź potwierdzić przypuszczenia o ewentualnej likwidacji tego miejsca. Podczas przeprowadzonej rozmowy dowiedzieliśmy się, że na chwilę obecną trwają negocjacje dotyczące przedłużenia umowy dzierżawy placu na ul. Przemysłowej. Celem negocjacji było zmniejszenie ceny dzierżawy, jaką postawiły władze miejskie Kętrzyna. Zażądano zbyt wysokiej stawki, co może skutkować rentownością firmy i brakiem podpisu pod kolejnym aneksem.

BURMISTRZ NIEDZIÓŁKA ODPOWIADA W SWOIM STYLU

Po przeprowadzonej rozmowie z prezesem firmy na ul. Przemysłowej postanowiliśmy zwrócić się do Urzędu Miasta w Kętrzynie, a w szczególności do burmistrza Niedziółki, aby powiedział mieszkańcom, jakie ma plany wobec tego terenu i dlaczego chce likwidacji 110 miejsc pracy. W odpowiedzi otrzymaliśmy nic szczególnego. Zlepek prawniczego „bełkotu”, że to, o co pytamy nie jest informacją publiczną oraz proste formułki tak, nie, nie wiem. Nie uzyskaliśmy rzeczowej odpowiedzi, a przez to powstało jeszcze więcej pytań.

MAJ 2021

W maju postanowiliśmy poruszyć kwestię na forum publicznym oraz ponownie skontaktować się z prezesem. Po wielokrotnej próbie kontaktu udało nam się w końcu porozmawiać. Przedstawiliśmy informacje z Urzędu Miasta w Kętrzynie i postanowiliśmy to skonfrontować. Zapytaliśmy również czy od kwietniowej rozmowy zaszły jakieś zmiany w negocjacjach. Niestety prezes powołując się na tajemnice handlowe odmówił dalszego komentarza w tej sprawie do czasu aż nie zapadną odpowiednie decyzje administracyjne.

KOMISJA DS. PRZEJĘCIA MIENIA

Największą zagwozdkę sprawia fakt, że władze miasta chciały zataić ten fakt w naszej opinii. Przeglądając BIP Miasta Kętrzyn odkryliśmy Zarządzenie Burmistrza Miasta Kętrzyn nr. 67/2021 z dnia 9 marca 2021 roku. Z treści Zarządzenia wynika, że została powołana Komisja ds. przejęcia mienia powierzonego w dzierżawę. Z treści tego dokumentu wyczytujemy, jaki jest dokładny cel powołania Komisji.

Komisja ma dokonać przejęcia „mienia ruchomego, położonego na działce nr 4-67 przy ul. Przemysłowej 5 w Kętrzynie, będącego własnością Gminy Miejskiej Kętrzyn, związanego z prowadzeniem działalności gospodarczej przez „PREF – BUD”, Spółka z o.o. z siedzibą w Kętrzynie, ul. Przemysłowa 5” oraz „nieruchomości oraz posadowionych na gruncie budynków (hali, warsztatu, garaży, pomieszczeń socjalnych i biurowych, węzła betoniarskiego, magazynu materiałów różnych, kotłowni, w tym również budowli – wiaty) na działce nr 4-67, przy ul. Przemysłowej 5 w Kętrzynie, dla której prowadzona jest księga wieczysta OL1K/00006647/8.”

Pod tym dokumentem również są wyłonieni członkowie Komisji, a podpis złożył Zastępca Burmistrza Miasta Kętrzyn – Maciej Wróbel.

DRUGIE DNO?

źródło zdjęcia: Facebook/Ryszard Henryk Niedziółka
Ryszard Niedziółka z lokalnym przedsiębiorcą, aktywnie wspierającym Niedziółkę w kampanii wyborczej

Ponownie postanowiliśmy skontaktować się z informatorem z bliskiego otoczenia Niedziółki, który poinformował nas o tej sprawie. W rozmowie poinformował nas, że obecny włodarz ma dług wobec jednego przedsiębiorcy, który aktywnie wspierał Niedziółkę podczas kampanii wyborczej w wyborach samorządowych 2018 roku. Nie wymienił tej osoby z imienia i nazwiska, jednak nasza redakcja doskonale pamięta słynne zdjęcie Niedziółki z tym przedsiębiorcom na lotniku, gdzie ogłosili stworzenie 30 nowych miejsc pracy.

Czy przejęcie przez miasto Kętrzyn terenu na ul. Przemysłowej jest spłacaniem długów wyborczych? Czy miasto odda ten teren koledze Niedziółki? Czy władze miasta Kętrzyn zdają sobie sprawę, że są bliscy likwidacji ogromnej liczby miejsc pracy? Czy wiedzą, że firma z Kętrzyna jest jednym potentatem betonu w centralnej części województwa warmińsko-mazurskiego? Czy wiedzą, że likwidacja tej firmy pociągnie za sobą likwidacje innych mniejszych działalności gospodarczych? Co mają do powiedzenia ludziom, którzy pójdą z dnia na dzień na bruk?

Zachęcam do skomentowania tej sprawy oraz o kulturę wypowiedzi w komentarzach.

14 thoughts on “[TEMAT TYGODNIA] Zagrożone 110 miejsc pracy w Kętrzynie?

  1. I wyszło szydło z worka. Niedziółka taki byzmesmen, że rozwala innym byznesy. A podawał się za takiego znawce

  2. Nie jest to tajemnicą, że pan S. gorąco wspierał Niedziółkę w zdobyciu stanowiska burmistrza. To z kieszeni pana S. została sfinansowana w większości kampania wyborcza w zamian za przyszłe ulgi i tworzenie miejsca pod wielki kołchoz na umowach śmieciowych. I tak mieliśmy zwolnienia z podatków firmy pana S. w czasie pandemii, gdzie normalnie pracowali, obniżenie podatków, a teraz szukanie gruntu pod nowe kołchozy… Ludzie z dobrze opłacanych umów o prace pójdą na tygodniówki… Hańba burmistrzu!

  3. Redaktor dobrze zauważył, że nie tylko ucierpi na tym jedna firma ale szereg firm związanych z budownictwem czy transportem materiałów budowlanych. Bo jak PREF-BUD upadnie to najbliżej w ogromnych ilościach beton będzie można ściągnąć z Olsztyna, albo Ełku. Nikt w Urzędzie nie pomyślał o rosnących kosztach transportu, o kosztach zużycia samochodów i o konkurencyjności cen na rynku budowlanym. Buc z urzędu myśli tylko o sobie

  4. Ile było płaczu o Warmię? Warmia dziś jest prowadzona przez kolesia Niedziółki. Może ten sam los spotka zaraz Prefbud? Niedziółka ma już kandydata?

  5. Co ma odpowiedzieć człowiek, który nie umie się wysłowić tylko obrażać i nazywać wszystkich populistami?

  6. A czy prawdą jest ze zamknieto plac zabaw na kajki obok amfiteatru aby go hucznie otworzyc na dzien dziecka? co oni tam robili? cos zmienili? przechodze obok codziennie i nic tam sie nie zmieniło – zenada

  7. nieuczciwa konkurencja a rynek przejmie Komunalnik, pracownicy Pref-Bud zróbcie dym i zablokujcie „gruszkami” Urząd Miasta

  8. bzdurne zarządzenie, jak mozna przejąć cudzą własność: np. kotłownię, ruchomości ( węzeł) i.t.d, ale pis wszystko może

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *