Tydzień pod znakiem pomarańczowego ślimaka – Magna Masuria

JAK CO ROKU WE WRZEŚNIU POLSKIE MIASTA NALEŻĄCE DO MIĘDZYNARODOWEJ SIECI CITTASLOW ŚWIĘTUJĄ TYDZIEŃ CITTASLOW. DLA MIESZKAŃCÓW I TURYSTÓW PRZYGOTOWANO JARMARKI, IMPREZY KULTURALNE, REKREACYJNE I SPORTOWE.

Uwieńczeniem tygodniowego świętowania będzie Niedziela Cittaslow (26 września).

Podczas organizowanych wydarzeń, wpisujących się w styl życia w duchu slow, nie zabraknie promowania lokalnej produkcji i rzemiosła, edukacji, twórczości artystycznej, sztuki kulinarnej i aktywnego wypoczynku. Dobra zabawa dla dzieci i dorosłych gwarantowana.

Stałym elementem wydarzeń w poszczególnych miastach będą konkursy i zabawy związane z ideą i symboliką Cittaslow, w szczególności z pomarańczowym ślimakiem, będącym symbolem ruchu:

– w Lidzbarku Warmińskim zaplanowano wspólne tworzenie pocztówek i zakładek do książek z motywem ślimaka
– w Jezioranach – warsztaty plastyczne dla dzieci i młodzieży, których motywem przewodnim będzie ślimak,
– w Węgorzewie – konkurs na najbardziej kreatywnego ślimaka,
– w Rynie – konkurs plastyczny „Ślimak w krajobrazie Rynu” i zawody strzeleckie o statuetkę ślimaka Cittaslow,
– w Szczytnie – zajęcia literackie „Ślimak, ślimak pokaż książki” i grę terenową „Gdzie jest ślimak?”,
– w Bisztynku – warsztaty tworzenia ślimaków z gliny.

Wśród licznych innych wydarzeń uwagę zwracają te związane z tradycjami kulinarnymi regionu, m.in.: III Regionalne Święto Jabłka w Lubawie, Święto Pieczonego Ziemniaka w Nowym Mieście Lubawskim czy spotkanie z Joanną Grzegorczyk-Wosiek, autorką bloga „Przepisy ze śpiewnika”, w Lidzbarku Warmińskim. Z kolei Bisztynek zaprasza na Piknik Napoleoński.

Bogata będzie oferta wydarzeń muzycznych. Dość wspomnieć choćby o koncertach arii operowych w ramach I Międzynarodowego Warmińsko-Mazurskiego Kursu Wokalnego w Lidzbarku Warmińskim; koncercie zespołu Dobre Wino podczas I Muzycznych Zaułków Barczewa; Festiwalu Pieśni Wędrownych w Ornecie, koncercie jazzowym w Biskupcu, występach warmińskiego barda Apolinarego POlka i zespołu Pro Musica Antiqua w Jezioranach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *