„Warto być przyzwoitym” – syn o ojcu i wartościach, które zawsze będą w cenie
Już 6 grudnia 2022 roku (wtorek) Kortowo odwiedzi Władysław Teofil Bartoszewski, syn prof. Władysława Bartoszewskiego – ikony polskiej demokracji, naukowca, publicysty, dziennikarza, dyplomaty, działacza społecznego, doktora honoris causa Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego.
Podczas otwartego wykładu syn Władysław opowie o ojcu Władysławie w kontekście dziedzictwa jego myśli, filozofii, osiągnięć. To wszystko w ramach jubileuszu 100-lecia urodzin wybitnego społecznika.
– Potrzebujemy autorytetów, którzy swoją wizją potrafią zainspirować i poprowadzić do przezwyciężenia kryzysów – mówi Gustaw Marek Brzezin, marszałek województwa warmińsko-mazurskiego, inicjator przedsięwzięcia. – Unikatowe dziedzictwo wartości pozostawił prof. Władysław Bartoszewski – Serdecznie zapraszam wszystkich studentów UWM na to wyjątkowe spotkanie. To okazja do ważnej refleksji nad współczesnym światem i roli w nim każdego młodego człowieka.
Wykład zakończy panel dyskusyjny, w którym prelegenci podejmą rozmowę na temat „Społeczeństwo przyzwoite, czyli jakie? Rola edukacji i nauki, samorządu oraz polityki w kształtowaniu świadomości postaw pokoleń”.
Udział w debacie wezmą: Władysław Teofil Bartoszewski (poseł na sejm RP), Gustaw Marek Brzezin (marszałek województwa warmińsko-mazurskiego), dr hab. Mirosław Gornowicz, prof. UWM (prorektor ds. rozwoju i polityki finansowej UWM).
Wtorkowe spotkanie rozpocznie się o godz. 17 w auli im. Marii i Georga Dietrichów, Wydział Humanistyczny UWM (ul. Kurta Obitza 1). Wstęp wolny.
Wydarzenie organizowane jest przez marszałka województwa warmińsko-mazurskiego, Radę Samorządu Doktorantów UWM oraz Koło Naukowe Bezpieczeństwa Narodowego UWM.
„– Potrzebujemy autorytetów, którzy swoją wizją potrafią zainspirować i poprowadzić do przezwyciężenia kryzysów – mówi Gustaw Marek Brzezin, marszałek województwa warmińsko-mazurskiego”
Piękna i uniwersalna deklaracja, która jednak z uwagi na swój uniwersalny charakter, w moim odczuciu w ustach pana marszałka, w konfrontacji z prozą życia, wybrzmiewa niewiarygodnie. Bo jakie to autorytety inspirują do wizji takich, jak choćby obwodnica Kętrzyna w wydaniu ZDW ? Czy rozwiązanie z gruntu rzeczy wadliwe wyeliminuje permanentny kryzys komunikacyjny w mieście ? Odpowiadam: nie. Albo afirmacja galopu ku autobusom elektrycznym w miastach i miasteczkach regionu – co bez wątpienia przyczyni się w dłuższej perspektywie do wzrostu kosztów funkcjonowania transportu publicznego i w efekcie jego marginalizacji. I czy wtedy kryzys wykluczenia komunikacyjnego będzie rozwiązany? Wprost przeciwnie! Czy w konsekwencji wzrost udziału energochłonnego transportu indywidualnego przyniesie wartość dodaną dla bezpieczeństwa mieszkańców na coraz bardziej zatłoczonych drogach regionu? Bez wątpienia nie!
Ad vocem: no i długo nie trzeba było czekać. Jakie tym razem autorytety skłoniły pana marszałka do formułowania myśli na łamach Portalu Samorządowego? Lobbyści, przedstawiciele azjatyckiego biznesu, wrogie Europie projekty Unii Europejskiej forsowane przez ludzi zasiadających w jej instytucjach ale często powiązanych z amerykańskimi think–tankami mającymi usunięcie konkurencji europejskiej z zachodniej strefy wpływów?
Cytuję za Portalem Samorządowym:
” Cieszę się, że na Warmii, Mazurach i Powiślu nasi samorządowcy w swoich miastach coraz częściej inwestują w elektryczne autobusy – przyznał Gustaw Marek Brzezin, marszałek województwa warmińsko-mazurskiego. – A siatka połączeń związanych z elektromobilnością powiększa się w naszym regionie z miesiąca na miesiąc. To pozwala na ograniczenie emisji gazów cieplarnianych i niweluje ich niekorzystne dla świata konsekwencje. Wszak naszym obowiązkiem jest dążenie do zrównoważonego rozwoju, ochrona jakości oraz integralności środowiska naturalnego. Rozwój elektromobilności to również silny trend ze względu na walory ekonomiczne – dodał.”
Czy pan Brzezin rozumie pojęcie zrównoważonego rozwoju? Czy pan Brzezin wie skąd się bierze polski prąd elektryczny i jaka jest struktura tzw. mixu energetycznego? Pytam, bo też uważam że warto być uczciwym i jako człowiekowi z takim imperatywem, w reakcji na pańską wypowiedź a przede wszystkim działanie, w moim umyśle i sercu zrodził się moralny sprzeciw wyrażony powyższym komentarzem.