WAŻNY TEMAT: Nie poluj na drodze – Magna Masuria

WAŻNY TEMAT: Nie poluj na drodze

0

Na terenie Warmii i Mazur wzrosła ilość zdarzeń drogowych z udziałem zwierząt. Policjanci apelują do kierowców o zwiększenie ostrożności podczas jazdy przez tereny leśne i zadrzewione. Zderzenie samochodu z sarną, dzikiem, czy łosiem może być tragiczne w skutkach, nie tylko dla tego stworzenia, ale także dla kierowców i pasażerów. W niniejszym artykule radzimy jak zredukować ryzyko wypadku z udziałem dzikich zwierząt.

Zwierzęta mogą wbiec na drogę zawsze, ale najwięcej wypadków z ich udziałem policja odnotowuje wiosną i jesienią. Warto zachować czujność zwłaszcza, gdy mijasz znak ostrzegawczy A18-b „uwaga dzikie zwierzęta, jeśli droga wiedze przez las lub pola, a widoczność na boki ograniczają wysoka trawa lub uprawy rolne. Jeżeli widzisz zwierzę na jezdni albo obok niej, zahamuj i zaczekaj, aż się oddali. Nie staraj się za wszelką cenę go ominąć. Pamiętajmy, że zwierzę jest nieobliczalne i podczas próby wyprzedzania, może wbiec nam wprost pod koła samochodu lub wskoczyć na maskę. Nie zapominajmy także o tym, że zwierzęta kopytne najczęściej przebywają w stadzie, więc jeśli już jedno zwierzę przebiegnie nam przed maską, za chwilę może pojawić się kolejne. Jeśli kolizja jest nieunikniona, nie celuj w tułów zwierzaka.

Co zrobić, jeśli do takiego zdarzenia dojdzie?

Zabezpiecz miejsce zdarzenia, zjedź na pobocze i wystawić trójkąt ostrzegawczy. Jeśli są osoby ranne, powinniśmy niezwłocznie udzielić im pomocy. Zrób zdjęcia z miejsca zdarzenia i koniecznie wezwij policje. Nie musisz martwić o to, że za potrącenie zwierzęcia zostaniesz ukarany mandatem. Policja sporządzi notatkę z miejsca kolizji, która przyda ci się podczas likwidacji szkody. Jeśli samochód jest mocno uszkodzony, policja wezwie pomoc drogową i zatrzyma dowód rejestracyjny auta, a jeżeli zwierzę jest ranne i potrzebuje pomocy – wezwie weterynarza. Nie można samemu przemieszczać, ani usuwać z jezdni potrąconego lub martwego zwierzęcia ani nawet go dotykać – może mieć wściekliznę lub nagle nas zaatakować. Martwe zwierzę powinien uprzątnąć zarządca drogi.

Uzyskaj odszkodowanie, jak?

Odszkodowanie możesz uzyskać przede wszystkim z polisy auto casco – niezbędna będzie notatka z policji. W rejonie, w którym odbywają się polowania – tablice „uwaga polowanie” – za naprawę samochodu powinien zapłacić organizator tego polowania. Jeśli do kolizji dojdzie w miejscu, które nie jest oznaczone znakiem ostrzegawczym A18-b „uwaga dzikie zwierzęta”, możesz wystąpić do zarządcy drogi. Najczęściej takie sprawy kończą się przed sądem, lecz na sądowy trend kierowcy często uzyskują odszkodowania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *