WAŻNY TEMAT: Od 1 kwietnia MOPS będzie na ul. Dworcowej!

12
Oszczędzanie (9)

Podczas LVI sesji Rady Powiatu Kętrzyńskiego, która odbyła się 26 stycznia 2023 r. podczas sprawozdania starosty z działań podjętych między sesjami mieszkańcy Kętrzyna otrzymali informację o wypowiedzeniu przez miasto umowy najmu powierzchni biurowej w budynku przy ul. Pocztowej. Tym samym otrzymaliśmy informacje, że Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej od 1 kwietnia 2023 będzie mieścił się w budynku KOMEC na ul. Dworcowej w Kętrzynie.

Starosta nie krył zdziwienia i rozczarowania. Jak twierdził nie otrzymał wcześniejszych informacji o chęci rozwiązania umowy przez miasto, która obowiązywała do 2035 roku. Miasto i starostwo rozwiązało umowę za porozumieniem stron.

Tego samego dnia na sesji Rady Miasta temat ten podnosiła wiceprzewodnicząca Wioletta Czech, która nie ukrywała swojego niezadowolenia z decyzji władz miasta o zmianie lokalizacji MOPS-u. Ponownie radni jak i mieszkańcy w jej opinii zostali postawieni przed faktem dokonanym.

Co państwo sądzą o zmianie lokalizacji MOPS-u?

12 thoughts on “WAŻNY TEMAT: Od 1 kwietnia MOPS będzie na ul. Dworcowej!

  1. Przypuszczam, że dla radnych i włodarzy Kętrzyna mających problem z rozumieniem prostszych spraw jest to lot na obcą planetę, ale jak pisałem wielokrotnie w komentarzach i tekstach publikowanych przez radnego Rypinę, dobra urbanistyka i właściwe rozplanowanie miasta, to setki tysięcy lub nawet miliony złotych tracone lub zaoszczędzone w skali roku. Dlatego wskazywałem na potrzebę przemeblowania instytucji samorządowych na mapie miasta. Pierwsza rzecz, to przeniesienie Urzędu Miasta do budynku gdzie obecnie mieści się starostwo. Starostwo zaś powinno wylądować w budynku przy Pocztowej. W biurowcu Komec-u przy Dworcowej powinny znajdować się instytucje podległe Powiatowi, natomiast MOPS w okolicach Osiedla Sikorskiego. Obecny budynek Urzędu Miasta idealnie nadaje się do adaptacji na publiczną miejską przychodnię. Być może właśnie przy Wojska Polskiego powinien mieć siedzibę MOPS.

  2. Panie M. O tym, że jest Pan specjalistą od inżynierii ruchu drogowego czy komunikacji rozumiem . Teraz okazuje się, że jest Pan też specjalistą od ustalania, gdzie i jaki urząd powinien się mieścić. Odnosząc się do treści Pańskiego wpisu stawiam pytanie: czy czasami Pan na obcą planetę nie leci?

    1. Nie, bo właśnie te kwestie choć formalnie należą do planistyki, są ściśle powiązane z inżynierią ruchu. Nikt nie mówi o przenoszeniu budynków, ale o optymalnej zmianie funkcji kilku obiektów użyteczności publicznej. W palecie działań współczesnej inżynierii ruchu takie właśnie działania pozwalają bardziej zoptymalizować mobilność związaną z dojazdami interesantów. To samo szkoły. No ale co może o tym wiedzieć samorząd, który potrafi jedynie bezprawnie przywłaszczać i wykorzystywać cudzą własność intelektualną…

    1. W budynku dworca lub jego pobliżu powinny mieścić się instytucje o zasięgu powiatowym obsługujące interesantów także spoza miasta, a jednocześnie takie, które nie będą wpływać negatywnie na wizerunek Kętrzyna – dworzec to przecież brama do miasta. Miasto natomiast powinno przenieść na dworzec informację turystyczną oraz biura obsługi interesantów komunikacji miejskiej w tym punkty sprzedaży biletów jednorazowych i miesięcznych – oczywiście jeśli publiczny transport zbiorowy zacznie kiedyś funkcjonować w normalnej formule.

  3. Jeżeli jest to podyktowane uwarunkowaniami ekonomicznymi decyzja dobra.
    Nie sądzę aby Samorząd Powiatu Kętrzyn wynajmował pomieszczenia przy ulicy Pocztowej nieodpłatnie.
    Gołym okiem widać, że budynek w którym swoją siedzibę ma m.in Komec nie jest w całości wykorzystany,a lokalizacja wydaje się być też do przyjęcia.

    1. To prawda, jednak gdy w grę wchodzi polityka, to racjonalne argumenty są kompletnie ignorowane. Optymalizacja kosztów czyli wykorzystanie kiepsko wykorzystanego budynku znajdującego się w zasobach miasta czy miejskiej spółki to racjonalne posunięcie, ale… Dobre jest wrogiem lepszego, więc Kętrzyn który ze swoim potencjałem mógł być modelowym miastem, nie powinien uznawać kompromisów. O symbiozie dwóch ośrodków administracji publicznej czyli Urzędu Miasta i Starostwa -porównując je do dwóch płuc, pisał przed wyborami w 2018 roku obecny starosta Michał Kochanowski. PiS wsparł Niedziółkę w drugiej turze, po czym … idee zostały wymienione na stołki. Rypina oszukał mnie i swoich wyborców składając warunki dżentelmeńskiej umowy i deklaracje wyborcze na ołtarzu swojej kariery, zaś „płuco” Kochanowskiego nie współgra z „płucem” Niedziółki – co przynosi fatalne skutki – choćby w obszarze bezpieczeństwa ruchu drogowego. KOMEC – jest to jakiś półśrodek, ale w moim przekonaniu gdyby i Miastu i Powiatowi zależało na perspektywicznym optymalizowaniu kosztów – także społecznych, niezależnie od tego czy oba płuca toczy jakaś choroba, włodarze wspólnie podjęliby działania o których pisałem w wyżej zamieszczonych komentarzach. No tak, nie przygotowałem na ten temat opracowania, więc nie było czego przywłaszczyć – bo ostatnio tym właśnie popisała się ekipa Niedziółki i przewodniczący rady miasta – Rypina z PiS. Tu potrafią działać wspólnie.

      1. Aaaa… Dzięki za info. No to w takim razie takie przesunięcie kiepsko świadczy o zmyśle organizacji miasta po stronie włodarza menagera. MOPS na dworcu. Brak słów …

  4. PS.
    A było pisane w tzw. felietonach Rypiny (m.in. ” Wanna stanie w salonie”) o idiotycznych lokalizacjach wybranych na zasadzie „bo tak” przez Starostwo (SOSW), Miasto (przedszkole przy Wierzbowej), etc. Nic do tych ludzi nie dociera. Gotowi wybudować nowy szpital w strefie przemysłowej i łączyć „Falklandy” przelotową drogą z pseudoobwodnicą aby cały ruch przelotowy z kierunku Węgorzewa na Olsztyn skracał sobie drogę przez największe kętrzyńskie osiedla. Mistrzowie podcinania gałęzi na której siedzą i walenia w swoje gniazdo, psia mać !

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *