WAŻNY TEMAT: Ostatni raz zawyła syrena OSP Karolewo… – Magna Masuria

WAŻNY TEMAT: Ostatni raz zawyła syrena OSP Karolewo…

12

W Karolewie z zabytkowej wieży ciśnień, na której jest zamontowany system alarmowy, zawyła prawdopodobnie ostatni raz syrena. Miało to miejsce w poniedziałek 12 lutego, a był to wyraźny sygnał do mieszkańców Karolewa i okolic od strażaków ochotników z OSP Karolewo.

Jest to efekt długiego sporu pomiędzy OSP Karolewo, a wójtem gminy Kętrzyn. W tym sporze nie chodziło o klucze, jak pisała o tym „lokalna gadzinówka”, lecz o uczciwe i rzetelne traktowanie strażaków ochotników jako partnerów społecznych realizujących na co dzień zadania gminy w zakresie ratowania zagrożenia zdrowia i życia ludzkiego oraz środowiska naturalnego. Klucze do remizy stały się jedynie pretekstem i pustym sloganem w ustach Bobrowskiego, aby przekonać opinię publiczna do swoich racji.

Jak wiemy strażacy z OSP Karolewo od wielu lat brali czynny udział w działaniach ratowniczo-gaśniczych i po zakończonych akcjach wracali do budynku garażowego, który nie spełniał żadnych wymogów w aspekcie bezpieczeństwa. Remont remizy miał być sygnałem jakiejkolwiek wdzięczności za poświęcenie. Niestety budynek w dzisiejszym stanie po remoncie pozostawia wiele do życzenia, a sam wójt mimo ustawowego obowiązku nie wyposażył remizy w żadne urządzenie i wyposażenie. Budynek stoi prawie pusty… poza dwoma pojazdami strażackimi. Nie ma nawet tablicy, że jest to remiza OSP.

Już we wcześniejszym materiale stawiałem otwarte pytanie czyim interesem kieruje się Bobrowski? W moim odczuciu nadal brak jest pewności, że chodzi tu o interes mieszkańców Gminy. Klucze stały się precedensem, którego efektem jest to, że strażacy opuszczają remizę. Jednak czy ta polityczna zagrywka ma sens? Czy wyjdzie to na dobre wójtowi? Bo z dokumentów wystawionych przez pracowników Urzędu Gminy Kętrzyn i podpisanych przez samego wójta wynika zupełnie inny obraz. Obraz „złej woli” i chęci odegrania się… tylko za co?

Docieramy w końcu do tego feralnego deszczowego poniedziałku 12 lutego. Zostałem poproszony przez członków OSP Karolewo, aby zaobserwować jak będzie wyglądało przekazanie sprzętu i remizy w ręce władz Gminy. Urzędnik Marek Lemieszek chciał się wykazać „profesjonalizmem”, a wyszła buta, chamstwo i brak jakiegokolwiek pojęcia o przekazywaniu rzeczy z gminy do podmiotów podległych i w drugą stronę. Myślałem, że jego ucieczka sprzed remizy spowodowała zakończenie przekazywania sprzętu. Co ciekawe po chwili ów butny urzędnik przyjechał z wójtem. O dziwo w obecności postronnego obserwatora i mediów przekazanie poszła sprawnie i szybko.

Osobiście mnie poruszyło to, że w taki sposób dziękuje się ludziom, którzy narażali życie dla dobra innych. Po ponad 60 latach działalności strażacy z Karolewa musieli wynieść się z własnej remizy strażackiej, bo wójt Bobrowski już ich nie potrzebuje. Dlaczego? Otóż dowiedzieliśmy się, że wójt organizuje „nowe” OSP oraz sam szkoli się na strażaka ochotnika. Szkolenie będzie trwało jeszcze trochę, a jednostka do czynnego udziału będzie zdolna za jakieś 2-3 lata. Kto zatem zapewni bezpieczeństwo mieszkańcom Karolewa i okolic? Te pytanie warto kierować do Bobrowskiego.

PS. Do wszystkich hejterów i ludzi piszących z fake kont, że to nie prawda: na wszystko w tej sprawie mam dokumenty. Od samego początku sprawy, aż do samego jej zakończenia. Włącznie ze zwróceniem gminie remizy i wozów strażackich.

12 thoughts on “WAŻNY TEMAT: Ostatni raz zawyła syrena OSP Karolewo…

 1. Przeżyłem kilka pożarów pracując w sąsiedniej miejscowości i zawsze karolewiacy albo byli pierwsi, albo ratowali sytuację gdy wozy z Kętrzyna nie mogły wjechać na trudny teren, a oni ze swoim, starym jeszcze, wozem, ładowali się w najgorsze błoto i walczyli, by uratować co się da. Wstyd dla wójta, zawiodłem się na nim. Tym bardziej, że też jest z Karolewa.

 2. To jakiś pewnie żart. Ludzie opamiętajcie się ta OSP ma zasługi. Ma większy staż niż wiek Bobrowskiego,Lemieszka.
  Drodzy wyborcy zastanówcie kogo będziecie wybierać 7 kwietnia 2024 do władz samorządowych?

 3. Nie ma lepszej okazji jak wybory ,aby pokazać Bobrowskiemu „czerwoną kartkę „nie przegapcie tego bardzo ważnego momentu.

 4. Jeżeli przez tyle lat OSP w Karolewie spełniało swoją rolę w ratowaniu ludzi i dobytku to znaczy że politycy odpowiedzialni za to decydują niezgodnie z wolą mieszkańców i podczas wyborów powinni wyeliminować już te nazwiska które są im znane a ponownie chcą się dorwać do władzy a OSP powinna ta sprawę nagłośnić w TVP info lub TVN 24
  a może ktoś chciał rękoma Wójta zlikwidować remizę a sam wskoczyć na jego miejsce !!!
  WSTYD !!!!!!
  Należy głosować na młodych aby rozpędzić to stare znane. towarzystwo !!!!

 5. Za taką karygodną decyzję Bobrowskiego została bardzo narażona społeczność lokalna.
  To już na terenie gminy nie ma odważnej – wykształconej osoby do kandydowanie na stanowisko Wójta?

 6. Kto jak kto ale ja mam szacunek do strażaków ochotników w przeciwieństwie do wójta która za konkretne wynagrodzenie zarządza gminą. A może Pan Redaktor opublikuje miesięczne wynagrodzenie obecnego wójta Bobrowskiego . Przecież jest osobą publiczną

  1. Tak się zastanawiam co się z tym człowiekiem stało? Przecież to był taki miły młody człowiek. Niewiarygodne co władza zrobiła z tym człowiekiem. On powinien odejść sam bo będzie coraz gorzej.

 7. Do w/w wpisu . W pełni się zgadzam z opinią powyższą. Człowiek dorwał się do władzy i są skutki tego.
  Czas na zmiany drodzy wyborcy. Przecież są duże srodowiska Karolewo, Parcz , Nakomiady itd. Czy nie było innej kandydatury na funkcję wójta?

 8. Temat poznaje z prasy. I przyznaję ,ze ta patowa sytuacja świadczy o głupocie obu stron. Niepokojące ,jest to , że stroną poważnego konfliktu pozostaje Wojt. Coś tu nie tak. Nie rozumiem, odremontowanie budynku przeznaczonego na remizę , stał się powodem konfliktu. Niewiarygodne. Panie Wójcie, czego my nie wiemy?. Co się stało ,że do remontu tego budynku OSP w Karolewie nie miała problemów.?
  Wskazana , na stronie gminy, korespondencja pomiędzy Wójtem a OSP o niczym nie świadczy. Raczej problem mamy w czymś innym. Strony doskonale wiedzą w czym. Uważam, że wypada zakończyć tę dziecinade. Konflikt , nikomu nie służy.

 9. Młody ” „Bóbr” ale karierowicz , tylko wladza i kasa. Czyżby nie ma innych osob w Karolewie do kandydowania na funkcję wójta w tym kobiety?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *