WAŻNY TEMAT: Studia w trybie ekspres już niedługo w Mrągowie? – Magna Masuria

WAŻNY TEMAT: Studia w trybie ekspres już niedługo w Mrągowie?

3

fot. UM Mrągowo na zdjęciu burmistrz Mrągowa i rektor CH

10 czerwca burmistrz Mrągowa chwalił się, że w Mrągowie może powstać filia wyższej uczelni ponieważ podpisał porozumienie z Pawłem Czarneckim, rektorem Collegium Humanum. Nie byłoby w tym nic dziwnego, ale „Newsweek” w ostatnim czasie ujawnił kulisy działania uczelni, z którą Mrągowo podpisało porozumienie.

Poniższy artykuł przedstawia fakty ustalone przez „Newsweek” oraz portal „naTemat.pl”

Gazeta „Newsweek” opublikowała artykuł „Śledztwo Newsweeka: Fabryka partyjnych dyplomów„, która opisuje jak w Collegium Humanum na masową skalę kształci się aktyw partyjny PiS-u, a za uczelnią stoi między innymi europoseł PiS Ryszard Czarnecki. Dziennikarze Renata Kim i Jakub Korus udowadniają, że dyplom w te uczelni można zdobyć nawet w dwa, trzy miesiące, a zajęcia są szybkie, tanie i głównie online. Wśród absolwentów tej uczelni są między innymi brat Daniela Obajtka, doradcy prezydenta Andrzeja Dudy oraz członkowie rad nadzorczych w spółkach Skarbu Państwa.

Materiał przerabia się samemu, potem trzeba napisać pracę zaliczeniową. Wymyśla się temat, pan rektor go akceptuje, potem jest test. Studia można skończyć naprawdę szybko. Nawet w dwa, trzy miesiące. – przyznaje jedna z osób związanych z Collegium Humanum w rozmowie z dziennikarzami śledczymi Newsweeka.

Jak informuje „Newsweek” mało znana uczelnia z Warszawy na masową skalę i w błyskawicznym tempie kształci oraz przyznaje ludziom związanym z PiS-em, którzy następnie otrzymują nominat do stanowisk w spółkach Skarbu Państwa. Uczelnia w swej ofercie umożliwia szybkie ukończenie studiów Master od Business Administration (MBA) – są one jednym z wymogów, jaki powinien spełniać kandydat na członka rady nadzorczej w spółce z udziałem Skarbu Państwa.

Była pracownica ostrzega, żeby się tematem nie zajmować: ludzie, którzy prowadzą ten biznes, są groźni, jak sycylijska mafia. Mogą zniszczyć człowiekaczytamy w artykule Renaty Kim i Jakuba Korusa.

Dziennikarzom udało się ustalić, że rektorem uczelni jest Paweł Czarnecki – oskarżony kiedyś o plagiat teolog katolicki. Z treści artykułu dowiadujemy się, że ma on duże wpływy wśród polityków partii rządzącej oraz hierarchów kościelnych. Również z uczelnią związany jest europoseł Ryszard Czarnecki, oraz rzecznik rządu Piotr Müller.

opracowanie na podstawie artykułów: Newsweek oraz naTemat.pl