WAŻNY TEMAT: Wnioski po wczorajszej wodnej tragedii – Magna Masuria

fot. Mateusz Klimek/OSP Mikołajki

Wczoraj [18.06.2022] doszło do tragicznego w skutkach wypadku wodnego na jeziorze Tałty. W godzinach popołudniowych jacht motorowy z 7 osobami na pokładzie przewrócił się i zatonął. Sześć z siedmiu osób opuściło pokład. Niestety pod pokładem została 8-letnia dziewczynka. Poszkodowani znajdujący się na wodzie szybko zostali podjęci z wody przez okolicznych świadków i przetransportowani na brzeg. Tam udzielono im pomocy. Każda z osób znajdowała się w stanie wychłodzenia i szoku.

Do akcji poszukiwawczej 8-letniej dziewczynki zaangażowano wiele służb w tym między innymi: MOPR, PSP Mrągowo i PSP Olsztyn, OSP Mikołajki, Pogotowie Ratunkowe, LPR, Urząd Żeglugi Śródlądowej oraz Policje. Płetwonurkowie, którzy zeszli pod wodę metr po metrze przeczesywali dno jeziora w celu odnalezienia zatopionej jednostki wodnej. Jacht motorowy zatonął na głębokości 32 metrów, a około godz. 21:00 odnaleziono ciało dziewczynki – znajdowała się w kabinie motorówki. Jest to ogromna tragedia dla rodziny i osób, które przebywały w tym czasie na łódce.

Ciężko wskazywać winnych w tej sytuacji, ale osobom znajdującym się na motorówce zabrakło rozwagi oraz instynktu samozachowawczego. Nadmierna prędkość, brak założonych kamizelek ratunkowych oraz jak się okazuje słaby stan techniczny jednostki doprowadził do tragedii. Można było tego uniknąć. Na wodzie trzeba zachować szczególną ostrożność, a nawet, jeśli potrafisz doskonale pływać kamizelka daje ci większą gwarancję na zachowanie zdrowia.

Apelujemy razem z Mazurskich Ochotniczym Pogotowiem Ratunkowym! Przed wypłynięciem na wodę zawsze sprawdzajcie stan techniczny jednostki i zakładajcie kamizelki ratunkowe, bo mogą uratować wam życie. Również apelujemy o rozwagę z prędkością – to nie droga, tutaj jedna fala może dzielić was od tragedii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *