WAŻNY TEMAT: Wraca temat nacjonalizacji parku w Giżycku – Magna Masuria

WAŻNY TEMAT: Wraca temat nacjonalizacji parku w Giżycku

0

Jak bumerang wraca temat zmiany Parku im. Rogera Goemaere na Park Niepodległości, a temat ten jako flagowy postulat od kilku lat promuje radny Łukasz Zakrzewski. Już wcześniej na łamach info-Giżycko24.pl wyjaśnialiśmy, że nacjonalizacja tego parku to uderzenie w wielokulturowość Warmii i Mazur, które na historycznej mapie Europy były swego rodzaju tyglem narodowo-kulturowym począwszy od prehistorii.

Radny Zakrzewski, który udaje radnego bezpartyjnego – w 2018 roku startował z list PiS-u, w naszej opinii nie rozumie problematyki imiennika Parku przy ul. Moniuszki i św. Brunona. W imię poklasku i lajków pod facebookowymi postami promuje dziwne fantazje i od lat walczy z francuzkim ambasadorem Mazur. Możliwe, że nie przyjmuje do wiadomości, że obcokrajowiec mógł się przyczynić do promocji Mazur, a szczególnie Giżycka.

W naszej opinii jest to jeden z tych pomysłów, które mają na celu wprowadzić zamęt wśród mieszkańców Giżycka, którzy w dosadny sposób komentują pomysł radnego Zakrzewskiego nawiązując do działań z poprzedniej epoki.

Kim był Rogera Goemaere? Przede wszystkim był wielkim miłośnikiem i francuskim ambasadorem Mazur we Francji. W czasie II wojny światowej działał we francuskim ruchu oporu, a w latach 90 ubiegłego wieku był przewodniczącym Rady Generalnej francuskiego departamentu Loir-et-Cher, rzecznik partnerstwa tego departamentu z Giżyckiem i Mazurami. Zainicjował nawiązanie współpracy turystyczno-gospodarczej pomiędzy francuskim regionem Loir-et-Cher a Giżyckiem i Węgorzewem. Odznaczony przez Prezydenta RP Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polski. Zmarł 13 kwietnia 2000 roku, a rok później na pamiątkę współpracy mazursko-francuskiej nadano miejskiemu parkowi przy ul. Moniuszki i Św. Brunona imię Rogera Goemaere’a.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *