WĘGORZEWO: Nowe armatohałbice dotarły do 11 Pułku! – Magna Masuria

WĘGORZEWO: Nowe armatohałbice dotarły do 11 Pułku!

1

W poniedziałek 12 grudnia b.r szef MON wziął udział w przekazaniu żołnierzom 11 Mazurskiego Pułku Artylerii pierwszych egzemplarzy koreańskich samobieżnych armatohaubic K9

K9 Thunder to południowokoreańska haubica samobieżna na podwoziu gąsienicowym. Jej uzbrojenie główne stanowi 155 mm armata, która w zależności od typu amunicji zapewnia precyzyjne prowadzenie ognia. Uzbrojenie pomocnicze stanowi 12,7 mm wielkokalibrowy karabin maszynowy. Opancerzenie K9 zapewnia ochronę przed bronią małokalibrową i odłamkami artyleryjskimi. Silnik wysokoprężny o mocy 1000 KM z automatyczną skrzynią biegów zapewnia wysoką prędkość i mobilność w każdym terenie. Masa haubicy wynosi 47 ton.

Dowódca 11 pa płk Mariusz Majerski mówiąc o atutach armatohaubic K9, zwrócił uwagę m.in. na ich wysoką mobilność, dzięki której bardzo dobrze sprawdzą się one w terenie lesisto-jeziornym Warmii i Mazur. Zapewnił, że żołnierze przystępują od razu do szkolenia na tym sprzęcie, a w marcu 2023 r. w Ustce i Drawsku wezmą udział w szkoleniu poligonowym ze strzelania amunicją bojową.

Doniosłym elementem uroczystości było wręczenie Dowódcy Pułku decyzji o przekształceniu pułku w brygadę artylerii, co potwierdziło, jak ważnym elementem jest wzmocnienie Wojska Polskiego, wyposażonego w skuteczną i nowoczesną broń.

źródło: 11 Pułk Artylerii

1 thought on “WĘGORZEWO: Nowe armatohałbice dotarły do 11 Pułku!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *