WĘGORZEWO: „Podaruj uśmiech”- projekt zrealizowany przez Koło Gospodyń Wiejskich Stawki i Przystań

0
305114766_796688344853767_4928281416645979840_n

Celem projektu było zwiększenie zaangażowania mieszkańców sołectwa Stawki w życie publiczne przez poprawę samoorganizacji społecznej. Poprzez rozwój KGW oraz społeczności lokalnej i wolontariatu, dążyliśmy do budowania dialogu społecznego, rozwijania umiejętności zgodnej współpracy i współdziałania w grupie. Ważne było również uświadomienie mieszkańcom znaczenia segregacji i zmniejszenia wytwarzania odpadów.

 Nasze działania w ostatnich miesiącach były nastawione na pomoc uchodźcom z Ukrainy przebywającym w gminie Węgorzewo, dlatego też nie zapomnieliśmy o nich i w tym projekcie. Dorota i Bernard Nowosadowie przygotowali i przeprowadzili warsztaty „Malarstwa intuicyjnego” dla 3 grup. Zaangażowanie uchodźców z Ukrainy w zajęcia, potwierdziło że były one formą arteterapii. Uczestnicy, bez względu na wiek i umiejętności malarskie wykonywali prace, podczas których część osób opowiadało o tym, co przeżyły w ojczystym kraju, a inni skupiali się na swoich marzeniach. Większość osób z którymi współpracowaliśmy, zmieniło miejsce zamieszkania, ale mamy nadzieję, że nasze działania pomogły im w lepszym dostosowaniu się do życia w naszym kraju. Na koniec projektu została przygotowana z prac stworzonych na warsztatach wystawa w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Węgorzewie. Dziękujemy Dyrekcji i pracownikom biblioteki za stworzenie tej możliwości.

 Również mieszkańcy sołectwa i ich rodziny chętnie angażowali się w działania projektu. Rozwijali swoje kompetencje informatyczne w konsultacjach i szkoleniach on-line – „ Komputer i Internet nam nie straszny” oraz „Język żyrafy i szakala-porozumienie bez przemocy” i „Moda na recykling, czyli ekologia, sztuka, użyteczności oszczędność.” Najlepsza frajdą i nauką okazały się warsztaty praktyczne: „Glina, wosk sojowy i recykling” oraz „Świece sojowe”. Każdy znalazł sobie coś, co mu sprawiło frajdę. Najmłodszy uczestnik miał dwa latka i wykonał wspólnie z dziadkiem i prababcią serduszko dla rodziców.

 Członkowie KGW widząc zainteresowanie działaniami projektowymi przeprowadzili, poza harmonogramem projektu,  kilka innych warsztatów w oparciu o zdobyte w projekcie umiejętności i doświadczenie. Działania te były skierowane głównie do dzieci, które w okresie wakacyjnym przyjechali do dziadków i rodziny. Zajęcia cieszyły się dużym powodzeniem, zwłaszcza w dni, kiedy nie było słońca i nie można było korzystać z jedynej atrakcji w naszym sołectwie, jaką jest jezioro.

To wszystko było możliwe dzięki dotacji, które koło otrzymało. Działania zrealizowano ze środków programu mikro dotacji NOWEFIO- „Warmia Mazury Lokalnie 5” dofinansowanego przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030. Dziękujemy ślicznie zwłaszcza Panu Pawłowi Wilkowi i i Pani Iwonie Olkowicz z Ośrodka Animacyjno – Doradczego Warmia – Mazury Lokalnie w Ełku, którzy wspierali nas w trakcie pisania projektu, jak również podczas jego realizacji.

W imieniu KGW Stawki – Dorota Kamińska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *