Wspólny sukces służb w walce z przestępczością akcyzową – Magna Masuria

Wspólny sukces służb w walce z przestępczością akcyzową

0

Funkcjonariusze z Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej wspólnie z funkcjonariuszami CBŚP i KAS w Olsztynie rozbili zorganizowaną grupę przestępczą zajmującą się nabywaniem, produkcją, sprzedażą papierosów i krajanki tytoniowej. Do sprawy zatrzymano 7 mężczyzn w wieku od 36 do 51 lat. 4 Białorusinów, 2 Polaków i Ukrainiec najbliższe trzy miesiące spędzą w areszcie.

9 września br. mundurowi przeprowadzili jednocześnie na terenie kilku posesji w powiecie piaseczyńskim oraz mińskim akcję zatrzymania członków zorganizowanej grupy przestępczej. Na gorącym uczynku, podczas nielegalnej produkcji papierosów zatrzymano 3 obywateli Białorusi i Ukraińca. Na miejscu zabezpieczono kompletną linię produkcyjną, zapełnioną gotowymi papierosami. W ciągu doby nielegalny zakład mógł wyprodukować blisko 3 mln sztuk „lewych”  papierosów. W fabryce ujawniono prawie 900 kg pyłu tytoniowego. Pozostałości świadczą o tym, że grupa przestępcza wyprodukowała co najmniej 22 mln sztuk nielegalnych papierosów. Kontynuując działania dokonano przeszukania kolejnych posesji i samochodów należących do międzynarodowej grupy przestępczej. Dzięki wspólnej akcji ujawniono 4 mln sztuk papierosów bez obowiązujących znaków skarbowych akcyzy o wartości ponad 3 mln zł oraz 4,5 tony krajanki tytoniowej o wartości prawie 3,7 mln zł. Gdyby towar trafił na polski rynek Skarb Państwa straciłby 8,5 mln zł. Zabezpieczono dowody przestępstwa, m.in.: pojazdy ciężarowe i osobowe, karty sim, telefony komórkowe, laptopy. Ujawniono również materiały służące do produkcji nielegalnych papierosów okleinę filtra, 22 wiadra, każde po 20 kg kleju do papierosów. Wartość półproduktów oszacowano na ponad 14 tys. euro. Na poczet przyszłych kar mundurowi dokonali zajęcia mienia ruchomego w postaci siedmiu pojazdów o wartości 114 tys. zł.

W przedmiotowej sprawie od 10 września prowadzone jest śledztwo pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Siedlcach.

Mężczyźni usłyszeli zarzut udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, która zajmowała się nabywaniem, produkcją, sprzedażą papierosów i krajanki tytoniowej na ogromną skalę. Zatrzymanym grozi do 5 lat pozbawienia wolności.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *