WYBORY SAMORZĄDOWE NA WIOSNĘ 2024? – Magna Masuria

WYBORY SAMORZĄDOWE NA WIOSNĘ 2024?

0

Jak podaje Dziennik Gazeta Prawna w porannej prasówce Prawo i Sprawiedliwość rozważa przesunięcie wyborów samorządowych. Obecna kadencja kończy się na jesień 2023 roku, lecz zamiast październikowych wyborów miałby się one odbyć wiosną roku następnego. Jak tłumaczą przedstawiciele partii, pozwoliłoby to uniknąć kumulacji z wyborami parlamentarnymi.

Na jesień 2023 roku wypadają zarówno wybory samorządowe, jak i parlamentarne. Cytując wypowiedź „polityka PiS” dla Dziennika Gazety Prawnej: – Trudno będzie zorganizować wszystko w jednym czasie, ludzie mogą się w tym pogubić. Dlatego przygotujemy ustawę wydłużającą obecną kadencję samorządów, np. o pół roku.

Według „DGP” zmiana terminarzu wyborczego może spowodować, że znani i rozpoznawalni samorządowcy będą startować w wyborach parlamentarnych, ale jednocześnie taki obór spraw może być korzystny partii Jarosława Kaczyńskiego. PiS ma interes polityczny w przełożeniu wyborów samorządowych. Patrząc szeroko cała opozycja, za którą stoi wielu znanych prezydentów miast, mogłaby uzyskać w głosowaniach samorządowych dobre wyniki.

– Gdybyśmy nie zmienili kolejności głosowań, z marszu wchodzi w wybory parlamentarne jako umowny zwycięzca, a my jako umowni przegrani. Nie chcielibyśmy tego – stwierdził jeden z polityków PiS w rozmowie z Dziennikiem Gazeta Prawną.

Zmianie daty wyborów samorządowych również przychylnie patrzy Krajowe Biuro Wyborcze, co potwierdza szefowa KBW, Magdalena Pietrzak, mówiąc: – zmniejszyłoby to komplikacje wynikające z niemal jednoczesnej organizacji wyborów samorządowych i parlamentarnych.

W najbliższych tygodniach dowiemy się jaki los czeka wybory samorządowe i parlamentarne. Pojawia się wiele głosów, że już na wiosnę 2022 roku będziemy wybierać na nowo swoich reprezentantów do Sejmu i Senatu. Jednak na razie są to spekulacje związane z zawirowaniami na ogólnopolskiej scenie politycznej – pewniejsze jest rekonstrukcja rządu i stworzenie kilku nowych ministerstw. Kiedy odbędą się wybory samorządowe o tym zadecyduje rząd w najbliższych tygodniach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *