[ZAPOWIEDŹ] Czy Wojewoda Warmińsko – Mazurski ustanowi Komisarza w Kętrzynie? – Magna Masuria

[ZAPOWIEDŹ] Czy Wojewoda Warmińsko – Mazurski ustanowi Komisarza w Kętrzynie?

12

Podczas XLI Sesji Rady Miejskiej w Kętrzynie radni miejscy drugi rok z rzędu nie udzielili burmistrzowi Miasta Kętrzyn Ryszardowi Niedziółce wotum zaufania. Co wiąże się z podwójnym nieudzieleniem wotum zaufania? Czy burmistrz Niedziółka poniesie przez to konsekwencje? Czy sprawą zajmie się Wojewoda?

Całą sprawę wyjaśnimy już w najbliższy czwartek, serdecznie zapraszamy do czytania.

12 thoughts on “[ZAPOWIEDŹ] Czy Wojewoda Warmińsko – Mazurski ustanowi Komisarza w Kętrzynie?

  1. To nie tylko burmistrzem trzeba się zająć a całym KTBS bo to co tam wyprawia pracownica to szok.

 1. Powstaje więc pytanie czy w ogóle jest możliwe zainicjowanie procedury przeprowadzenia referendum w sprawie odwołania wójta, burmistrza czy prezydenta miasta? Jak się okazuje tak, jednakże aby to było możliwe niezbędne jest nieudzielenie wotum zaufania w dwóch kolejnych latach. Wtedy rada gminy może, ale nie musi podjąć uchwałę o przeprowadzeniu referendum w sprawie odwołania danego organu wykonawczego. Decyzja w tym zakresie pozostawiona jest do jej samodzielnego uznania. Jednakże musi ona być podjęta nie wcześniej niż po upływie 14 dni od dnia podjęcia uchwały o nieudzielenie wójtowi wotum zaufania. Uchwałę tę rada gminy podejmuje bezwzględną większością głosów w głosowaniu imiennym (a więc niejawnym z imiennym wykazem głosowania poszczególnych radnych!).

  W przypadku, gdy rada gminy nie podejmie uchwały o przeprowadzeniu referendum nieudzielenie wotum zaufania nie ma żadnych poważniejszych konsekwencji. W momencie jednak gdy taka uchwała zostanie przyjęta następuje referendum w danej gminie, w którym mieszkańcy mogą zadecydować czy są przeciw czy za odwołaniem urzędującego gospodarza miasta. Aby referendum to było ważne musi w nim wziąć udział przynajmniej 60% osób biorących udział w wyborach, w których dany wójt, burmistrz czy prezydent miasta został wyłoniony. Warto tu podkreślić, że nie chodzi tutaj o 60% mieszkańców danej gminy, tylko 60% osób które brały udział w głosowaniu kilka lat wcześniej. Przykładowo, gdyby rada miasta w Wodzisławiu Śląskim zdecydowałaby się na rozpisanie referendum o odwołanie obecnie urzędującego Prezydenta Miasta – Mieczysława Kiecę, byłoby ono ważne, jeśli wzięło by w nim udział co najmniej 11627 mieszkańców miasta, gdyż w 2018 roku w wyborach wzięło udział 19377 osób. Jeśli tyle osób nie poszłoby zagłosować referendum uznaje się za nieważne. Kolejną ważną kwestią jest sam wynik głosowania (oczywiście tylko w przypadku gdy referendum jest ważne). Jeśli mieszkańcy zadecydowaliby o odwołaniu urzędującego gospodarza gminy następuje głosowanie już na konkretnych kandydatów, z zastrzeżeniem, iż odwołany wójt, burmistrz czy prezydent nie może w nim wziąć udziału. W przypadku odmiennego od rady gminy zdania mieszkańców, następuje rozwiązanie rady gminy i ponowne wybory.
  źródło.https://wodzislaw20.pl/wotum-zaufania

  1. Na podstwie jakich przepisow wyżej piszący twierdzi ,ze urzedujacy Wojt/Burmistrz/Prezydent nie może wziąć udziału w wyborch i być wybrany ponownie!?

 2. ..szanowni, trochę za wcześnie na takie dywagacje. Przypomnę, że w zeszłym roku pan wojewoda cofnął uchwałę o nie daniu absolutorium dla burmistrza – to znaczy , że nie ma tematu… przynajmniej nie w tym roku. Formalnie to pierwszy raz burmistrza.

  1. Mieszkańcu zapamiętaj, jak piszesz komentarz to musisz wiedzieć o czym piszesz. Po pierwsze, pan wojewoda niczego nie cofnął tylko uchylił. Po drugie, uchylił uchwałę nie o absolutorium tylko o wotum zaufania. Za dożo piszesz a za mało czytasz relacji z sesji.
   Pozdrawiam

 3. Zostala uchylona uchwala dotycząca wotum zaufania przez organ nadzoru (w tym wypadku przez Pana Wojewodę).
  Jezeli chodzi o absolutorium organem nadzoru w tej kwestii jest RlO.

 4. Czy Pani Agnieszka B. jest aż tak kompetentna w sprawie najemców lokali KTBS? Kto ją tu wsadził? no chyba Pan L., bo dużo na ten temat się słyszy… Z windykatorki przeszła aż na Kierownika, a to ciekawe…. Poza tym ta Pani ma się ku sobie, że wszystko może i wszystkie rozumy pozjadała, trzeba by było przyjrzeć się tej Pani, bo coś tu”śmierdzi”…..

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *